Brooks Brothers

Mağazacılık / Perakendecilik  

Brooks Brothers hakkında:

KENDİNE GÜVENENLERİN MARKASI
BROOKS BROTHERS

Amerika’ nın ilk hazır giyim markası olan ve 1818’ de kurulan Brooks Brothers, tarih boyunca Seersucker, Madras, ütü gerektirmeyen gömlek ve orijinal düğmeli polo yaka gibi ikonik ürünleri ile tanınıyor.
Yaklaşık iki yüzyıldır hala her nesilden kadın ve erkeğin adresi Brooks Brothers’ ın bugün Amerika ve Kanada’ da toplam 298, Uzakdoğu, Londra, Milano, Tokyo, Paris, Atina gibi dünyanın önde gelen şehirlerinde 270 mağazası var. Erkek, Kadın ve çocuk koleksiyonlarının yer aldığı Türkiye’ deki ilk mağazasını Kasım 2013’ te Zorlu AVM’ de açan Brooks Brothers, bu halkaya eklediği Akasya Avm, Ankara Panora, İzmir Konak Pier mağazaları ve yakında açılacak yeni mağazaları ile Türkiye’ de büyümeyi sürdürüyor. FredAstaire, ClarkGable, AshtonKutcher gibi Hollywood’ un ünlü aktörlerinin yanı sıra Abraham Lincoln, Franklin D. Roosevelt, John F. Kennedy, Bill Clinton, Barack Obama gibi politikacıların da aralarında bulunduğu çok sayıda seçkin isim Brooks Brothers’ ı tercih eden isimler arasında yer alıyor.
Dünden Bugüne Brooks Brothers
1818 – İlk Mağaza
7 Nisan 1818’ de, 45 yaşında olan Henry Sands Brooks, H. & D.H. Brooks andCo. mağazasını New York City’ de Catherine ve Cherry caddelerinin kesiştiği köşede ilk mağazayı açtı.
1850 – The Golden Fleece (Altın Post)
The Golden Fleece (Altın Post), şirket sembolü olarak tescillendi. Kurdeleden sallanan kuzu sembolü tarih boyunca yün alıcıları tarafından kullanıldı.
1845 – Hazır giyim takım elbise
Brooks Brothers, Amerika’ yı hazır giyim takım elbise ile ilk tanıştıran marka oldu. 1849 Kaliforniya Gold Rush döneminin öncüleri, özel dikimi beklemeye vakti olmayan altın keşifçileri Brooks Brothers’ dan hazır giyim almayı tercih ettiler.
1865 – Abraham Lincoln’ un ceketi
Başkan Lincoln, göreve başlama konuşmasında, el dikimi astarı ve " Tek ülke, tek kader ” yazısı bulunan Brooks Brothers ceketi giyiyordu. Maalesef suikasta kurban gittiğinde de üzerinde bu ceket bulunmaktaydı.
1896 – Düğmeli Polo Gömlek
John Brooks, polo yakalı düğmeli gömleği moda tarihine kazandırdı. Katıldığı bir İngiliz polo maçında, rüzgardan savrulmasın diye sıkı sıkı tutuşturulmuş olan binici yakalarından ilham alan J.Brooks, bu tasarımı gömleklere uyguladı.
1915 – 346 Madison Avenue Mağazası Açılışı
Brooks Brothers merkez mağazasını 346 Madison Avenue’ye taşıdı.
1920–1930 –Yıllar Süren İnavasyon
Brooks Brothers 1920’ lerden itibaren Repp kravat, ceket - pantolon için Indian Madras’ ının ve gofre kumaşının Amerika’ ya tanıtılması gibi pek çok trende öncülük yaptı.
1949 – Bayan Giyim
Brooks Brothers, mağazasının küçük bir köşesini bayan giyime ayırmaya başladı. Vogue dergisinde tanıtılan düğmeli pembe gömlek, moda dünyasında büyük bir sansasyon yarattı.
1979 – Brooks Japonya Mağazası Açılışı
Amerikan asıllı bir çok ürün gibi, Brooks Brothers da Japonya’ da çok iyi karşılandı. 1979 yılında Japonya’ daki mağazasını Aoyama’ da açarak Amerikan stilini kıtalar arası platforma taşıdı.
1998 – Ütü Gerektirmeyen Gömleğin Tanıtımı
1998 yılında Brooks Brothers, ütü gerektirmeyen gömleği piyasaya sundu. Bu gömlekler halen en popüler olan ürünler arasında yer alıyor.
2001 – Brooks Brothers RBA’ nın Bünyesine Girdi
2001’de Brooks Brothers, Claudio Del Vecchio’ nun başkanı olduğu RetailBrandAlliance ( RBA ) tarafından satın alındı. Brooks Brothers, Del Vecchio’ nun liderliğinde uluslararası alanda daha yaygın olmaya başladı.
2003 – Country Club Koleksiyonu
2003 yılında klüp evinden, yemek sofrasına geçerken uyumu sağlayacak bir koleksiyon hazırlandı. Bu line 2008’ de inovatif ve yüksek performanslı kumaşlardan oluşan Pro-Sport koleksiyonun da başlamasıyla daha da genişledi.
2006 – Londra Mağazası Açılışı
Brooks Brothers Londra’ da Regent Street’te tüm Brooks Brothers ürünlerinin bulunduğu merkez mağaza ile müşterilere hizmet vermeye başladı.

2013 Kasım – Türkiye’ de İlk Mağaza - Zorlu AVM

2014 Şubat – Türkiye’deki İkinci Mağaza - Akasya

2015 Mart Türkiye’deki Üçüncü Mağaza - Ankara Panora AVM

2015 Eylül Türkiye’deki Dördüncü Mağaza - İzmir Konak Pier

2016 ZacPosen Kreatif Direktörlüğü

2016 İlk – Bahar yaz koleksiyonu ile ZacPosen kadın koleksiyonunu hazırlamaya başladı.

Brooks Brothers İş İlanları