ARAMA SONUÇLARI

 • Öztürk Holding

  Avukat Öztürk Holding

  İstanbul Avrupa 30-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Avukat

  Öztürk Holding

  Ref: - 601234

  İşin Tanımı 12 Ülkede aktif faaliyet gösteren Holdingimiz merkezinde görevlendirilmek üzere "Avukat" arıyoruz. Holding bünyesinde yapılacak yurt içi ve yurt dışı antlaşmaları hazırlayıp Hukuk Bölümü yönetimini sağlayacak, İngilizce'yi mutlaka çok iyi okuyabilen, yazabilen ve çeviri yapabilen, İngilizce'ye ek olarak Fransızca, Rusça veya Arapça olması tercih sebebidir, Yurt dışı sözleşmelerin Türkçe'ye çevrilmesi veya İngilizce'ye, Rusça veya Arapça'ya çevrilmesi, Sözleşmeleri hazırlayıp raporlamaları, yazışmaları ve dosyalama sistemini takip edecek, Holding Hukuk Bölümünün koordinasyonunu sağlayacak, Yöneticiye bağlı olan ekip ile iletişimi sağlayacak. .

  Aranan Nitelikler Bilgisayarı, İnterneti, Office programlarını ve sosyal medyayı aktif kullanabilen, Raporlama ve dosyalama çalışmalarını yürütebilen, Yazılı ve sözlü iletişim becerisi yüksek, Dikkatli, pozitif ve detaylara önem veren, Dinamik ve hızlı çalışma ortamına ayak uydurabilen, İnsan ilişkileri kuvvetli, diksiyonu düzgün, pratik, koordinasyon becerisi yüksek, Bakımlı ve giyimine özen gösteren, Yurt dışı seyahat engeli olmayan, 21 ile 35 yaş aralığında, Tercihen Uluslararası sözleşmeler konusunda deneyimli, Bayan.

 • Simit Sarayı Yatırım ve Tic AŞ

  Avukat Simit Sarayı Yatırım ve Tic AŞ

  İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa 30-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Avukat

  Simit Sarayı Yatırım ve Tic AŞ

  Ref: AV20140915 - 607090

  İşin Tanımı Dünyanın en yaygın gıda zinciri olma misyonu büyüyen Simit Sarayı zengin ürün çeşitliliği, hijyenik entegre üretim tesisi, güçlü soğuk zincir filosu ve 5.500 çalışanı ile günde 450.000'den fazla kişiye hizmet vermektedir. Yurtiçi ve yurtdışındaki hizmet noktaları ile hızla büyüyen Simit Sarayı, dünyanın ilk ve tek simit fabrikasında en hijyenik koşullarda, el değmeden ürettiği birbirinden özgün, lezzetli ürünlerini, modern kafelerde tüketiciye sunarak, kısa sürede insanların uğrak noktası olmayı başarmıştır. Hızla büyüyen organizasyonumuzun Levent Genel Müdürlüğünde görevlendirilmek üzere ‘‘Avukat’’ aramaktayız.

  Aranan Nitelikler ·Üniversitelerin Hukuk Fakülteleri’nden mezun, ·En az 5 yıl dava ve duruşma tecrübesi olan, ·Şirketin yurt içi ve yurt dışı marka süreçlerini ve davalarını takip edecek, ·Yurt içi ve yurt dışı sözleşmeleri inceleyecek, ·İyi derecede İngilizce bilen, ·Temsil kabiliyeti kuvvetli, ·Sonuç odaklı ve analitik düşünebilen, ·Raporlama ve yazışma diline hakim, ·Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış.

 • Adem Doğruer Hukuk Bürosu

  İcra Avukati Adem Doğruer Hukuk Bürosu

  İstanbul Avrupa 30-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  İcra Avukati

  Adem Doğruer Hukuk Bürosu

  Ref: - 601826

  İşin Tanımı İcra dosyalarının açılışından kapanışına kadar olan tüm süreçleri gerçekleştirecek, Adliye çalışanları ve İcra müdürleri ile iletişim ve koordinasyonu birebir sağlayacak İcra Avukatı aranmaktadır.

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin Hukuk bölümlerinden mezun, Takip yeteneği kuvvetli, Sonuç odaklı çalışabilecek, İnsiyatif alabilecek, Analitik düşünce yapısına sahip, İletişimi kuvvetli, Koordinasyon becerisi yüksek, Stajda veya avukatlık döneminde icra alanında tecrübe sahibi olan İcra Avukatı arayışımız bulunmaktadır.

 • Stratej İK

  Avukat Stratej İK

  İstanbul Avrupa 30-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Avukat

  Stratej İK

  Ref: STRATEJ-AV-0814 - 598784

  İşin Tanımı Stratej İnsan Kaynakları’nın danışmanlığını yapmakta olduğu, finans alanında hizmet veren varlık yönetim firmasında görev almak üzere aşağıdaki özelliklere sahip "Avukat” aramaktayız.

  Aranan Nitelikler En az iki yıl tecrübe sahibi Kurum icrası deneyimi olan, Pratik, takipçi, Analitik düşünebilen, Algısı yüksek 30 yaşını aşmamış

 • Dumankaya Pusula

  Avukat Dumankaya Pusula

  İstanbul Anadolu 30-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Avukat

  Dumankaya Pusula

  Ref: AV_050614 - 586289

  İşin Tanımı Konut sektöründe faaliyet gösteren şirketimizin merkezinde görev yapacak; hukuki süreçlerde destek olacak ve işbirliği içinde çalışacak aşağıdaki niteliklerde takım arkadaşı aramaktayız.

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin Hukuk Fakülteleri’nden mezun, Firmanın tüm hukuki süreçlerinde aktif görev alabilecek, Özellikle Gayrimenkul Hukuku alanında tecrübeli, Ticaret Hukuku, İcra-İflas Hukuku, Borçlar Hukuku, Vergi Hukuku, İdare Hukuku alanlarında uygulama tecrübesine ve bilgi birikimine sahip, En az 3 yıl alanında tecrübe sahibi, , Yazılı ve sözlü iletişim becerileri güçlü, Müzakere ve ikna yetkinliklerine sahip, MS Office programlarını iyi derecede kullanabilen, İnsan ilişkilerinde iletişimi kuvvetli, Takip ve sonuçlandırma konusunda yetkin, Takım çalışmasına yatkın, Tercihen ehliyet sahibi, aktif araç kullanabilen, Erkek adaylar için askerliğini tamamlamış. İstanbul Anadolu Yakası'nda ikamet eden,

 • Yordam Danışmanlık

  İcra Avukatı Yordam Danışmanlık

  İstanbul Avrupa 30-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  İcra Avukatı

  Yordam Danışmanlık

  Ref: İA-001 - 542617

  İşin Tanımı Danışmanlığını yapmakta olduğumuz hukuk bürosu bünyesinde görev alacak "İcra Avukatı" aramaktayız.

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin Hukuk fakültelerinden mezun, İcra Hukuku alanında çalışmaya istekli, Avukatlık stajını tamamlamış, Ruhsatını almış veya almak üzere olan, Analitik düşünce yapısına ve iş disiplinine sahip, Yoğun çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek, Seyahat engeli olmayan, Şişli'ye ulaşım konusunda sorun yaşamayacak, Askerliğini tamamlamış bay adaylar. *Yordam İnsan Kaynakları Danışmanlığı, İşkur’un denetiminde 15.11.2011 tarihli 274 No’lu lisans sahibi özel istihdam bürosudur .

 • Adecco Levent

  Avukat Adecco Levent

  İstanbul Avrupa 30-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Avukat

  Adecco Levent

  Ref: Ref:LA0313 - 516341

  İşin Tanımı Adecco Grup, merkezi İsviçre’de, 60’tan fazla ülke ve bölgede yaklaşık 33.000 çalışanı, 5.500 şubesiyle her gün 750.000’in üzerinde kişiye iş imkanı sağlayarak 100.000’in üzerinde firma ile buluşturmaktadır. İnsan kaynakları ve istihdam çözümleri konusunda dünya lideri olan Adecco, global bakış açısı ile lokal ihtiyaçların çözümlenmesinde geniş bilgi birikimini müşterileriyle paylaşmaktadır. Adecco Group bir Fortune 500 firması olup, SIX Swiss Exchange borsasına kotedir. Danışmanlığını yapmakta olduğumuz, gerek kurumsal gerekse bireysel müvekkillerine hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren bir hukuk firmasında görevlendirilmek üzere Borçlar, Ticaret ve Şirketler, Kıymetli Evrak Hukuku Alanlarında deneyimli Avukat arayışımız bulunmaktadır. Uluslar arası alanda faaliyet gösteren müvekkiller için Şirketler Hukuku (Genel Kurullar), Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, Kıymetli Evrak Hukuku alanlarında çalışmak; şirket kuruluşları, genel kurullar, devralma, birleşme, nev’i değişiklikleri, bölünme işlemleri ile Şirketlerin günlük karşılaştığı hukuki sorunlar ile ilgili çözümler üretmek.

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin hukuk fakültesinden mezun, Tercihen yurtdışında yüksek lisans yapmış, Şirketler Hukuku (Genel Kurullar), Ticaret Hukuku, Borçlar Hukuku, Kıymetli Evrak Hukuku, İcra İflas Hukuku alanlarında tecrübeli, İleri düzeyde İngilizce bilgisine sahip, Bölüm içinde bu alanda yapılan işleri planlayacak ve kontrol edecek, Kurumsal ve bireysel müvekkillere çeşitli alanlarda hukuki danışmanlık hizmetleri verecek, Kurumsal ve bireysel müvekkillere ait icra takibi ve davaların yürütülmesi işlemlerini yapacak, Sözleşme müzakeresi yapabilme, sözleşme hazırlayabilme ve inceleyebilme tecrübesi bulunan, Mevzuat ve yüksek mahkeme kararlarını düzenli olarak takip eden, MS office programlarını iyi kullanabilen, Etkin iletişim becerilerine sahip, sonuç odaklı çalışabilen Esnek çalışma saatlerine ve yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilecek, Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış, En az 2-3 yıl deneyimli

 • Analizartı İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanlığı Ticaret Ltd. Şti.

  Legal Advisor Analizartı İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanlığı Ticaret Ltd. Şti.

  İzmir 29-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Legal Advisor

  Analizartı İnsan Kaynakları ve Yönetim Danışmanlığı Ticaret Ltd. Şti.

  Ref: AARTI/14/001809 - 603004

  İşin Tanımı For our Client, which forms a part of an international corporation, a leading in its sector, we are looking for a candidate for the position of: Will be responsible for providing legal support to the Client’s Turkish companies in close cooperation with the Client’s Global and European Legal Staff. Primary responsibilities will be: * Negotiating and reviewing the terms of contracts to be concluded by the company, * Reviewing legal documents and preparing legal opinions in the field of commercial/corporate law, civil law, competition and consumer protection law, labour law, * Consulting with the Management of the company and raising awareness for compliance and risk areas, * Representing the company before courts and authorities, * Time and cost efficient control of the legal budget of the company

  Aranan Nitelikler * Graduated from Legal studies, Law School, Masters Degree Preferred * A minimum of 5 years experience in a law firm or corporate environment, * Proficiency in commercial/civil and corporate law, * Reliable knowledge and experience in competition and consumer protection law, * Experience in labour law is an advantage, * Procedural experience in preparing pleadings and conducting proceedings before courts or offices is an advantage, * Ability to work and give first class legal advice even under time pressure. * Very good knowledge of English in speaking and writing * PC proficiency and perfect knowledge of Windows applications * High interpersonal skills, excellent presentation and analytical skills, independence, * Communicativeness, proactivity, team player, efficiency, ability to cooperate with a large variety of internal customer in a demanding environment * Readiness to make business trips * Military completed for male candidates, * Driving licence (B category)

 • Ağaoğlu Şirketler Grubu

  Avukat Ağaoğlu Şirketler Grubu

  İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa 28-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Avukat

  Ağaoğlu Şirketler Grubu

  Ref: 2409-A - 608934

  İşin Tanımı AVM ve ticari ünitelerin kiralanması sürecinde görüşmelerin yapılması, Öngörülen kira sözleşmelerinin hazırlanması, hazırlanmış olan sözleşmelerin şirket menfaatine uygun şekilde değiştirilmesi, kiralanan alanlar hakkında raporlama işlemlerinin yapılması ve kontrol edilmesi, dava ve icra dosyalarının takip edilmesi.

  Aranan Nitelikler İnşaat Sektörünün liderlerinden olan firmamızın Genel Müdürlüğünde görevlendirilmek üzere, Üniversitelerin Hukuk bölümlerinden mezun olmuş, Gayrimenkul ve Kira Hukuku konularına hakim, Gayrimenkul sektöründe, AVM ve Ticari Üniteler hakkında deneyimli, ileri düzeyde mesleki İngilizce bilgisine sahip, MS Office Programlarını etkin derecede kullanabilen, İletişim yeteneği güçlü, Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilecek, Ekip çalışmasına uyumlu, Tercihen Anadolu Yakasında ikamet eden, 'AVUKAT' takım arkadaşı arıyoruz.

 • Adem Doğruer Hukuk Bürosu

  Stajyer Avukat Adem Doğruer Hukuk Bürosu

  İstanbul Avrupa 27-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Stajyer Avukat

  Adem Doğruer Hukuk Bürosu

  Ref: - 565517

  İşin Tanımı HUKUK BÜROMUZDA İCRA HUKUKU DEPARTMANINDA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE STAJYER AVUKATLAR ARANMAKTADIR. HACZE ÇIKILACAK DOSYALARIN BELİRLENMESİ VE HAFTALIK HACİZ PROGRAMININ BELİRLENMESİ. HACİZLERE ÇIKILMASI. İCRA DAİRELERİNDE ve İCRA MAHKEMELERİNDEKİ İŞLEMLERİN TAKİBİ.

  Aranan Nitelikler Yoğun iş temposuna uyum sağlayabilen Araştırmaya ve öğrenmeye açık Raporlama bilgisine sahip Bilgisayar ve ofis programlarını iyi derecede kullanabilen Ekip çalışmasına yatkın

 • Eren Perakende Satış ve Mağazacılık A.Ş.

  Avukat Eren Perakende Satış ve Mağazacılık A.Ş.

  İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa 26-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Avukat

  Eren Perakende Satış ve Mağazacılık A.Ş.

  Ref: EPR-AV - 609246

  İşin Tanımı Satın Alma ve Satım Sözleşmelerinin, müzakereleri ve düzenlenmesi; Kira Sözleşmelerinin incelenmesi Due diligence projelerinde hazırlanması, AVM’lerin tedarikçilerle yaptıkları sözleşmelerin incelenmesi Yurt içi ve yurt dışı hukuki çalışmaların hazırlanması Özellikle Türkçe ve İngilizce sözleşmelerin incelenmesi, hazırlanması, Eren Holding bünyesinde faaliyet gösteren Eren Perakende Satış ve Mağazacılık A.Ş.bünyesinde göre alacak avukat çalışma arkadaşları aranmaktadır.

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin Hukuk Fakülteleri/Bölümlerinden mezun, En az 3-5 yıl deneyimi olan, Tercihen Perakende sektöründe bilgili, İnsan ilişkileri, sözlü ve yazılı iletişim becerileri yüksek, Analitik düşünme ve problem çözme yetkinliğine sahip, Çözüm odaklı, planlı, takım çalışması ve zaman yönetimi konularında yetkin, Takip ve organizasyon yeteneğine sahip, İyi derecede İngilizce bilen ve sözlü - yazılı hukuki dil kullanma bilgi ve tecrübesi olan,

 • DAP Yapı İnşaat

  Avukat DAP Yapı İnşaat

  İstanbul Anadolu 26-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Avukat

  DAP Yapı İnşaat

  Ref: 55589 - 599431

  İşin Tanımı Tapu ve Kadastro Müdürlükleri, noter ile diğer resmi kurum ve kuruluşlar nezdinde firmanın vekil sıfatıyla temsili, Danışmanlık aldığımız hukuk büroları ile koordineli biçimde şirketin uyuşmazlıklarının halli için gerekli işlemlerin yönlendirilmesi ve takibi Süreçlerin hukuki denetimlerinin sağlanması, hukuki destek taleplerin karşılanması, Sözleşmelerin incelenerek, sözleşmedeki risklerin belirlenmesi, bunların ortadan kaldırılması için önerilerin verilmesi,

  Aranan Nitelikler Şirketimizin Hukuk Departmanında çalışmak üzere; • Üniversitelerin Hukuk bölümlerinden mezun, • Gayrimenkul Hukuku, Şirketler Hukuku ve İş Hukuku üzerine çalışmış, • Sözleşme deneyimi olan, sözleşmelerin ve hukuki belgelerin hazırlanması ve uygulanmasını sağlayacak, şirketlerimizin taraf olduğu sözleşmeleri ve standart sözleşmelerini İnceleyebilecek hazırlayabilecek, • Firmanın günlük yasal hukuki işlemlerini yürütebilecek, • Firmanın tüm departmanları ile hukuki süreçlerini yönlendirilmesini yapabilecek, • Danışmanlık aldığımız Hukuk Büroları ile koordineli olarak çalışarak raporlama ve süreç takibini sağlayabilecek, • 30 yaşını aşmamış, • Tam zamanlı olarak çalışabilecek şirket avukatı alınacaktır,

 • ÖZSOY İNŞAAT TURİZM TİCARET SANAYİ A.Ş.

  Hukuk Müşaviri ÖZSOY İNŞAAT TURİZM TİCARET SANAYİ A.Ş.

  İstanbul Anadolu 25-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Hukuk Müşaviri

  ÖZSOY İNŞAAT TURİZM TİCARET SANAYİ A.Ş.

  Ref: HKMŞ01 - 609033

  İşin Tanımı HUKUK MÜŞAVİRİ / AVUKAT Genel Nitelikler Üniversitelerin Hukuk Bölümlerinden mezun, İş Hukuku, Ticaret Hukuku, İdare Hukuk, Sözleşme & Borçlar Hukuku ve GYO Hukuku konularında tecrübeli, Şirketlerin hukuk işlerinde fiili deneyimi olan, MS Office uygulamalarını etkin kullanabilen, Yurt içi ve yurt dışı seyahat engeli olmayan, Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış. "Hukuk Müşaviri” arayışımız bulunmaktadır.

  Aranan Nitelikler İşin Tanımı Tüm şirketlerimizdeki hukuki süreçlerin takibi ve yönetilmesi. İstanbul/Üsküdar-K.Çamlıca'da bulunan Genel Merkezimiz de görev verilecektir.

 • Carrefour Sabanci Ticaret Merkezi A.Ş.

  Lawyer Carrefour Sabanci Ticaret Merkezi A.Ş.

  İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa 17-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Lawyer

  Carrefour Sabanci Ticaret Merkezi A.Ş.

  Ref: CRFAVKT02 - 576561

  İşin Tanımı Selected candidates will be evaluated to be a member of different sections (Litigation and Corporate) of Legal Department within the company: Monitoring and supporting on legal risks related with real estate and development projects, Drafting, negotiating and executing lease agreements, construction agreements, transfer of asset agreements, commercial contracts, board resolutions, necessary documents for general assembly meetings, Providing legal support on monitoring litigations of the company, pursuing legal follow-up (foreclosure, attachment, execution etc,), Real Estate Legislation, Zoning Law, Administrative Legislation, Code of Obligations, Consumer Law, Competition Law, Capital Markets Law, Commercial Law, Assisting the company lawyers, Periodically following up the legislative/regulatory developments, Conducting legal research Following up new legislation, providing legal advice on draft laws Conducting daily corporate and litigation works, Supporting stores in legal queries

  Aranan Nitelikler Bachelor degree in Law, Master degree will be an asset, Minimum 3 – 4 years of professional experience in a multinational company and/or an international law firm. Computer literate (MS Office), High organizational skills and flexibility, Well organized, strong follow-up, timeliness and analytical skills, Ability to pro-actively resolve problems, Service orientation, can-do-attitude and business global view, No restriction to travel, No military obligation for male candidates. Strong proficiency in spoken and written Turkish and English. Experience and practice in litigation, contractual law, drafting and negotiating agreements Knowledge of Procedural Law, Law of Obligations, Real Estate Law, Consumer Protection Law and Commercial Law

 • Manpower

  Avukat Manpower

  İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa 10-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Avukat

  Manpower

  Ref: LVYRGMAN14 - 567818

  İşin Tanımı Finans sektöründe faaliyet gösreten müşterimiz için aşağıdaki niteliklere sahip ‘AVUKAT’ aramaktayız. Hukuk Fakültesi mezunu, İyi seviyede sözlü ve yazılı iletişim becerisine sahip, Kuvvetli müzakere ve analitik karar verme yeteneğine sahip, İş sorumluluğu yüksek, takipçi ve sonuç odaklı İletişim ve muhakeme becerileri gelişmiş

  Aranan Nitelikler Çağrı merkezinden iletilen ibraname, temlik yazısı, protokol evrak taleplerini karşılayan ekipten sorumlu olmak, Bankalar ile gerçekleşecek olan kurumsal yazışmalarında yürütülmesi, En az 2 en çok 4 yıl civarı tecrübeli olunması, Tercihen daha önce ekip yönetimi tecrübesi olması, Tercihen toplu kurum icrası yapmış olması, Uyap, icra pro ve excel aktif kullanıyor olmak.

 • Değer Hukuk Bürosu

  Avukat Değer Hukuk Bürosu

  Gaziantep 09-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Avukat

  Değer Hukuk Bürosu

  Ref: - 596878

  İşin Tanımı Gaziantep 'de bulunan hukuk büromuzda çalışmak üzere 'Avukat' alınacaktır.

  Aranan Nitelikler Takip ve sonuçlandırma becerileri gelişmiş, İkna ve müzakere becerileri gelişmiş, İletişim ve ilişki becerileri gelişmiş, Kurumsal temsil kabiliyeti yüksek, Gaziantep'de ikamet eden.

 • Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

  Assistant Refugee Status Determination(Rsd)Officer Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

  Ankara 05-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Assistant Refugee Status Determination(Rsd)Officer

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

  Ref: - 605208

  İşin Tanımı FUNCTIONS: The Assistant RSD Officer is a member of the Refugee Status Determination (RSD) team. S/he is responsible for conducting RSD interviews to determine eligibility for refugee status at first instance and appeal levels, undertaking country of origin (COI) and other research related to the claim, as required, and drafting RSD assessments. S/he is responsible for conducting RSD interviews for cases presenting issues requiring an examination of the possible application of Article 1F of the 1951 Refugee Convention and for drafting RSD Assessments. The Assistant RSD Officer provides counselling to asylum seekers and refugees on UNHCR's RSD procedures and on their status, rights and obligations in the country of asylum. S/he may review RSD assessments of less experienced members of the RSD team, seeking the advice of a more senior RSD/Protection Officer on complex cases, and may assist in developing and implementing RSD training and other measures to enhance the quality and efficiency of RSD decision-making. RESPONSIBILITIES: Stay abreast of legal, political, security and other developments which impact on the protection environment, and in particular, on protection delivery through RSD. Assist in the development of the RSD strategy of the operation and in the annual planning exercise. Conduct RSD interviews and draft RSD Assessments in accordance with applicable standards and guidelines. Review and endorse RSD decisions and provide appropriate feedback and guidance to RSD staff. Maintain accurate and up-to date records and data related to all work on individual cases. Provide counselling to asylum seekers and refugees. Assist in preventing and identifying fraud in RSD through oversight, advice and guidance to UNHCR staff, partners and persons of concern. Assist in monitoring RSD trends and in compiling and analysing RSD statistics related to RSD case processing to identify and respond to developments or issues impacting on the efficiency or quality of RSD decision-making, and to propose remedial measures. Conduct research on country of origin information (COI) and legal issues related to RSD and assist in maintaining a local repository of relevant information, guidelines and standards accessible to RSD staff in the operation. Ensure that persons of concern, Government authorities and legal partners have accurate information on the RSD procedures, including UNHCR standards, policy and practice. Assist in developing and maintaining processes to ensure that persons of concern, Government authorities and partners have accurate information on the RSD procedures, including UNHCR standards, policies and practice. Assist in initiatives to advocate with and support Government authorities and legal partners to establish and strengthen fair and efficient RSD procedures and RSD decision-making. Assist in evaluating and projecting RSD staffing needs using the RSD Staffing Benchmarks.

  Aranan Nitelikler Education and skills University Degree in Law, political science, international relations or another related field. Knowledge of International Refugee Law and Human Rights Law and ability to apply the relevant legal principles. Strong research and analytical skills. Excellent drafting skills Excellent oral and written communication skills Working experience with procedures and principles related to RSD is highly desirable. Experience as a decision-maker in UNHCR or Government RSD procedures. Experience in counselling asylum seekers or refugees. Experience in working with vulnerable or traumatized individuals. Completion of UNHCR's RSD Learning Programme, COI Learning Programme, or Protection Learning Programme. Knowledge of another official UN language. Experience Job experience: Minimum 2 years of relevant professional job experience, preferably in the area of refugee protection, human rights or international humanitarian law. Languages Excellent knowledge of Turkish and fluency in English. Knowledge of other UN languages. Required Competencies Judgement and Decision Making Analytical Thinking Planning and Organizing

 • Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

  Assistant Refugee Status Determination(Rsd)Officer Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

  Ankara 05-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Assistant Refugee Status Determination(Rsd)Officer

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

  Ref: - 605206

  İşin Tanımı The Assistant RSD Officer is a member of the Refugee Status Determination (RSD) team. S/he is responsible for conducting RSD interviews to determine eligibility for refugee status, undertaking country of origin (COI) and other research related to the claim, as required, and drafting RSD assessments. The Assistant RSD Officer provides counselling to asylum seekers and refugees on UNHCR's RSD procedures and on their status, rights and obligations in the country of asylum. S/he may review RSD assessments of less experienced members of the RSD team, seeking the advice of a more senior RSD/Protection Officer on complex cases, and may assist in developing and implementing RSD training and other measures to enhance the quality and efficiency of RSD decision-making. The Assistant RSD Officer ensures access to asylum procedures through registration and documentation of persons of concerns. S/he may also perform these functions at the UNHCR Ankara premises and in the satellite cities. RESPONSIBILITIES: Stay abreast of legal, political, security and other developments which impact on the protection environment, and in particular, on protection delivery through RSD. Assist in the development of the RSD strategy of the operation and in the annual planning exercise. Conduct RSD interviews and draft RSD Assessments in accordance with applicable standards and guidelines. Review and endorse RSD decisions and provide appropriate feedback and guidance to RSD staff. Review registration files and provide appropriate feedback and guidance to registration staff. Maintain accurate and up-to date records and data related to all work on individual cases. Provide counselling to asylum seekers and refugees. Assist in preventing and identifying fraud in RSD through oversight, advice and guidance to UNHCR staff, partners and persons of concern. Assist in monitoring RSD trends and in compiling and analysing RSD statistics related to RSD case processing to identify and respond to developments or issues impacting on the efficiency or quality of RSD decision-making, and to propose remedial measures. Conduct research on country of origin information (COI) and legal issues related to RSD and assist in maintaining a local repository of relevant information, guidelines and standards accessible to RSD staff in the operation. Ensure that persons of concern, Government authorities and legal partners have accurate information on the RSD procedures, including UNHCR standards, policy and practice. Assist in developing and maintaining processes to ensure that persons of concern, Government authorities and partners have accurate information on the RSD procedures, including UNHCR standards, policies and practice. Assist in initiatives to advocate with and support Government authorities and legal partners to establish and strengthen fair and efficient RSD procedures and RSD decision-making. Assist in evaluating and projecting RSD staffing needs using the RSD Staffing Benchmarks.

  Aranan Nitelikler Education and skills University Degree in Law, political science, international relations or another related field. Knowledge of International Refugee Law and Human Rights Law and ability to apply the relevant legal principles. Strong research and analytical skills. Excellent drafting skills Excellent oral and written communication skills Working experience with procedures and principles related to RSD is highly desirable. Experience as a decision-maker in UNHCR or Government RSD procedures. Experience in counselling asylum seekers or refugees. Experience in working with vulnerable or traumatized individuals. Completion of UNHCR's RSD Learning Programme, COI Learning Programme, or Protection Learning Programme. Knowledge of another official UN language. Experience Job experience: Minimum 2 years of relevant professional job experience, preferably in the area of refugee protection, human rights or international humanitarian law. Languages Excellent knowledge of Turkish and fluency in English. Knowledge of other UN languages. Required Competencies Judgement and Decision Making Analytical Thinking Planning and Organizing

 • Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

  Assistant Refugee Status Determination(Rsd)Officer Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

  Ankara 05-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Assistant Refugee Status Determination(Rsd)Officer

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

  Ref: - 605201

  İşin Tanımı The Assistant RSD Officer is a member of the Refugee Status Determination (RSD) team. S/he is responsible for conducting RSD interviews to determine eligibility for refugee status at first instance and appeal levels, undertaking country of origin (COI) and other research related to the claim, as required, and drafting RSD assessments. S/he is responsible for conducting RSD interviews for cases presenting issues requiring an examination of the possible application of Article 1F of the 1951 Refugee Convention and for drafting RSD Assessments. The Assistant RSD Officer provides counselling to asylum seekers and refugees on UNHCR's RSD procedures and on their status, rights and obligations in the country of asylum. S/he may review RSD assessments of less experienced members of the RSD team, seeking the advice of a more senior RSD/Protection Officer on complex cases, and may assist in developing and implementing RSD training and other measures to enhance the quality and efficiency of RSD decision-making. RESPONSIBILITIES: Stay abreast of legal, political, security and other developments which impact on the protection environment, and in particular, on protection delivery through RSD. Assist in the development of the RSD strategy of the operation and in the annual planning exercise. Conduct RSD interviews and draft RSD Assessments in accordance with applicable standards and guidelines. Review and endorse RSD decisions and provide appropriate feedback and guidance to RSD staff. Maintain accurate and up-to date records and data related to all work on individual cases. Provide counselling to asylum seekers and refugees. Assist in preventing and identifying fraud in RSD through oversight, advice and guidance to UNHCR staff, partners and persons of concern. Assist in monitoring RSD trends and in compiling and analysing RSD statistics related to RSD case processing to identify and respond to developments or issues impacting on the efficiency or quality of RSD decision-making, and to propose remedial measures. Conduct research on country of origin information (COI) and legal issues related to RSD and assist in maintaining a local repository of relevant information, guidelines and standards accessible to RSD staff in the operation. Ensure that persons of concern, Government authorities and legal partners have accurate information on the RSD procedures, including UNHCR standards, policy and practice. Assist in developing and maintaining processes to ensure that persons of concern, Government authorities and partners have accurate information on the RSD procedures, including UNHCR standards, policies and practice. Assist in initiatives to advocate with and support Government authorities and legal partners to establish and strengthen fair and efficient RSD procedures and RSD decision-making. Assist in evaluating and projecting RSD staffing needs using the RSD Staffing Benchmarks.

  Aranan Nitelikler Education and skills University Degree in Law, political science, international relations or another related field. Knowledge of International Refugee Law and Human Rights Law and ability to apply the relevant legal principles. Strong research and analytical skills. Excellent drafting skills Excellent oral and written communication skills Working experience with procedures and principles related to RSD is highly desirable. Experience as a decision-maker in UNHCR or Government RSD procedures. Experience in counselling asylum seekers or refugees. Experience in working with vulnerable or traumatized individuals. Completion of UNHCR's RSD Learning Programme, COI Learning Programme, or Protection Learning Programme. Knowledge of another official UN language. Experience Minimum 2 years of relevant professional job experience, preferably in the area of refugee protection, human rights or international humanitarian law. Languages Excellent knowledge of Turkish and fluency in English. Knowledge of other UN languages. Required Competencies Judgement and Decision Making

 • Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

  Rsd Officer Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

  Ankara 05-09-2014

  BAŞVUR başvuruldu

  Rsd Officer

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

  Ref: - 604869

  İşin Tanımı The RSD Officer is the Supervisor of the Refugee Status Determination (RSD) team and directly manages and oversees UNHCR's RSD procedures and decision-making as well as related activities in the operation. The RSD Officer is responsible for developing an operation-specific RSD strategy to promote the effectiveness of RSD as a protection tool in the operation and maximize the efficiency and quality of RSD decision-making. The RSD Officer provides day-to-day supervision, direction and support to UNHCR staff engaged in RSD and related activities (including Reception, Registration and RSD), monitors the efficiency and quality of RSD decision-making, and reviews and endorses RSD decisions. The RSD Officer advocates with and supports Government authorities and legal partners in establishing and strengthening fair and efficient RSD procedures and RSD decision-making and develops and implements awareness-raising and training initiatives in this area. The RSD Officer liaises with other RSD operations in the Region, the Regional RSD Officer, the Bureau and the RSD Unit in DIP to promote regional and global consistency in RSD procedures and decision-making and to contribute to develop and enhance regional and global RSD standards and policies. RESPONSIBILITIES: Stay abreast of legal, political, security and other developments which impact on the protection environment, and in particular, on protection delivery through RSD. Contribute to the development of the RSD strategy and support senior management to ensure that the RSD strategy is fully and effectively integrated into the Country Operations Plan. Contribute to the development and enhancement of regional and global RSD standards and policies. Supervise and oversee RSD and RSD-related activities to promote full compliance with written Standard Operating Procedures (SOPs) for all aspects of the RSD operation and other relevant standards and guidelines. Design, implement and revise, as required, operation-specific SOPs for all aspects of the RSD operation in accordance with applicable standards and policies, including the UNHCR AGD policy and Forward Plan, ensuring the prioritisation of persons with specific needs. Review and endorse RSD decisions and provide appropriate feedback and guidance to RSD staff. Conduct RSD interviews and draft RSD Assessments for complex or sensitive RSD cases in accordance with applicable standards and guidelines. Maintain accurate and up-to date records and data related to all work on individual cases. Prevent and identify fraud in RSD through oversight, advice and guidance to UNHCR staff, partners and persons of concern. Monitor RSD trends and regularly and systematically compile and analyse RSD statistics related to RSD case processing in order to identify and respond to issues impacting on the efficiency or quality of RSD decision-making and to maintain an accurate assessment of the capacity and resource requirements of the operation. Liaise regularly with other RSD operations in the Region, the Regional RSD Officer, and the Bureau and the RSD Unit in DIP to ensure appropriate information exchange. Develop and maintain processes to ensure that persons of concern, Government authorities and partners have accurate information on the RSD procedures, including UNHCR standards, policy and practice. Advocate with and support Government authorities and legal partners to establish and strengthen fair and efficient RSD procedures and RSD decision-making. Regularly assess training needs of UNHCR staff engaged in RSD and related activities and provide on-going training and coaching on legal and procedural RSD issues. Regularly assess training needs of Government authorities and legal partners and develop and implement RSD training initiatives. Evaluate and project RSD staffing and financial needs using the RSD Staffing Benchmarks; advocate with senior management for the allocation of appropriate human, material and financial resources.

  Aranan Nitelikler 1. Education and skills University Degree in Law, political science, international relations or another related field. Experience as a decision-maker in UNHCR or Government RSD procedures is highly desirable. Experience in providing legal representation to asylum seekers in UNHCR or Government RSD procedures. Ability to draft legal opinions Experience in supervising a team Training and coaching experience. Experience in working with vulnerable or traumatized individuals. Completion of UNHCR's RSD Learning Programme, COI Learning Programme, Protection Learning Programme, or Management Learning Programme. 2. Experience Minimum 8 years (6 years with advanced University degree) of relevant professional job experience, preferably in the area of refugee protection, human rights or international humanitarian law. Minimum 3 years of experience working directly with procedures and principles related to the adjudication of individual asylum claims in RSD procedures. Knowledge of International Refugee Law and Human Rights Law and ability to apply the relevant legal principles. Thorough knowledge of the "Procedural Standards for Refugee Status Determination under UNHCR's Mandate" and other guidelines and standards governing UNHCR's mandate RSD activities. Excellent drafting and report writing skills. 3. Languages Excellent knowledge of Turkish and fluency in English. Knowledge of other UN languages. 4. Required Competencies Empowering and Building Trust Managing Performance Judgement and Decision Making Judgement and Decision Making Strategic Planning and Vision Leadership Managing Resources Analytical Thinking Planning and Organizing Policy Development and Research

 • Engelli Aday

  Özel Tasarımlı İlan

  Eski Hükümlü

  Staj

 • Takip Edilen İlan

  Takip Edilmeyen İlan

  Takip Edilen Şirket

  Takip Edilmeyen Şirket

 • Sorulu İlan

  Şehit Yakını/Terör Mağduru

  Mavi Yaka