Firma Üyelik

İŞ İLANI VER:0216 572 25 25
İŞ İLANI VER:0216 572 25 25
 • Ankara:0216 572 25 25
 • İzmir:0232 441 71 44
 • Antalya:0216 572 25 25
 • Bursa:0216 572 25 25
Firma Girişi

Denetim/Audit İş İlanları

 
Hepsini Temizle
Denetim/Audit
 • İş AçıklamasıSorumluluğundaki bölgenin operasyon süreçlerinin verimliliğini, etkinliğini ve uygulamaların doğruluğunu değerlendirmek Denetim çalışmalarının uygun şekilde yürütülmesini sağlamak İnceleme ve denetim çalışmalarının yapılması ve raporlanmasını gerçekleştirmek

  Aranan NiteliklerLisans ya da en az Önlisans mezunu Ms Office uygulamalarına hakim Bayi denetim alanında 1-2 yıl tecrübe sahibi Sistemli ve düzenli çalışma alışkanlığına sahip Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış

  Sektör: Medya

  Pozisyon: Eleman, Danışman, Uzman

 • Denetçi

  Moore Stephens Türkiyeİstanbul Anadolu Bugün

  İş AçıklamasıHizmet Verdiğimiz Firmaların Vergi Denetimlerinde, Raporlamalarında ve Danışmanlık Hizmetlerinin Verilmesinde Görev Alınması.

  Aranan Nitelikler- Örgün Eğitim Veren Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin 4 Yıllık Bölümlerinden Mezun, - S.M.M.M ve KGK Belgelerine Sahip - Vergi Mevzuatına Hakim - Tekdüzen Muhasebe Sistemine hakim, - Microsoft Office (Excel, Word Vb.) Programlarını Etkin Olarak Kullanabilen, - Disiplinli, Titiz, Prezentabl ve Sorumluluk Sahibi, - Sözlü ve Yazılı İletişim Becerisine Sahip, Beşeri İlişkileri Kuvvetli, - İstanbul Anadolu Yakasında İkamet Eden, - Ekip Çalışmasına Uyumlu, Sorumluluk Alabilen, - Seyahat Engeli Olmayan, - Esnek Çalışma Saatlerine Uyum Gösterebilecek, - Erkek Adaylar İçin Askerlik Görevini Tamamlamış. Personel İhtiyacımız Vardır.

  Sektör: Mali Denetim-Vergi

  Pozisyon: Denetçi

 • İş AçıklamasıWe are actively seeking Consultants and Senior Consultants who is specialized in Financial Sectors for our client which is delivering quality in assurance, tax and advisory services globally. Location: İstanbul / Ankara / Bursa / İzmir Job Description Take active role on-site fieldwork and oversee the Audit process with appropriate consideration of audit risk issues and accounting technical matters Realize effective audit practices and deliver the assurance service for the assignment efficiently and effectively Prepare all necessary financial statements and related disclosures conditions letters in an accurate manner Use firm’s expertise and our Global Audit Methodology, to perform an assurance engagement in compliance with auditing quality standards Perform preliminary analytical review and highlight risk areas for audit reports Will develop an understanding of the client’s business and develop an audit expertise Provide strong support to the Audit Managers in the delivery of an audit services to accomplish clients needs

  Aranan NiteliklerBachelor’s degree from Business Administration, Economics or related departments of a reputable university supported with accounting and finance degree will be a plus 2-3 years of experience in Financial Services sector.with a general knowledge of Audit regulations and IFRS reporting Must have strong technical ability or desire to succeed in a challenging and rewarding environment A good team player and has strong working relationships with the members of the team in order to deliver efficient and proactive services to clients Holding a SMMM certificate is a plus No military obligation for male candidate

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

 • İş AçıklamasıHizmet Verdiğimiz Firmaların Denetimlerinde, Raporlamalarında ve Danışmanlık Hizmetlerinin Verilmesinde Görev Alınması.

  Aranan Nitelikler- Örgün Eğitim Veren Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin ( İktisat,İşletme,Maliye ) 4 Yıllık Bölümlerinden Mezun, - Ya da Ekonometri,Uluslararası İlişkiler veya Denetim-Muhasebe Bölümlerinde Yüksek Lisans Yapmış, - Denetim Konusunda Kariyer Hedefi Olan, - İyi Seviyede İngilizce bilen, - Araştırma ve Öğrenmeye Hevesli, - Microsoft Office (Excel, Word Vb.) Programlarını Etkin Olarak Kullanabilen, - Disiplinli, Titiz,Prezentabl, ve Sorumluluk Sahibi, - Sözlü ve Yazılı İletişim Becerisine Sahip, Beşeri İlişkileri Kuvvetli, - Ekip Çalışmasına Uyumlu, Sorumluluk Alabilen, - Seyahat Engeli Olmayan, - Esnek Çalışma Saatlerine Uyum Gösterebilecek, - Erkek Adaylar İçin Askerlik Görevini Tamamlamış veya Minimum 3 Yıl Tecilli, - İstanbul Anadolu Yakasında İkamet Eden, Personel İhtiyacımız Vardır.

  Sektör: Mali Denetim-Vergi

  Pozisyon: Denetçi

 • İş AçıklamasıDoğrudan Genel Müdür ve Yönetim Kurulu'na bağlı olarak çalışacak, Denetim teklifleri, sözleşmeleri, İK ve sosyal medya yönetiminden sorumlu olacak.

  Aranan Nitelikler30-40 yaş aralığında, Erkek adaylar için askerlik hizmetini yapmış, Üniversite mezunu, (Tercihen iktisat, işletme mezunu) Çok iyi derecede ingilizce bilen, En az 5 yıl tecrübeli, Bilgisayar (excel,word,power point ve sosyal medya uygulamalarına hakim) Self motivation yapabilen, Prezentabl, temsil yeteneği olan.

  Sektör: Mali Denetim-Vergi

  Pozisyon: Müdür, Müdür Yardımcısı

 • Kalite Başdenetçisi (Iso 9001,Iso 14001 V.B.)

  TETKO TEST TEKNİK KONTROLİstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu 15 Ekim 2017

  İş AçıklamasıSektörde 2 yıl deneyimli MS Office Programları Kullanabilen ISO 9001, ISO 14001, HACCP, ISO 18001 konularında bilgi sahibi Tercihen Endüstri, Makine, Çevre, Gıda ve Kimya Mühendisi Sürücü Belgesi olan ve seyahat engeli bulunmayan Tercihen İngilizce bilen Satış becerisine sahip Ekip çalısmasına yatkın Problem çözücü ve sonuç odaklı Etkin İletişim becerisi ve temsil yeteneğine sahip Analitik düşünce yapısına sahip Disiplinli, sistemli ve raporlu çalışmayı benimseyen Neşeli, İyimser, Girişken, Kendine güvenen

  Aranan NiteliklerKalite Yönetim Sistemleri konusunda danışmanlık yapan, belgelendirme müracaatına bulunmuş firmaların; ön denetim ya da denetimlerini yapmak. ACAR İş Güvenliği ve İş Sağlığı (OSGB) (www.acarosgb.com, www.acarosgb.com.tr) TETKO TEST TEKNİK KONTROL A.Ş (www.tetko.com.tr) TETKO AKADEMİ (www.tetkoakademi.com)

  Sektör: Danışmanlık, Diğer, Belgelendirme/Marka/Patent

  Pozisyon: Uzman, Mühendis

 • Denetmen

  Teknosaİstanbul Anadolu 18 Ekim 2017

  İş AçıklamasıKategori performansını arttırmaya yönelik stratejiler çerçevesinde ilgili tüm satınalma sürecinin yürütülmesi, maksimum faydayı sağlayacak tedarikçi, ürün grubu ve ürün temininin yapılması. Ürün gamının oluşturulması ve sürekliğinin sağlanması. Pazar trendlerinin takip edilmesi ve rekabete dayalı belirlenecek kategori stratejilerinin uygulanması. Sorumluluk dahilindeki ürün gruplarının Pazar paylarını arttırmaya yönelik aksiyonların alınması. Ürünlere ait tüm ürün pazarlama aktivitelerine katkıda bulunmak. Ürün pazarlama aktivitelerinde kullanılacak ürünlerinin, içeriklerinin kampanyaların ve fiyatlarının belirlenmesi. Nitelikleri aranılan pozisyona uygun olan adaylar telefon ile aranarak iş görüşmesine davet edileceklerdir. Tüm bilgiler, şirketimiz tarafından gizli tutulacaktır.

  Aranan NiteliklerLisans öğrenimini tamamlamış, Çok iyi seviyede İngilizce bilen, Tercihen Akıllı Telefon alanında en az 1 yıllık deneyimi olan, Çok iyi derecede Ms Office uygulamalarına hakim, Sonuç odaklı çalışabilen, Takım çalışmasına yatkın, Analitik düşünce yapısına sahip, Yazılı ve sözlü iletişimi kuvvetli, Motivasyonu yüksek, yoğun ve dinamik iş temposuna ayak uydurabilecek, Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış.

  Sektör: Mağazacılık / Perakendecilik

  Pozisyon: Denetçi

 • Satış Temsilcisi

  ACAR OSGBİstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu Bugün

  İş AçıklamasıMevcud müşterilerin memnuniyet analizlerinin yapılması, Yeni müşteri portföyü oluşturmak, randevu ve sunum yapmak, Yeni müşterinin sözleşme, hizmet ve tahsilat süreçlerini sağlıklı yapabilmesi, Müşteri ihtiyaçları ve pazarın yapısı dikkate alınarak gerekli satış arttırıcı çalışmalarının planlanması ve sahada uygulanması, Mevcut müşteri ziyaretlerinin gerçekleştirilerek, pazarın ihtiyaç ve beklentileri ile rakip faaliyetlerinin yakından takip edilerek gerekli eylem planlarının hazırlanması. ACAR İş Güvenliği ve İş Sağlığı (OSGB) (www.acarosgb.com, www.acarosgb.com.tr) TETKO TEST TEKNİK KONTROL A.Ş (www.tetko.com.tr) ​TETKO BELGELENDİRME (www.tetkobelgelendirme.com) TETKO AKADEMİ (www.tetkoakademi.com)

  Aranan NiteliklerFirmamızın İSTANBUL merkez ofisinde çalıştırılmak üzere SATIŞ TEMSİLCİSİ alınacaktır. OSGB (İş Güvenliği) satış alanında ilgisi olan, İletişim becerisi güçlü, temsil yeteneği ve liderlik vasıfları gelişmiş, Problem çözme, analiz, planlama ve takip yeteneği olan, Seyahat engeli olmayan, aktif araç kullanabilen, Hedef odaklı, problem çözücü ve sonuç odaklı çalışan, İletişim ve organizasyon yeteneği kuvvetli, Raporlu çalışabilen, Müşteri portföyünün geliştirilmesi ve satışla ilgili tüm süreçlerin yürütülmesinde yönetsel olarak rol alacak, BAY / BAYAN SATIŞ TEMSİLCİSİ

  Sektör: Danışmanlık, İş Sağlığı ve Güvenliği

  Pozisyon: Mühendis, Danışman, Uzman, Satış Temsilcisi

 • Acar Osgb - A ve B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

  ACAR OSGBİstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa 8 Ekim 2017

  İş AçıklamasıTehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfa giren firmalara "İş Güvenliği Uzmanı" olarak görev alacak. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevcut ve ilerde oluşabilecek durumlarla ilgili risk değerlendirmeleri yapabilecek, Konusu ile ilgili eğitim verebilecek.

  Aranan NiteliklerA ve B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, Proje bazlı veya sürekli çalışabilecek, Ekip çalışmasına yatkın, Esnek çalışma saatlerine uyumlu, Hedef odaklı çalışabilen, Karar alabilme yeteneği olan, Tercihen İngilizce bilen, Etkin iletişim becerisi ve temsil yeteneğine sahip, Problem çözücü ve sonuç odaklı, Analitik düşünce yapısına sahip, Disiplinli, sistemli ve raporlu çalışmayı benimseyen ACAR OSGB (www.acarosgb.com) TETKO AKADEMİ (www.tetkoakademi.com) TETKOLAB (www.tetkolab.com) TETKO TEST TEKNİK KONTROL (www.tetko.com.tr)

  Sektör: Danışmanlık, Mühendislik, İş Sağlığı ve Güvenliği

  Pozisyon: Mühendis, Danışman, Uzman, Denetçi

 • İş AçıklamasıMerkezefendi / Topkapı bölgesinde bulunan Mali Müşavirlik ofisimizde görevlendirilmek üzere "Muhasebe Uzman Yardımcısı” aranmaktadır.

  Aranan NiteliklerÖn Lisans veya Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun, Muhasebe/Denetim mesleğinde kariyer hedefi olan, Takım çalışmasına yatkın, iletişim becerileri güçlü, Çözüm odaklı, sorumluluk alabilecek, gelişime açık, Yoğun iş temposuna ayak uydurabilecek, Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış. çalışma arkadaşları arıyoruz.

  Sektör: Sağlık/Hastane, Mali Müşavirlik, Mali Denetim-Vergi

  Pozisyon: Uzman Yard

 • Denetim Uzman Yardımcısı

  Mudoİstanbul Avrupa 10 Ekim 2017

  İş AçıklamasıUluslararası denetim ve iç denetim standartlarına ve risk analizlerine uygun şekilde ağırlıklı olarak merkez birimlerinin ve yanı sıra mağazaların denetimlerini gerçekleştirmek Yıllık denetim planında yer alan ya da plan dışı talep edilen inceleme, soruşturma ve denetim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi İç denetim sistem ve prosedürlerinin uygulanması ve geliştirilmesi Şirketimizin Mecidiyeköy merkezinde bulunan Denetim departmanımızda görevlendirilmek üzere Denetim Uzman Yardımcısı alınacaktır.

  Aranan Nitelikler1964 yılında Beyoğlu Fitaş Pasajı’nda 12 metrekarelik bir dükkanda başlayan maceramıza 53. yılımızda, Türkiye’nin 26 ilinde 1.500’ü aşkın çalışanımız ve 100.000 m²’nin üzerinde satış alanına sahip 110’dan fazla mağazamızda devam ediyoruz. Sizi de, yaratıcı ve müşterilerinin beklentilerini anlayan güçlü ekibimizin bir parçası olmaya davet ediyoruz. Mudo ekibi olarak, Denetim Bölümünde görevlendirilmek üzere Denetim Uzman Yardımcısı arıyoruz. Üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler fakültelerinden mezun Denetim alanında kariyer yapmak isteyen Operasyonel, finansal ve uyum denetimleri konularında tecrübeli Muhasebeve yasal mevzuat konularında bilgi sahibi Tercihen iyi derecede İngilizce bilen Ms Office uygulamalarına hâkim Raporlama becerileri gelişmiş Analitik düşünebilen, problem çözme becerisine sahip Seyahat engeli olmayan Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilecek B sınıfı sürücü belgesi sahibi ve aktif araç kullanabilen Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış

  Sektör: Mağazacılık / Perakendecilik

  Pozisyon: Denetçi

 • Transaction Support Managers And Senior Managers

  EYİstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa 24 Ağustos 2017

  İş AçıklamasıEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 230,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member ofEY Global, in Turkey we operate in 5 offices located in Istanbul, Teknopark, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1200 people for 30 years. We currently have career opportunities for Managers and Senior Managers in our Transaction Support team in Turkey. Transaction Support provides clients with the financial and strategic transaction assistance to ensure the success of their transaction. Our TS teams assist clients throughout the entire transaction process. While traditional financial due diligence is a key element of the service, TS is much broader, incorporating transaction management, negotiation and documentation, and post-completion integration. In your role as a TS Manager or Senior Manager you will have responsibility for\: • Project Execution\: understand the key business drivers, co-develop our approach with the client, agree value measurements with the client, provide value to the client through insights, factual conclusions and advice. • Project Management\: lead project teams, plan and monitor the progress of the team and the financial engagement metrics • Building Relationships\: Strong working relationships with senior clients, including influence, advice and support to key decision makers. Quickly develop strong internal links within transaction support and other departments in EY as well as developing an external network through personal contacts • Business Development\: drive client pursuits, including presentations and client meetings. Contribute to our practice development initiatives, supporting the continued focus on our team as a great place to work • People development\: coach and mentor team members to support achievement of their career goals as well as drive your own career development. Senior Managers are expected to play a greater role within client relationship management, business development, and project management.

  Aranan NiteliklerThe successful candidates will\: • Have a strong academic back ground, including a Bachelor’s or Master’s degree in Business, Finance, Economics, Engineering or other related field • Have approximately eight years’ of related work experience for Senior Managers and five years’ for Managers • Have strong commercial experience and/or relevant industry or transaction experience, preferably within a Big 4 environment • Have strong experience of managing Financial Due Diligence cases • Have experience of managing the client relationship and using this to create new business opportunities • Be an excellent communicator, both oral and written in English • Have project management skills • Be an effective time manager, able to keep calm when under pressure to meet deadlines • Be a team player with the ability to build effective relationships at all levels • Male candidates must have fulfilled or postponed their military service obligations

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

 • Transaction Support Senior

  EYİstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa 24 Ağustos 2017

  İş AçıklamasıEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities.Our 230,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of Ernst & Young Global, in Turkey we operate in 5 offices located in Istanbul, Teknopark, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1200 people for 30 years. We currently have career opportunities for Seniors in our Transaction Support team in Turkey.Transaction Support provides clients with the financial and strategic transaction assistance to ensure the success of their transaction. Our TS teams assist clients throughout the entire transaction process. While traditional financial due diligence is a key element of the service, TS is much broader, incorporating transaction management, negotiation and documentation, and post-completion integration. In your role as a Transaction Support Senior you will\: • Analyze financial and operational results of targets through the preparation of various analyses by reviewing accounting records and conducting interviews with management, including finance, operations, human resources and marketing. Prepare/evaluate pro forma financial information. Assist in identifying issues for purchase price reductions, deal restructuring, or deal termination. Assist management in identifying pre/post-acquisition issues. Assist in preparing reports and schedules. • Evaluate the effects of seasonal and cyclical changes on cash flow requirements. Perform industry and company research. • Develop/maintain productive working relationships with client personnel. Direct the progress of fieldwork, inform supervisors of the engagement status, and manage staff performance. Comply with EY policies and guidelines. • Develop people. Provide constructive performance feedback/training and conduct performance reviews. Foster teamwork and innovative thinking. • Commit to developing knowledge. Use technology to continually learn, share knowledge with team members, and enhance service delivery. Respect/protect client information. Maintain an educational program to continually develop skills. • Achieve growth. Understand EY and its service lines and identify opportunities to serve clients

  Aranan NiteliklerThe successful candidates will\: • Have a strong academic back ground, including a Bachelor’s or Master’s degree in Business, Finance, Economics, Engineering or other related field • Have approximately two years’ of related work experience. Mergers and/or acquisitions transactions experience preferred • Have dedication to team work and build effective relationships at all levels • Have a strong work initiative and the ability to adapt to new challenges and ideas • Be an excellent communicator, both oral and written in English • Male candidates must have fulfilled or postponed their military service obligations

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

 • Market Risk & Corporate Treasury Services Senior Consultants

  EYİstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa 24 Ağustos 2017

  İş AçıklamasıTaking part in implementing regulatory solutions for Corporate Treasury and Banking projects Being involved in Bank and Corporate Treasury and Market Risk projects in a holistic manner\: Process analysis, implementation and quality assurance Team up with members of other service groups within EY (domestic and international) to develop and implement custom-made solutions that align with the Client Organization’s goals Work and communicate coherently with members of Client Organizations and other EY team members throughout the project stage to achieve project goals Improve expertise and develop client perspective in Market Risk & Treasury solutions by undertaking occasional ‘trainer’ duties

  Aranan NiteliklerEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 230,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of Ernst & Young Global, in Turkey we operate in 5 offices located in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1200 people for 30 years. We are seeking “Market Risk and Treasury Services” Senior Consultants to join our growing Financial Risk Management team in Istanbul office with the following qualifications\: B.A./B.S. or M.A. degree from a reputable university, with a concentration in Engineering, Business Administration, Statistics, MIS, Economics etc. 2 to 3 years of working experience in a corporate or bank/financial institution treasury Working knowledge of FX and Interest Rate derivative products such as Options, Swaps and Forwards/Futures Problem solving and analytical thinking abilities Exposure to statistical models is a plus General knowledge of Market Risk methods such as Expected Shortfall and VaR is a plus Exposure to cash flow management practices, or corporate treasury practices is a plus General knowledge of Basel Requirements and BRSA Regulations and Reporting is a plus

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

 • Market Risk & Corporate Treasury Services Senior Consultants

  EYİstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa 24 Ağustos 2017

  İş AçıklamasıTaking part in implementing regulatory solutions for Corporate Treasury and Banking projects Being involved in Bank and Corporate Treasury and Market Risk projects in a holistic manner\: Process analysis, implementation and quality assurance Team up with members of other service groups within EY (domestic and international) to develop and implement custom-made solutions that align with the Client Organization’s goals Work and communicate coherently with members of Client Organizations and other EY team members throughout the project stage to achieve project goals Improve expertise and develop client perspective in Market Risk & Treasury solutions by undertaking occasional ‘trainer’ duties

  Aranan NiteliklerEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 230,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of Ernst & Young Global, in Turkey we operate in 5 offices located in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1200 people for 30 years. We are seeking “Market Risk and Treasury Services” Senior Consultants to join our growing Financial Risk Management team in Istanbul office with the following qualifications\: B.A./B.S. or M.A. degree from a reputable university, with a concentration in Engineering, Business Administration, Statistics, MIS, Economics etc. 2 to 3 years of working experience in a corporate or bank/financial institution treasury Working knowledge of FX and Interest Rate derivative products such as Options, Swaps and Forwards/Futures Problem solving and analytical thinking abilities Exposure to statistical models is a plus General knowledge of Market Risk methods such as Expected Shortfall and VaR is a plus Exposure to cash flow management practices, or corporate treasury practices is a plus General knowledge of Basel Requirements and BRSA Regulations and Reporting is a plus

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

 • İş AçıklamasıWe currently are seeking a highly motivated Seniors & Managers to lead multiple client engagement teams, work with a wide variety of clients to deliver professional services, and lead business development activities on strategic and global priority accounts. Our Information Technology Advisory (ITA) practice provides business driven technology advisory services which include\: technology strategy, technology enablement, information management services, market, credit and operational risk, security, program advisory, and process and controls. The ITA team includes individuals who have deep industry, product and client knowledge. Within ITA our Data and Analytics team works collaboratively with our clients to manage engagements and lead teams of data analysis resources in all aspects of design and delivery of information solutions - including Data Quality and Governance, Data Analytics, Business Intelligence, and Data Management. This is integrated into all Advisory service offerings and assists clients to leverage data as an asset throughout its business processes. The opportunity is now! If you are interested in being part of a dynamic team, serving clients and reaching your full potential, EY Advisory Services is for you! Key Responsibilities\: People Leadership\: Effectively manage and motivate teams with diverse skills and backgrounds. Provide constructive on-the-job feedback/coaching to team members. Foster an innovative and inclusive team-oriented work environment. Play an active role in counseling and mentoring junior consultants within the organization. Client Engagement Leadership\: Foster relationships with client personnel at appropriate levels. Consistently deliver quality client services. Drive high-quality work products within expected timeframes and on budget. Monitor progress, manage risk and ensure key stakeholders are kept informed about progress and expected outcomes. Manage expectations of client service delivery. Stay abreast of current business and industry trends relevant to the client's business. Business Development\: Cultivate and manage business development opportunities. Understand EY and its service lines and actively assess/present ways to serve clients. Develop and maintain long-term client relationships and networks. Develop relationships with team members across all EY practices to serve client needs. Technical Leadership\: Demonstrate in-depth technical capabilities and professional knowledge. Demonstrate ability to quickly assimilate new knowledge. Possess good business acumen. Remain current on new developments in advisory services capabilities and industry knowledge.

  Aranan NiteliklerTo qualify, candidates must have\: Bachelor’s degree in computer science, engineering, accounting, finance or a related field; MBA or MS degree preferred plus 4 years of related work experience. Minimum 3 years of relevant work experience at a financial services company or comparable experience working as an advisor to a financial services company. 5-9 years of total experience for Managers and 3-5 years of total experience for Consultants related fields Demonstrated ability to manage and supervise a team of technology advisors through all phases of the technology life cycle, including requirements definition, design, development, conversion and testing. Ability and comfort level researching client inquiries and emerging issues, including regulations, industry practices, and new technologies. Excellent command of English in speaking and writing Strong presentation skills both in Turkish and English Being a team player with the best communication skills Analytical and solution-oriented approach No restriction to travel Specifically, the candidate should demonstrate comprehensive understanding of at least one of the following\: Data Management - 3-9 years’ experience in developing enterprise data strategies and roadmaps 3-9 years’ experience in developing architectural and design patterns, considerations, solution options, and impact Experience in developing state, event, UML, and Entity-Relationship models for financial institutions. Must have gone through at least one full life cycle implementation. Experience in designing and implementing SOA based data solutions. Design and implementation ETL solutions using one of the leading ETL packages. Design and implementation of an operational data store and data warehouse on one of the leading platforms. Data Governance and Quality - Identification and analysis of data issues impacting organizations. An understanding of the data used and the associated inherent issues to conduct discovery, perform root cause analysis, and make recommendations for the remediation of data quality issues. The ability to design and recommend governance structures and control frameworks for the ongoing management of data at financial services organizations. Experience with large scale data remediation projects, from issue identification, through to remediation/resolution as it relates to specific regulatory, risk, or operational issues. An experience with key data quality applications available in market. Business Intelligence - Development of reporting and analytics business capabilities, strategy and roadmap. Facilitation and definition of reporting and analytics business requirements. Definition of Business Intelligence technical architectures. Design and implementation of at least one of leading Business Intelligence packages (e.g., Cognos, Business Objects, Tableau, MicroStrategy, Spotfire, QlickView, SAS). Business Analytics - Ability to analyze and review client business data to identify key indicators pertaining to operations, risk, finance, compliance, or process and controls. Design and implement analytical business and technology solutions to meet identified key indicators. Ability to perform data analytics to design models as customer segmentation, risk models, customer life time value, digital index score etc. Experience using analytics/BI packages (e.g. SPSS, SAS) to build solutions.

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

 • Mergers & Acquisitions Senior

  EYİstanbul Avrupa 24 Ağustos 2017

  İş AçıklamasıEY is a global leader in Assurance, Tax, Corporate Finance and Advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 212,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of EY Global, in Turkey we operate in 4 offices located in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1000 people for 30 years. Work on client engagement teams executing M&A advisory services which support key decision makers in developing and executing strategies for transactions Be responsible for assessing the client's state of readiness with respect to people, resources, planning, data collection and strategy, while identifying high-risk areas, unidentified issues and areas for overall improvement Assist with the execution of the integration plan while working to constantly identify areas for improvement including resolving integration issues Actively search for new potential clients and pursue business development activities Specialize in a key sector and gain deep knowledge in this area Be responsible for creating work products that document the engagement procedures performed against objectives Effectively participate on teams with diverse skills and backgrounds, while staying abreast of current business and industry trends relevant to the client's business Use current technology and tools to enhance the effectiveness of services Develop and maintain productive working relationships with client personnel

  Aranan NiteliklerWe are seeking for Seniors to join our Transaction Advisory Services / Mergers & Acquisitions team with the following qualifications; Strong academic background, including a Bachelor’s or Master’s degree in Business, Finance, Economics or other related field. Corporate finance related a course taken is a plus. Two or three years of related work experience in a similar institution active in transactions Demonstrated aptitude for quantitative and qualitative analysis Knowledge of M&A transactions and the trends in the market Knowledge in general M&A scope and documentation such as information memorandum, teaser, valuation, due diligence process, SPA and SHA. Excellent problem solving, project management, facilitation and interpersonal abilities Proficiency with MS Office Strong work initiative and the ability to adapt to new challenges and ideas Strong analytical, interpersonal and communication skills Ability to work well within a team English language skills (excellent written and verbal communication) Preferably military service obligation completed for male candidates No travel restrictions

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

 • İş AçıklamasıWe currently are seeking a highly motivated Seniors & Managers to lead multiple client engagement teams, work with a wide variety of clients to deliver professional services, and lead business development activities on strategic and global priority accounts. Our Information Technology Advisory (ITA) practice provides business driven technology advisory services which include\: technology strategy, technology enablement, information management services, market, credit and operational risk, security, program advisory, and process and controls. The ITA team includes individuals who have deep industry, product and client knowledge. Within ITA our Data and Analytics team works collaboratively with our clients to manage engagements and lead teams of data analysis resources in all aspects of design and delivery of information solutions - including Data Quality and Governance, Data Analytics, Business Intelligence, and Data Management. This is integrated into all Advisory service offerings and assists clients to leverage data as an asset throughout its business processes. The opportunity is now! If you are interested in being part of a dynamic team, serving clients and reaching your full potential, EY Advisory Services is for you! Key Responsibilities\: People Leadership\: Effectively manage and motivate teams with diverse skills and backgrounds. Provide constructive on-the-job feedback/coaching to team members. Foster an innovative and inclusive team-oriented work environment. Play an active role in counseling and mentoring junior consultants within the organization. Client Engagement Leadership\: Foster relationships with client personnel at appropriate levels. Consistently deliver quality client services. Drive high-quality work products within expected timeframes and on budget. Monitor progress, manage risk and ensure key stakeholders are kept informed about progress and expected outcomes. Manage expectations of client service delivery. Stay abreast of current business and industry trends relevant to the client's business. Business Development\: Cultivate and manage business development opportunities. Understand EY and its service lines and actively assess/present ways to serve clients. Develop and maintain long-term client relationships and networks. Develop relationships with team members across all EY practices to serve client needs. Technical Leadership\: Demonstrate in-depth technical capabilities and professional knowledge. Demonstrate ability to quickly assimilate new knowledge. Possess good business acumen. Remain current on new developments in advisory services capabilities and industry knowledge.

  Aranan NiteliklerTo qualify, candidates must have\: Bachelor’s degree in computer science, engineering, accounting, finance or a related field; MBA or MS degree preferred plus 4 years of related work experience. Minimum 3 years of relevant work experience at a financial services company or comparable experience working as an advisor to a financial services company. 5-9 years of total experience for Managers and 3-5 years of total experience for Consultants related fields Demonstrated ability to manage and supervise a team of technology advisors through all phases of the technology life cycle, including requirements definition, design, development, conversion and testing. Ability and comfort level researching client inquiries and emerging issues, including regulations, industry practices, and new technologies. Excellent command of English in speaking and writing Strong presentation skills both in Turkish and English Being a team player with the best communication skills Analytical and solution-oriented approach No restriction to travel Specifically, the candidate should demonstrate comprehensive understanding of at least one of the following\: Data Management - 3-9 years’ experience in developing enterprise data strategies and roadmaps 3-9 years’ experience in developing architectural and design patterns, considerations, solution options, and impact Experience in developing state, event, UML, and Entity-Relationship models for financial institutions. Must have gone through at least one full life cycle implementation. Experience in designing and implementing SOA based data solutions. Design and implementation ETL solutions using one of the leading ETL packages. Design and implementation of an operational data store and data warehouse on one of the leading platforms. Data Governance and Quality - Identification and analysis of data issues impacting organizations. An understanding of the data used and the associated inherent issues to conduct discovery, perform root cause analysis, and make recommendations for the remediation of data quality issues. The ability to design and recommend governance structures and control frameworks for the ongoing management of data at financial services organizations. Experience with large scale data remediation projects, from issue identification, through to remediation/resolution as it relates to specific regulatory, risk, or operational issues. An experience with key data quality applications available in market. Business Intelligence - Development of reporting and analytics business capabilities, strategy and roadmap. Facilitation and definition of reporting and analytics business requirements. Definition of Business Intelligence technical architectures. Design and implementation of at least one of leading Business Intelligence packages (e.g., Cognos, Business Objects, Tableau, MicroStrategy, Spotfire, QlickView, SAS). Business Analytics - Ability to analyze and review client business data to identify key indicators pertaining to operations, risk, finance, compliance, or process and controls. Design and implement analytical business and technology solutions to meet identified key indicators. Ability to perform data analytics to design models as customer segmentation, risk models, customer life time value, digital index score etc. Experience using analytics/BI packages (e.g. SPSS, SAS) to build solutions.

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

 • EY Turkey - General Application

  EYİstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa 24 Ağustos 2017

  İş AçıklamasıEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 212,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of Ernst & Young Global, in Turkey we operate in 4 offices located in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1000 people for 30 years. We kindly remind you that this application is a general application. We will contact you in case of a vacant position matching your qualifications and career interests.

  Aranan NiteliklerThis is a General Application to be evaluated for the vacant positions may occur in the future at EY. Please add a cover letter including the department which you want to work in. Candidates should have the following qualifications; Bachelor or Masters degree from a reputable university with a relevant background, Good command of English both written and spoken, Very good knowledge of MS Office applications is a must.

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

 • Cybersecurity Consultant / Senior Consultants

  EYİstanbul Avrupa 24 Ağustos 2017

  İş AçıklamasıWe are looking for colleagues who are enthusiastic about working in a growing service line. Successful candidates will find opportunity in helping EY transform its cybersecurity business embracing new opportunities and solving complex cybersecurity issues for its clients in the verge of changing business landscape with cloud, mobile, digital, IoT/OT, Industry 4.0, FinTech and many more risk triggering developments. Experienced candidates may also be part of regional / global cybersecurity teams with project delivery responsibilities. Please drop your resume if you think you comply with the following requirements. Degree in: Computer Science / Engineering Industrial / System Engineering Management Information Systems or a similar discipline Experience in information/cyber security discipline, with at least one of the following specializations: Information security management system implementations Data protection & privacy Security operations; design and operate (firewall, IDS/IPS, SIEM, log management, incident management & response) Penetration testing and vulnerability management Application (web, mobile) penetration testing Network penetration testing Social engineering Required work experience are at least the following: 1-3 years for Consultants 3-5 years for Senior Consultants Professional certification is a plus (CISSP, CISM, ISO 27001 Lead Auditor, CEH, LPT, OSCP, GPEN, GXPN, GWAPT OSWE) TSE Certification is a significant plus (KA.S.T.U.,SE.S.T.U., KI.S.T.U.) Prior information security consulting experience is a significant plus Prior experience in working for a multinational business organization would be a preference, especially for those to work with regional / global teams Experience or familiarity with Managed Security Services, Cyber Threat Management and Cyber Intelligence concepts is a plus Strong fundamentals in communication and reporting both in Turkish and in English No travel restrictions in Turkey and abroad Male candidates should have no military service obligation or have postponed the service for at least 2 years

  Aranan NiteliklerEY is a global leader in Assurance, Tax, Corporate Finance and Advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 230,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of EY Global, in Turkey we operate in 4 offices located in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1300 people for 30 years.

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Uzman, Sorumlu

 • Performance Improvement Consultant / Senior Consultant

  EYİstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa 24 Ağustos 2017

  İş AçıklamasıEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 212,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of Ernst & Young Global, in Turkey we operate in 4 offices located in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1200 people for 30 years. We are seeking for a high performing Senior to join our growing Performance Improvement team with the following qualifications; Strong academic background, including a Bachelor’s or Master’s degree inIndustrial Engineering, Management Engineering, Businessor other related field Approximately 3 years’ of Advisory work experience Professional accountancy qualification or equivalent You’ll have knowledge and experience of a number of the following areas\: Finance (Finance transformation, Cost reduction, Financial statement close) Customer strategy (Sales and channel management, Customer service improvement) Planning, budgeting and forecasting Performance measurement and performance management Business performance reporting You’ll have knowledge and experience in one or more of EY’s priority industry sectors\: Government & Public Sector Financial Consumer Products Proficiency with MS Office Strong analytical, interpersonal and communication skills English language skills - excellent written and verbal communication Demonstrated integrity, values, principles, and work ethic Male candidates must have fulfilled or postponed their military service obligations No travel restrictions

  Aranan NiteliklerAs Performance Improvement Senior, you’ll contribute technically to client engagements and internal projects. An important part of your role will be to actively establish, maintain and strengthen internal and external relationships. You’ll also identify potential business opportunities for EY within existing engagements, and escalate these as appropriate. Similarly, you’ll anticipate and identify risks within engagements and raise any issues with senior members of the team. Participate in PI engagements Work effectively as a team member, sharing responsibility, providing support, maintaining communication, and updating senior team members on progress Help prepare reports and schedules that will be delivered to clients and other parties Develop and maintain productive working relationships with client personnel Build strong internal relationships within Ernst & Young Advisory Services and with other services across the organization

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

 • SAP Grc Danışmanı

  EYİstanbul Avrupa 24 Ağustos 2017

  İş AçıklamasıAnalyze the client’s environment including access & role structure Design the roles within SAP systems Perform the end to end SAP GRC implementations including blueprints, tests and training Work closely with project teams and provide daily updates. Support the necessary project documentations

  Aranan NiteliklerEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 231,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of Ernst & Young Global, in Turkey we operate in 4 offices located in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1300 people for 30 years. Our IT Advisory department is seeking for a Consultant/Senior Consultant to join our Advisory team with the following qualifications; Degree in Engineering, Computer Science or related fields Minimum 2 years of relevant working experience in SAP GRC, Basis Performing an end-to-end SAP GRC implementation is an asset Robust knowledge of SAP authorization and security administration Experience in business process controls and Segregation of Duties issues. Able to work within small / medium sized teams Good communication and presentation skills

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Danışman, Uzman Yard, Sorumlu

 • Compensation&Benefits Associate

  EYİstanbul Avrupa 24 Ağustos 2017

  İş AçıklamasıEY is a global leader in assurance, tax, transaction and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. We are seeking for Compensation&Benefits Associate to join our Human Resources team with the following qualifications; Bachelor’s degree in Business Administration, Economics, Econometrics, Industrial Engineering, Management Engineering, Mathematical Engineering, MIS and/or other related field Assist in developing, implementing, administering and improving rewards management programs and policies Provide support for the annual compensation review process; assist in the analysis of base and variable compensation Assist in preparation of the annual budget, and regularly monitor, report and adjust the budget Assist in Performance Management processes Review market conditions and compensation and benefits policies, procedures and trends in order to make recommendations that meet corporate objectives Provide support for the salary survey submissions and market analysis including job matching, compilation of survey data, analysis of survey results, reporting and presentation of survey results Maintain compensation data and track employee changes Collect and analyze workforce data to identify trends and develop data-driven insights that improve business decisions Participates as the team member in the strategic projects and initiatives, including HR system implementation and enhancement projects

  Aranan NiteliklerMinimum 1 year previous experience in Compensation & Benefits, Experience with Human Resources Information Systems (HRIS). Strong data retrieval and reporting skills Understanding of Total Compensation concept & Salary Surveys Excellent mathematical modelling, analytical and technical skills enabling review, analyze, model, scenario plan and interpret large amounts of data Payroll knowledge would be an asset Strong proficiency in MS Office programs including advanced Excel skills Strong analytical and presentation skills Ability to handle multiple assignments on a timely basis, with a high degree of accuracy and confidentiality English language skills - excellent written and verbal communication Male candidates must have fulfilled their military service obligations

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Asistan

 • İş AçıklamasıEY is a world leader in professional services operating in 150 countries with 212.000 personnel in Assurance, Tax, Global Finance & Accounting Services and Transaction Advisory Services are well-known for its integrity, quality and professionalism. Our inclusive environment values everyone’s contributions, appreciates diversity of thought, fosters growth, and provides continuous opportunities for development. We are now looking for new team members to join our team dedicated to the Turkish market and have been serving many local and multinational clients. Our Fraud Investigation & Dispute Services (FIDS) practice advises corporations and their outside legal counsel on complex business matters that involve financial, fraud and forensic investigations and economic damages arising from disputes on various matters. EY is on the cutting-edge in current trends in fraud and forensic investigations and serves as a quality-focused liaison between our clients and the law. Our dynamic and talented Forensic Technology & Discovery Services (FTDS) group, a specialty group within FIDS, is currently seeking the right candidate for a career opportunity as an Associate level position. Our team comprises specialists who capture, consolidate, interrogate and analyze massive volumes of structured data (e.g. financial systems and databases) and unstructured data (e.g. emails and user documents). Work on multiple client engagement teams that assist in performing computer fraud and forensic investigations; electronic discovery involving a wide range of software and databases; analyses of electronic data; and consulting services relating to electronically stored information. Develop productive working relationships with client personnel. Deliver consistent quality service to our clients. Inform supervisors of the engagement status, and participate in engagement planning and service delivery. Stay informed of business/economic developments and their impact to the client. Foster an efficient, innovative, and team-oriented work environment. Commit to developing knowledge. Use technology to continually learn, share knowledge with team members, and enhance service delivery. Seek out and attend both internally held and external technical training. Maintain an educational program to continually develop skills. Achieve growth. Understand EY's service lines and actively seek/encourage team members to identify opportunities for EY to provide quality services. Assist in preparing working papers, schedules and reports that will be delivered to our clients and other parties. Contribute to people initiatives, including training activities. Understand and follow workplace policies and procedures. Both domestic and international travel is required on occasion.

  Aranan NiteliklerTo qualify for this challenging and rewarding position that offers an excellent opportunity for career advancement, candidates must have\: Bachelor’s degree in Computer Engineering, Industrial Engineering or Management Information Systems (MIS). Other majors considered\: Economics, Mathematics, and Statistics. Course work or a minor in business, specifically Finance or Accounting is a plus 0-1 year of experience in an information technology (IT) environment, preferably including programming and relational database design and management Knowledge of programming in Java, VB.net, C , or other programming languages is a plus Working knowledge of a data manipulation language including SQL or PL/SQL Knowledge of relational database software such as SQL Server, Oracle or DB2 IT administration knowledge as well as hands-on computer hardware knowledge Experience with computer forensics applications such as EnCase, FTK or HELIX is a plus Experience with statistical analysis applications such as PolyAnalyst and Tableau is a plus Experience with document review platforms including Relativity and Intella is a plus Working knowledge of Microsoft Office, including MS Access Good command of spoken and written English

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

 • İş AçıklamasıEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 232,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of Ernst & Young Global, in Turkey we operate in 5 offices located in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1200 people for 30 years. We are seeking for a high performing Valuation & Business Modelling Experienced Assistant/Seniorto join our growing Corporate Finance – Valuation & Business Modelling team with the following qualifications; A relevant university degree, preferably in Business Administration, Economics, Industrial Engineering, Management Engineering or a similar discipline. 1 to 3 years experience in relevant areas such as Corporate Finance, Due Diligence, Equity Research, Auditing, Strategic Planning and Business Development. Strong organizational and analytical skills. Ability to provide efficient, timely, reliable and courteous service to customers. Ability to effectively present information. Requires advanced knowledge of financial terms and principles. Conducts advanced financial analysis. Ability to solve problems involving several options in situations. Requires advanced analytical and quantitative skills. Advanced computer software application (Microsoft Excel, Word, PowerPoint, Outlook, etc.) skills. Strong interpersonal and organizational skills with ability to manage multiple projects simultaneously. Responsible for setting work unit and/or project deadlineEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services.

  Aranan NiteliklerAs a Valuation and Business Modelling assistant/senior, you will make technical contributions to valuation and business modelling engagements. You will gain a thorough understanding of the target business and its market, and of clients’ issues, performing research and analysis of the target’s industry and of quoted companies operating in that sector. You’ll perform valuation calculations and analyses, as well as being involved in drafting written file notes, letters, presentations and reports, formulating views on value, presenting conclusions to the rest of the team and contributing to the presentations of our work and findings to the client. Within your role, you’ll obtain regular feedback on a timely basis and be alert to learning and development opportunities. You’ll actively establish and develop external and internal relationships, helping to create a positive learning culture within the team. With a clear focus on anticipating and identifying risks, you’ll also escalate issues as appropriate.

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

 • İş AçıklamasıEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 232,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of Ernst & Young Global, in Turkey we operate in 5 offices located in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1200 people for 30 years. We are seeking for a high performing Valuation & Business Modelling Experienced Assistant/Seniorto join our growing Corporate Finance – Valuation & Business Modelling team with the following qualifications; A relevant university degree, preferably in Business Administration, Economics, Industrial Engineering, Management Engineering or a similar discipline. 1 to 3 years experience in relevant areas such as Corporate Finance, Due Diligence, Equity Research, Auditing, Strategic Planning and Business Development. Strong organizational and analytical skills. Ability to provide efficient, timely, reliable and courteous service to customers. Ability to effectively present information. Requires advanced knowledge of financial terms and principles. Conducts advanced financial analysis. Ability to solve problems involving several options in situations. Requires advanced analytical and quantitative skills. Advanced computer software application (Microsoft Excel, Word, PowerPoint, Outlook, etc.) skills. Strong interpersonal and organizational skills with ability to manage multiple projects simultaneously. Responsible for setting work unit and/or project deadlineEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services.

  Aranan NiteliklerAs a Valuation and Business Modelling assistant/senior, you will make technical contributions to valuation and business modelling engagements. You will gain a thorough understanding of the target business and its market, and of clients’ issues, performing research and analysis of the target’s industry and of quoted companies operating in that sector. You’ll perform valuation calculations and analyses, as well as being involved in drafting written file notes, letters, presentations and reports, formulating views on value, presenting conclusions to the rest of the team and contributing to the presentations of our work and findings to the client. Within your role, you’ll obtain regular feedback on a timely basis and be alert to learning and development opportunities. You’ll actively establish and develop external and internal relationships, helping to create a positive learning culture within the team. With a clear focus on anticipating and identifying risks, you’ll also escalate issues as appropriate.

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

 • V&Bm Experienced Assistant/Senior

  EYİstanbul Avrupa 24 Ağustos 2017

  İş AçıklamasıEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 232,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of Ernst & Young Global, in Turkey we operate in 5 offices located in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1200 people for 30 years. We are seeking for a high performing Valuation & Business Modelling Experienced Assistant/Seniorto join our growing Corporate Finance – Valuation & Business Modelling team with the following qualifications; As a Valuation and Business Modelling assistant/senior, you will make technical contributions to valuation and business modelling engagements. You will gain a thorough understanding of the target business and its market, and of clients’ issues, performing research and analysis of the target’s industry and of quoted companies operating in that sector. You’ll perform valuation calculations and analyses, as well as being involved in drafting written file notes, letters, presentations and reports, formulating views on value, presenting conclusions to the rest of the team and contributing to the presentations of our work and findings to the client. Within your role, you’ll obtain regular feedback on a timely basis and be alert to learning and development opportunities. You’ll actively establish and develop external and internal relationships, helping to create a positive learning culture within the team. With a clear focus on anticipating and identifying risks, you’ll also escalate issues as appropriate.

  Aranan NiteliklerA relevant university degree, preferably in Business Administration, Economics, Industrial Engineering, Management Engineering or a similar discipline. 1 to 3 years experience in relevant areas such as Corporate Finance, Due Diligence, Equity Research, Auditing, Strategic Planning and Business Development. Strong organizational and analytical skills. Ability to provide efficient, timely, reliable and courteous service to customers. Ability to effectively present information. Requires advanced knowledge of financial terms and principles. Conducts advanced financial analysis. Ability to solve problems involving several options in situations. Requires advanced analytical and quantitative skills. Advanced computer software application (Microsoft Excel, Word, PowerPoint, Outlook, etc.) skills. Strong interpersonal and organizational skills with ability to manage multiple projects simultaneously. Responsible for setting work unit and/or project deadlineEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services.

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Asistan

 • SAP Basis Consultant

  EYİstanbul Avrupa 24 Ağustos 2017

  İş AçıklamasıWe are looking for SAP Basis Consultant to join our IT Advisory team, with the following qualifications; Must have minimum 2-3 years of relevant experience in SAP Finance or Logistics modules either as a consultant or as a business analyst. Thorough understanding of, financial processes, treasury, business planning and consolidation, supply chain management, production planning, sales, procurement and operations management. Eager to work in end to end business transformation projects integrated with technology (mostly SAP). Understanding of SAP role structure and treasury concepts Understanding of SAP GRC product family is an asset Ability to analyze business needs as well as functional and technical needs to identify gaps and to come up with alternative solutions to customer needs. Good project management skills Strong verbal and written communications skills, with an ability to express complex business concepts in technical terms or vica versa Strong analytical, problem solving, and documentation skills. Bachelor's degree in Engineering, Management Information Systems, Business or equivalent from an accredited university Self-motivated and able to work under pressure No restrictions for domestic and international travels Excellent written and verbal communication skills in English SAP Certification in the relevant modules is an asset

  Aranan NiteliklerEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 213,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of Ernst & Young Global, in Turkey we operate in 4 offices located in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1200 people for 30 years.

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Uzman, Yetkili, Sorumlu

 • İş AçıklamasıWe continue to empower and grow our government and public sector business in Turkey. We are now seeking “Senior Consultant” to join our growingPerformance Improvement (PI) team in Ankara with the following qualifications; A relevant university degree, preferably in Economics, Political Science, Business Administration or a similar discipline from a reputable university, a relevant Masters egree is a plus, At least 3 (for Consultants) and 5 (for Senior Consultants) years of professional experience in (such as economic/sectoral research and forecasting, strategy design and formulation, organisational review and restructuring, market assessment and analysis, process design and improvement, project and programme management etc.) Specific experience in working with public sector clients in Turkey is a plus. Strong research and data analysis skills (both qualitative and quantitative) – experience in using relevant statistical software applications is a plus. Specific experience in team management Excellent report writing skills (both in English and in Turkish) and MS Office skills Excellent verbal communication and presentation skills (both in Turkish and in English) Strong client and relationship-building skills, Strong work initiative, No travel restrictions inland or abroad, Male candidates must have fulfilled their military service obligations

  Aranan NiteliklerEY is a global leader in assurance, tax, transactions and advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 230,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of Ernst & Young Global, in Turkey we operate in 4 offices located in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1200 people for 30 years.

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Uzman, Sorumlu, Yetkili

 • Audit Senior- Ankara

  EYAnkara 24 Ağustos 2017

  İş Açıklaması​EY is a global leader in Assurance, Tax, Corporate Finance and Advisory services. The insights and quality services we deliver help build trust and confidence in the capital markets and in economies the world over. We develop outstanding leaders who team to deliver on our promises to all of our stakeholders. In so doing, we play a critical role in building a better working world for our people, for our clients and for our communities. Our 232,000 people, in more than 150 countries, are united by our shared values, which inspire our people worldwide and guide them to do the right thing, and our commitment to quality, which is embedded in who we are and everything we do. Our offices around the world use the same methodology and are linked through an integrated technology platform to enable instantaneous communication and collaboration among team members, regardless of location. As a member of EY Global, in Turkey we operate in 5 offices located in Istanbul, Ankara, Bursa and Izmir, with more than 1000 people for 30 years. We are seeking for a Senior to join our Assurance – Audit and Accounting Services team inAnkara with the following qualifications; Support the planning, execution and delivery of in assurance engagements Work effectively as a team member, sharing responsibility, providing support, maintaining communication and updating senior team members on progress Assist in preparing reports and schedules that will be delivered to clients and other parties Develop and maintain productive working relationships with client personnel Making technical contribution to audit client engagements and internal projects

  Aranan NiteliklerStrong academic background, including a Bachelor’s or Master’s degree in Business, Finance, Economics or other related field Minimum 3 years of relevant work experience in risk-based auditing and risk and control strategies Familiarity with IFRS and local GAAP Professional accountancy qualification (SMMM, CPA, SPK) is a plus Compliance with and understanding of regulatory requirements Proficiency with MS Office English language skills - excellent written and verbal communication No travel restrictions

  Sektör: Danışmanlık

  Pozisyon: Denetçi

İş Habercisi - Denetim/Audit İş İlanları 'nı düzenli olarak e-posta adresine gelmesini ister misin?

Yeni işler aramanla eşleştiğinde bunu ilk bilen sen olacaksın! Sana ne sıklıkla e-posta göndermeliyiz?