İzmir İş İlanları

Hepsini Temizle
İzmir
 • İş Açıklaması Sigorta sektöründe faaliyet gösteren müşterimiz için aşağıdaki niteliklere sahip 'Çağrı Merkezi Satış Temsilcisi (Outbound)'aramaktayız. Potansiyel müşterilere telefonda ürün satışı yapmak, Müşterilere profesyonel ve kaliteli bir hizmet sağlamak.

  Aranan Nitelikler En az lise mezunu, Tercihen satış konusunda en az 1 yıl deneyimli, Telefonda etkili iletişim becerisine sahip, Satış odaklı çalışabilecek, Diksiyonu düzgün, ikna kabiliyeti yüksek olan, MS Office programlarına hakim, Stres yönetimi ve problem çözme konusunda başarılı, Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış veya en az 2 yıl tecilli.

 • İş Açıklaması

  Aranan Nitelikler LOJİSTİK VE MALZEME PLANLAMA SORUMLUSU Manisa MOSB'de otomotiv ve beyaz eşya yan sanayi olarak faaliyet gösteren firmamıza, Tercihen üniversitelerin mühendislik bölümlerinden mezun, İyi seviyede İngilizce bilen, Otomotiv yan sanayisinde Üretim saha tecrübesi olan, Hammadde Planlaması, Malzeme Planlaması, Sevkiyat, Depo ve Stok Yönetimi , ERP konularında deneyimli, Ekip yönetiminde başarılı, Oto ehliyeti olan ve aktif olarak araç kullanabilen, Askerlikle ilişiği olmayan, Adaylar aranmaktadır.

 • İş Açıklaması İzmir Mavibahçe AVM'de faaliyete geçecek perakende satış mağazamız için aşağıdaki niteliklerde satış danışmanları arıyoruz; 18 yaşını tamamlamış, En az Lise mezunu, Dış görünümüne özen gösteren, modayı yakından takip eden, İletişim becerileri kuvvetli, diksiyonu düzgün, Müşteri memnuniyetini ilke edinmiş, güleryüzlü, Mağazacılık alanında kendini geliştirmek isteyen.

  Aranan Nitelikler

 • İş Açıklaması KALİTENİN VE GÜVENİN ADRESİ OLAN, 240 hasta yatağı,167 yoğun bakım yatağı,65 doktor kadrosu,5 ameliyathanesi,12000 m2 kapalı alana sahip Van Özel İstanbul Hastanesinde görevlendirilmek üzere;

  Aranan Nitelikler Üniversitenin ilgili bölümünden mezun Alanında tecrübe sahibi, Ekip çalışmasına yatkın,insan ilişkileri kuvvetli, Dinamik bir çalışma ortamının gerektirdiği temel esnekliğe sahip Van'da ikamet eden veya edebilecek olan Uzman Diyetisyen  alınacaktır.

 • İş Açıklaması KALİTENİN VE GÜVENİN ADRESİ OLAN, 240 hasta yatağı,167 yoğun bakım yatağı,65 doktor kadrosu,5 ameliyathanesi,12000 m2 kapalı alana sahip Van Özel İstanbul Hastanesinde görevlendirilmek üzere;Halkla İlişkiler Uzmanı alınacaktır.

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin Uluslararasıİlişkiler,Hastane Yönetimi ve Organizasyon,Psikoloji bölümlerinden mezun, Hasta Hakları ve Halkla İlişkiler Yöneticiliği pozisyonunda minimum 5 yıllık tecrübe sahibi (sağlık sektörü tercih nedenidir), Hasta Hakları konusunda bilgi sahibi ve hasta psikolojisine hitap edebilen, İletişim becerisine sahip, Satış ve pazarlama bakış açısına sahip, Güler yüzlü,enerjik,dış görünüşe önem veren, Vanda ikamet eden veya edebilecek olan, Bayan Halkla ilişkiler Uzmanı aranmaktadır.

 • İş Açıklaması KALİTENİN VE GÜVENİN ADRESİ OLAN, 240 hasta yatağı,167 yoğun bakım yatağı,65 doktor kadrosu,5 ameliyathanesi,12000 m2 kapalı alana sahip Van Özel İstanbul Hastanesinde görevlendirilmek üzere;

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin lisans,ön lisans bölümlerinden mezun, Benzer pozisyonlarda minimum 2 yıllık tecrübe sahibi (sağlık sektörü tercih nedenidir), İletişim becerisine sahip, Güler yüzlü,enerjik,dış görünüşe önem veren, Diksiyonu Düzgün, Kendini sözlü ve yazılı olarak etkin bir biçimde ifade edebilen, Sektörün gerektirdiği esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilen, Vanda ikamet eden Genel Müdür Asistanı aranmaktadır.

 • İş Açıklaması KALİTENİN VE GÜVENİN ADRESİ OLAN, 240 hasta yatağı,167 yoğun bakım yatağı,65 doktor kadrosu,5 ameliyathanesi,12000 m2 kapalı alana sahip Van Özel İstanbul Hastanesinde görevlendirilmek üzere;Pratisyen hekim alınacaktır.

  Aranan Nitelikler İletişimi kuvvetli tam zamanlı çalışabilecek Dinamik bir çalışma ortamının gerektirdiği temel esnekliğe sahip Hasta memnuniyetine önem veren Van'da ikamet eden veya edebilecek olan, Acil Servisimizde Çalışabilecek PRATİSYEN HEKİM alınacaktır .

 • İş Açıklaması KALİTENİN VE GÜVENİN ADRESİ OLAN, 240 hasta yatağı,167 yoğun bakım yatağı,65 doktor kadrosu,5 ameliyathanesi,12000 m2 kapalı alana sahip Van Özel İstanbul Hastanesinde görevlendirilmek üzere;Cildiye Uzmanı alınacaktır.

  Aranan Nitelikler Cildiye Branşında Uzman Doktor olan, Branşı ile ilgili bilimsel gelişmeleri takip eden,yöntem ,teknik ve teknolojilere hakim İletişim yeteneği yüksek,Tam zamanlı çalışabilecek Dinamik bir çalışma ortamının gerektirdiği temel esnekliğe sahip Hasta memnuniyetine önem veren, Van'da ikamet eden veya edebilecek olan, Cildiye Uzmanı alınacaktır.

 • İş Açıklaması KALİTENİN VE GÜVENİN ADRESİ OLAN, 240 hasta yatağı,167 yoğun bakım yatağı,65 doktor kadrosu,5 ameliyathanesi,12000 m2 kapalı alana sahip Van Özel İstanbul Hastanesinde görevlendirilmek üzere;Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı alınacaktır.

  Aranan Nitelikler Kadın Hastalıkları ve Doğum Branşında Uzman Doktor olan, Branşı ile ilgili bilimsel gelişmeleri takip eden,yöntem ,teknik ve teknolojilere hakim İletişim yeteneği yüksek,Tam zamanlı çalışabilecek Dinamik bir çalışma ortamının gerektirdiği temel esnekliğe sahip Hasta memnuniyetine önem veren, Van'da ikamet eden veya edebilecek olan, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı alınacaktır.

 • İş Açıklaması KALİTENİN VE GÜVENİN ADRESİ OLAN, 240 hasta yatağı,167 yoğun bakım yatağı,65 doktor kadrosu,5 ameliyathanesi,12000 m2 kapalı alana sahip Van Özel İstanbul Hastanesinde görevlendirilmek üzere;

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun, En az 100 yataklı ve üzeri yataklı hastanelerde Genel Müdür,Genel Müdür Yardımcılığı,İdari İşler Koordinatörlüğü pozisyonlarında minimum 5 yıl deneyimli, İş Mevzuatına Hakim, Vanda ikamet eden veya edebilecek olan, Genel Müdür Yardımcısı alınacaktır.

 • İş Açıklaması Türkiye’ nin yenilikçi telekom operatörü Turkcell Superonline, bir Turkcell grup şirketidir. Kendi altyapısını kurmak üzere fiber optik yatırımlarına hız kesmeden devam eden Turkcell Superonline, Türkiye’de 1000Mbps’ye varan hızlarda internet erişimi sağlayan ilk ve tek telekom operatörüdür. Turkcell Superonline, bireysel ve kurumsal müşterilerine ses, data, geniş bant internet erişimi, toplu ses taşıma ve kiralık veri hattı hizmetleri ve katma değerli servisler sunmaktadır. Turkcell Superonline Abone Merkezinde, satışla ilgili sözleşmelerin takibini gerçekleştirerek, satışı yapılan ürün ve hizmetlerin kurulum ve arızalarının çözümlenmesi için abonelerden randevu alarak ilgili ekiplerin yönlendirilmesinden sorumlu olacak, SATIŞ DESTEK UZMANI aramaktayız.

  Aranan Nitelikler En az Lise, tercihen MYO/Üniversite mezunu Planlama, analitik düşünme ve raporlama yeteneği gelişmiş Müşteri odaklı çalışarak, problem çözme becerisine sahip Satış ve Teknik ekip ile koordineli çalışabilecek İş takibi ve ikna kabiliyeti yüksek İletişim becerileri güçlü Takım çalışmasına yatkın MS Office uygulamalarına hakim Esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek

 • İş Açıklaması Founded in 1960 in the UK, Reed has grown continuously and become a leading brand both in the UK and the international arena. Today Reed has 350 offices with more than 3.000 employees and is providing services across 30 specialism. We work closely with experienced and qualified professionals across a wide range of industry sectors, delivering bespoke recruitment solutions on a variety of roles for mid and senior level. Reed Turkey, ultimately serves employers and jobseekers across 12 specialisms. Reed Turkey is looking for an 'Senior Quality Assurance Leader' for it's multinational company that operates in packaging sector in İzmir. Customer Claims Management, Close follow-up the external & local customer issues by customer visits, The key interface between quality team and production processes to drive improvement teams in claims reduction, Management representative and responsible for the integrated management systems comprising of ISO 9001 and global standards for packaging materials Drive the Food Safety and Hygiene program by conduction risk analysis and implementing preventive actions Drive the review and implementation of Quality matrices and Statistical Process Control to improve on the Maintenance Loop. Lead in sharing and implementation of best practices / lessons from and to other factories. Responsible for maintaining supplier quality reports, supplier claims, supplier audits and periodic supplier performance evaluation.

  Aranan Nitelikler Diploma / Bachelor degree in Engineering with minimum 6 years experience in manufacturing environment of strong continuous improvement culture. Quality assurance background will be preferred, Experience to work with Customer issue management, Good communication & Interpersonal skills with ability to influence others at different levels of the organization, Commitment to quality with high personal drive to performance, Self driven and have a pro-active approach, strong analytical and logical skills, Demonstrate leadership to lead and motivate teams that do not directly report to you, Knowledge of Statistical Process control principles, Fluency is spoken and written English. French or Arabic is preferred.

 • İş Açıklaması Reed, 54 yili askin süredir firmalara özel ise alim çözümleri üreten dünyadaki en büyük ise alim sirketlerinden biridir. Avrupa, Ortadogu ve Asya Pasifik genelinde 350 ofis ve 3000 danismanimiz ile 30’un üzerinde uzmanlik alaninda basariyla global olarak servis vermekteyiz. Uzman danismanlarimiz kanaliyla çesitli sektörlerdeki tecrübeli ve nitelikli profesyoneller ile yakin çalisip, ihtiyaca özel uzmanlik istihdami çözümleri üretiyoruz. Reed Türkiye bu yaklasim dogrultusunda; 12 uzmanlik alaninda isverenlere ve is arayanlara seçme ve yerlestirme hizmetlerini sunmaktadir. Reed Türkiye olarak, danismanligini yapmakta oldugumuz üretim sektöründe faaliyet gösteren, uluslararası ortaklı bir müşterimiz adına 'Fabrikasyon Mühendisi' aramaktayiz. Parçanın teklifinin hazırlığı aşamasında teknik bilgi ve gereksinimlerin ortaya koymak. Üretimine başlanacak parçaların operasyon sayfalarını hazırlamak, operasyonlarının kalite gereksinimleriyle örtüşmesini sağlamak. İç ve dış tedarikçilerin ve makina imalatçılarına teknik bilgileri aktarmak ve işin yapıldığını kontrol etmek. Kalite gereksinimleri doğrultusunda hatasız parça üretimini ve müşteriye gönderimini sağlamak. Seri üretime geçen parçalar ve prosesler üzerinde iyileştirme projeleri gerçekleştirmek. Fabrikasyon prosesleri için müşteri onayının alınmasını sağlamak.

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin Makina, Havacılık veya Uzay Mühendisliği Bölümlerinden mezun. En az 2 yıl imalat ve proses mühendisliği sektöründe tecrübesi olan. İyi derecede MS Office Uygulamalarını, NX Unigraphics, Solidworks, Catia vb bilgisayar destekli çizim programlarını bilen. Teknik resim okuma anlama ve yorumlama, kalıp, fikstür ve dizayn bilgisi, geometrik toleranslandırma bilgisi olan. Problem çözme, karar verebilme yeteneğine sahip. Dikkatli ve titiz çalışabilen. İleri seviyede İngilizce bilen.

 • İş Açıklaması Reed, 54 yili askin süredir firmalara özel ise alim çözümleri üreten dünyadaki en büyük ise alim sirketlerinden biridir. Avrupa, Ortadogu ve Asya Pasifik genelinde 350 ofis ve 3000 danismanimiz ile 30’un üzerinde uzmanlik alaninda basariyla global olarak servis vermekteyiz. Uzman danismanlarimiz kanaliyla çesitli sektörlerdeki tecrübeli ve nitelikli profesyoneller ile yakin çalisip, ihtiyaca özel uzmanlik istihdami çözümleri üretiyoruz. Reed Türkiye bu yaklasim dogrultusunda; 12 uzmanlik alaninda isverenlere ve is arayanlara seçme ve yerlestirme hizmetlerini sunmaktadir. Reed Türkiye olarak, danismanligini yapmakta oldugumuz otomotiv sektöründe hizmet veren uluslararası ortaklı müşterimiz için 'Satış Sonrası Hizmetler Müdürü' aramaktayiz. Endüstriyel akü satış sonrası hizmet ihtiyaçlarının tespit edilmesi, bu ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli ekip organizasyonunun sağlanması. Satış sonrasında müşterilere sunulabilecek yeni hizmetlerin araştırılması ve müşterilere sunulmak üzere geliştirilmesi. Yurt içinde ve yurt dışında satış sonrası hizmetleri verebilecek servis organizasyonlarının oluşturulması ve geliştirilmesi. Servislerin hizmet standartlarının tanımlanması, ihtiyaçlar çerçevesinde geliştirilmesi ve bu noktaların tanımlı standartlar çerçevesinde hizmet vermesi için etkin performans takip altyapısının kurulması. Akü bakım işlerinin artırılması için yeni müşteri araştırılması ve bu amaçla müşteri ziyaretlerinin yapılması, aynı amaçla ekibin düzenli ziyaretlerini yapması ve bunun etkin takibi. Fabrikaya ait akü bakım merkezlerinin karlılıklarından sorumlu olmak ve karlılıklarını sürekli artıracak faaliyetlerin planlanması ve ilgili aksiyonların alınması / aldırılması. Müşteriler ile satış sonrası konularda iletişimin devamlılığını sağlamak için gerekli altyapıların kurulması. Gönderilen bakım tekliflerin kaydını yaparak dosyalamasını (soft ortamda) sağlanması. Servis hizmetleri için gerekli yedek mamul akü, yarı mamul ve diğer malzemelerin stoklarının optimum stok seviyesi hesapları ile birlikte planlanması ve planlama bölümü ile birlikte takibi. Müşterilerle periyodik bakım sözleşmeleri yapılması için gerekli altyapıların kurulması, şirketle ile ilgili tüm riskleri (iş güvenliği, işçi sağlığı, finansal riskler, vb.) dikkate alarak sözleşmelerin hazırlanması, imzalanması için ön onayların verilmesi. Müşterilerden gelen her türlü arıza bildirimlerinin ISO10002 standartlarına uygun şekilde kayıt altına alınması, takibi ve sonuçlarının raporlanması.

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin mühendislik bölümlerinden mezun. En az 5 yıl otomotiv sektöründe tecrübesi olan. Yeni müşteri kazanımı sağlama ve satış konusunda deneyimli. Ekip yönetim tecrübeli. Tercihen Yalın Üretim Koordinatörlüğü yapmış. 5S, 6 Sigma, Kaizen, Kanban, Muda çalışmalarında deneyim sahibi. ISO 16949 kalite sistemine hakim ve deneyimli. Çevre 14001, OHSAS 18001, ISO 50001, ISO 10002 kalite sistemlerine hakim. İleri seviyede İngilizce bilen. Tercihen SAP bilgisine sahip.

 • İş Açıklaması Founded in 1960 in the UK, Reed has grown continuously and become a leading brand both in the UK and the international arena. Today Reed has 350 offices with more than 3.000 employees and is providing services across 30 specialism. We work closely with experienced and qualified professionals across a wide range of industry sectors, delivering bespoke recruitment solutions on a variety of roles for mid and senior level. Reed Turkey, ultimately serves employers and jobseekers across 12 specialisms. Reed Turkey is looking for an 'Mechanical / Electrical Maintenance Engineers' for it's multinational company that operates in packaging sector in İzmir. Breakdown root cause analysis and eradication actions execution, Plan and Execute TBM/CBM activities in area of her/his responsibility by using of SAP-PM module, Spare part stock follow up and Purchasing Process, Follow up of maintenance operations reporting, Execution of request from Maintenance Manager, Follow-up and execution of the all performance parameters in process under his/her responsibility, Perform root cause analysis using WCM techniques in order to eradicate problems, Evaluate and prioritize PM/AM actitivities, communicate with cell members, Ensuring implementation of fundamental rules related to quality, safety, Escalation of important information regarding any major loss or emergency on higher level (ML’s, Maintenance Manager, Safety Manager, etc), Continuously benchmark with other factories to align with “Best Practice”, active participation to Cluster maintenance network teams, Drive the yearly investment allocation and then continuously follow up the project installations and implementations according to plan, Mentoring the WCM teams/improvement projects ensuring the right use of advanced techniques,

  Aranan Nitelikler Mechanical Engineering degree for Mechanical Maintenance Engineer and Electrical Engineering degree for Electrical Maintenance Engineer, 2 years experience in manufacturing environment of strong continuous improvement culture in similar organization/operations, PLC Automation knowlegde would be a plus for Electrical Maintenance Engineer, Good communication & Interpersonal skills with ability to positively influence others, Commitment to quality with high personal drive to performance, Self driven and have a pro-active approach, Posses strong analytical and logical skills, Fluency is spoken and written Turkish and English, Knowledge of safety and hygiene principals.

 • İş Açıklaması Founded in 1960 in the UK, Reed has grown continuously and become a leading brand both in the UK and the international arena. Today Reed has 350 offices with more than 3.000 employees and is providing services across 30 specialism. We work closely with experienced and qualified professionals across a wide range of industry sectors, delivering bespoke recruitment solutions on a variety of roles for mid and senior level. Reed Turkey, ultimately serves employers and jobseekers across 12 specialisms. Reed Turkey is looking for an 'Recruitment Specialist' for it's multinational company that operates in packaging sector in İzmir. Support line manager in specification of position, Create recruitment adds, Support in choice of resourcing media and methodology (i.e. recruitment channels) and test tools, defining the Recruitment time plan, Screen Application, conduct interviews, assess candidates, Perform the communication with rejected candidates, Contribute to an overall successful delivery of HR services to customers as a part of HR Service Centre team, Assist in administration of Resourcing activities, Exit interviews and administration (for Business partners or Factory Managers)

  Aranan Nitelikler University degree within Personnel Administration or similar and/or min 3 years of relevant working experience, Knowledge of recruitment process and local labour market, Ability to understand the specifics of the business and thereby the requirements on a candidate, Excellent communication skills and a strong customer service focus, Excellent interpersonal abilities, High personal integrity (Integrity & Trust), Quick learner and analytical, Fluency English,

 • Product Manager
  Reed Türkiye
  Türkiye Geneli 2 Ekim 2015

  İş Açıklaması Reed is one of the world’s largest independent recruitment firms, providing specialist recruitment solutions for over 54 years. We currently have an international network of over 3.000 consultants across 350 offices throughout Europe, the Middle East and Asia Pacific, across the globe, Reed Specialist Recruitment now successfully runs more than 30 specialist service lines. We work closely with experienced and qualified professionals across a wide range of industry sectors, delivering bespoke recruitment solutions on a variety of roles for mid and senior level. Reed Turkey, ultimately serves employers and jobseekers across 12 specialisms. Reed Turkey is looking for a 'Product Manager' for it's multinational company. Manages and develops the strategy and marketing plans for the product Manages new product introductions, structuring product launch activity to support the development of the business. Works on new solutions to drive differentiation and competitor advantage in the market Supports sales team by giving product presentations and demonstrations, customer implementations Collaborates with peers and leaders to ensure project outcomes Coordinates with outside vendors and strategic partners to ensure that product initiatives are well defined and delivered on time and within the budget Monitors and understands customer needs Recommends and assists with product pricing strategies

  Aranan Nitelikler Minimum of 4+ years of related industry and product management experience with demonstrated success in project management and implementation Multitasking ability while managing multiple projects from end to end Leadership, communication and collaboration skills Clear and effective written and verbal communication skills both in Turkish and English Strong track record in delivery products that successfully meet targets A thorough understanding of customer needs

 • Medical Manager
  Reed Türkiye
  Türkiye Geneli 2 Ekim 2015

  İş Açıklaması Reed is one of the world’s largest independent recruitment firms, providing specialist recruitment solutions for over 54 years. We currently have an international network of over 3.000 consultants across 350 offices throughout Europe, the Middle East and Asia Pacific, across the globe, Reed Specialist Recruitment now successfully runs more than 30 specialist service lines. We work closely with experienced and qualified professionals across a wide range of industry sectors, delivering bespoke recruitment solutions on a variety of roles for mid and senior level. Reed Turkey, ultimately serves employers and job seekers across 12 specialisms. Reed Turkey is looking for a 'Medical Manager' for one of its customers. Provide response to questions and requests for medical information from the Medical Community Support marketing and product registration/regulatory function Develop medical guidance to the marketing, sales, regulatory teams Attend medical congresses, symposiums, trainings Initiate and implement medico-marketing projects Build scientific partnership with healthcare professionals and decision makers Organize and support advisory boards and medical training meetings Manage medical budget

  Aranan Nitelikler University degree from Medical Faculty Minimum 8 years of industry experience in a Pharmaceutical Company Excellent command of both written and spoken English Proficiency in MS office applications Flexibility to travel within Turkey and abroad No obligation for military service (for male candidates).

 • Production Director
  Firma Adı Gizli
  Türkiye Geneli 2 Ekim 2015

  İş Açıklaması Reed is one of the world’s largest independent recruitment firms, providing specialist recruitment solutions for over 54 years. We currently have an international network of over 3.000 consultants across 350 offices throughout Europe, the Middle East and Asia Pacific, across the globe, Reed Specialist Recruitment now successfully runs more than 30 specialist service lines. We work closely with experienced and qualified professionals across a wide range of industry sectors, delivering bespoke recruitment solutions on a variety of roles for mid and senior level. Reed Turkey, ultimately serves employers and job seekers across 12 specialisms. Reed Turkey is looking for a 'Production Director' for one of its customers. Lead the production while provide guidance and leadership for team members Ensure achievement of the production plan, delivery of timely and quality production Control daily production reports Manage the production budget and expenses Accountable for the selection and maintenance of equipment, Work with managers to implement the company's policies and goals, Ensure that health and safety guidelines are followed, Coordinate project, designer/construction, planning and production teams

  Aranan Nitelikler University Degree in Mechanical, Industrial, Machinery Engineering, At least 8-10 years experience in production management; experience in production processes of aluminum, plastic, metal, wood will be an asset At least 5 years of managerial experience in Plant Production Management Excellent command of English both written and spoken Excellent knowledge of manufacturing principles Strong leadership skills with the ability to motivate and keep team members engaged Excellent communication skills Initiative taker personality Excellent planning and coordination skills of site works Open to International travel

 • İş Açıklaması Founded in 1960 in the UK, Reed has grown continuously and become a leading brand both in the UK and the international arena. Today Reed has 350 offices with more than 3.000 employees and is providing services across 30 specialism. Reed Turkey ultimately serves employers and jobseekers across 12 specialism. Our client operating in automotive industry is looking for Incoming Process Quality Engineer for their site operations in İzmir. Collaborates with the Production and Engineering of the plant for the continuous improvement of the indicators: a) that contribute to customer satisfaction; b) for the measurement of internal performances Monitor the targets for the selected indicators, according to the company strategic decision. Monitor the production quality plans Maintain and updated the Quality Plans for performances improvement of the Plant; Analyse the process and the efectiveness of the controls Promote the quality continuous improvement in the plant, managing and reporting the quality control results and verifying the achievement of the set objectives Follows the corrective actions developed as a result of unsatisfactory customer satisfaction or unacceptable internal/external performances and follow and coordinate the preventive actions to avoid possible non-conformities Regularly gathers and analyzes the results obtained to verify that they meet the defined objectives Support the technicians and the production operators with the quality tools, methods and knowledge for the analysis and the solution of quality problems Collaborates with the Incoming Quality Control Supervisor to assure the conformity of the materials to be used in production Assures the compliance of the products with the customer specifications, giving feedback to product development (R&D) and the Production Verify, in collaboration with the R&D Team, the final inspections and product testing criteria, Supervise the activites of product final inspection Verify the conformity of the product processes, according to the parameters defined by the process development and the Production Verifying the effectiveness of the Control Plan; (incoming control, Manufacturing Process Inspection Specifications (MPI), Outgoing Control Specifications) Collect and analyses the data, to prevent the non-conformities and propose Improvement plans Verify the respect of reliability requirements for the products, throughout the production batches Makes reliability analysis on the finished product

  Aranan Nitelikler University degree in Electronic Engineer, or equivalent skills 2-4 years’ experience in manufacturing companies, in operative Quality Entities (incoming, process/product control, outgoing) Knowledge of International Standard ISO-TS 16949 for system quality Knowledge of APQP (Advanced Product Quality Planning and Control Plan): Operative QS-9000 tool for the new products development process Knowledge of PPAP(production Part Approval Process): mass production approval process Knowledge of Project FMEA: method to analyse the potential failure mode and effects of a product Knowledge of Project FMEA: method to analyse the potential failure mode due to the productive plans Experience in Statistical Process Control (SPC), Product Sample Inspection Plans, budget follow-up and internal auditing techniques

 • İş Açıklaması Founded in 1960 in the UK, Reed has grown continuously and become a leading brand both in the UK and the international arena. Today Reed has 350 offices with more than 3.000 employees and is providing services across 30 specialism. Reed Turkey ultimately serves employers and job seekers across 12 specialism. Our client operating in automotive industry is looking for Plastics Quality Engineer for their site operations in İzmir. Following up daily activities of process and outgoing quality control Following up the quality control records Studying defect analysis of the plastics Studying and reporting the root causes of the problems related to plastics Following up plastic product performances at assembly lines Creating and revising the instructions necessary for plastic quality control Creating new quality control gauges Organising the laboratory equipment’s maintenance actions Giving the start-up trainings to quality operators Taking actions on the different projects chosen by his/her Supervisor for his own department or for different departments.

  Aranan Nitelikler Bachelor’s Degree in Engineering 3 years’ experience in plastic production companies, in operative quality Fluency in English Knowledge of international Standart ISO-TS 16949 for system quality Knowledge of PPAP(production Part Approval Process): mass production approval process Knowledge of Statistical Process Control (SPC), Product Sample Inspection Plans Experience in budget definition and follow-up and internal auditing techniques and process FMEA

 • İş Açıklaması Founded in 1960 in the UK, Reed has grown continuously and become a leading brand both in the UK and the international arena. Today Reed has 350 offices with more than 3.000 employees and is providing services across 30 specialism. Reed Turkey ultimately serves employers and jobseekers across 12 specialism. Our client operating in automotive industry is looking for Incoming Quality Engineer for their site operations in İzmir. Incoming material control Material quality status control Management of the suspended products and management of the products accepted by concession NCR management Preparation of weekly reports Documentation and equipment control Measurement activities for production tests for new material / supplier validation Unscheduled support activity due to the working groups

  Aranan Nitelikler Bachelor’s Degree preferably in mechanical engineering At least 2 years of experience in The Quality Control Department (if possible ISO TS – Automotive) Fluency in English Knowledge of Quality Information, Process Control, Statistic Analysis Methods Capacity of using the measuring instruments and the static analysis basic instruments Reading and comprehension skills of the company’s and client’s technical specification. Suspended, rejected and unconfirmed material management skills Knowledge and capacity of quality documents and material tracking documents compilation Perishable and inflammable material management skills Knowledge of the material criticality regarding the quality and procurement Knowledge of the material tracking process in the production. Knowledge of the process and the method of external and internal auditing. Knowledge and comprehension of the FIFO logic and its application.

 • General Application - Sales
  Reed Türkiye
  Türkiye Geneli 2 Ekim 2015

  İş Açıklaması Founded in 1960 in the UK, Reed has grown continuously and became a leading brand both in the UK and the international areas. Today Reed has 350 offices with more than 3.000 employees and is providing services across 30 specialism. Reed Turkey ultimately serves employers and jobseekers across 12 specialism and one of them is SALES. This is a general application for being evaluated for different "SALES" positions that may occur in future for our clients.

  Aranan Nitelikler -University degree -Minimum 5 years of experience in sales field -Excellent command of written and spoken English -Advanced level of Ms Office -No military obligation for male candidates

 • İş Açıklaması ABC Perakende Destek Hizmetleri olarak Akıllı Telefon Sektöründe Dünya liderleri markalar içinde yer alan iş ortağımız için Teknosa Mağazalarında Satış Danışmalığı  yapacak ekip arkadaşları arıyoruz. Şirket hedefleri doğrultusunda, görevlendirilen mağazalarda etkin bir satış yaklaşımı ile müşterilere satış sağlamak Ürün görselleri ve teşhirlerini firmayı en iyi şekilde temsil edecek şekilde düzenlemek Satış odaklı olup hedefleri doğrultusunda strateji uygulamak İstanbul Anadolu - Avrupa yakası, Ankara, İzmir, Bursa, Kayseri, İzmit, Adana, Mersin, Trabzon, Konya, Kayseri illerinde bulunan teknoloji mağazalarında Full Time olarak ( Haftada 6 gün) görev alınacak. Hafta içi bir gün izindir Maaş + Prim + SGK + Yemek + Yol ücreti sistemi uygulanacaktır.  

  Aranan Nitelikler Teknoloji mağazalarında satış tecrübesine sahip, Teknolojiyi takip eden, Kendine özen gösteren ve diksiyonu düzgün, Problem çözme, analiz, planlama ve takip yeteneği olan, Takım çalışmasına yatkın, Diyalog gücü ve ikna etme yeteneği gelişmiş, 20 - 30 yaş arasında Bay, Bayan En az lise tercihen üniversite mezunu  

 • Müşteri Hizmetleri Uzman Yardımcısı
  Genpa A.Ş
  İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa, Ankara, İzmir 2 Ekim 2015

  İş Açıklaması Müşteriler tarafından getirilen arızalı cihazların teslim alınması, sisteme kayıtlarının yapılması ve müşteri memnuniyetinin en üst seviyede tutulması için gerekli iletişimi sağlamak. Teknik servis ve depo süreçlerine destek vermek.

  Aranan Nitelikler GENPA A.Ş.'nin İstanbul, Ankara, İzmir Bölge Müdürlüğü'nde görevlendirilmek üzere; Lise veya ön lisans mezunu 18 - 25 yaş aralığında MS Office programlarını kullanabilen Takım çalışmasına yatkın İletişim gücü ve özgüveni yüksek Sigara kullanmayan Müşteri Hizmetleri Uzman Yardımcısı arayışımız bulunmaktadır.

 • İş Açıklaması Firmamız için belirtilen nitelikler doğrultusunda Pazarlama-Satış Sorumlusu aramaktayız.

  Aranan Nitelikler Bay/Bayan 2 yıl pazarlama-satış tecrübesi İş kıyafeti ve iş güvenliği ürünleri satışı konusunda deneyimi olan Müşteri portföyü olan ve firmaya yeni müşteriler kazandırabilecek

 • İş Açıklaması Firmamızda çalışacak; İl dışında ve yurt dışında, Mesaili çalışmalarda engeli olmayan, Atölyede, sahada ve şantiyede çalıştırılmak üzere, Tecrübeli/tecrübesiz, '' ELEKTRİK OTOMASYON TEKNİKERLERİ ve TEKNİSYENLERİ '' alınacaktır.

  Aranan Nitelikler En az Meslek lislerinin Elektrik ve Otomasyon bölümlerinden mezun, Bilgisayar kullanabilen, İzmir'de ikamet eden, Seyahat engeli olmayan , Yoğun çalışma temposuna ayak uydurabilen, Gelişime açık öğrenmek isteyen, Aktif araç kullanabilen, Tercihen askerliğini yapmış veya en az 2 yıl askerlikle ilişkisi olmayan, İzmir'de ikamet eden. ## '' NOT:  MAAŞ + S.G.K. + YOL + YEMEK '' 

 • İş Açıklaması ebebek'in İstanbul Anadolu yakasındaki mağazalarında görevlendirilmek üzere takım arkadaşları arıyoruz.

  Aranan Nitelikler En az lise mezunu, Nezaket ve zarafet kurallarını gündelik yaşamına hakim kılmış, Takım çalışmasına yatkın ve iletişim becerileri gelişmiş, Dış görünüş ve kişisel bakımına özen gösteren, Özel yaşamında dahi kesinlikle sigara kullanmayan

 • İş Açıklaması ebebek'in İstanbul Avrupa yakası mağazalarında görevlendirilmek üzere takım arkadaşları arıyoruz.

  Aranan Nitelikler En az lise mezunu, Nezaket ve zarafet kurallarını gündelik yaşamına hakim kılmış, Takım çalışmasına yatkın ve iletişim becerileri gelişmiş, Dış görünüş ve kişisel bakımına özen gösteren, Özel yaşamında dahi kesinlikle sigara kullanmayan

 • İş Açıklaması Minimum alanında 3 yıl tecrübeli. 35 yaşını aşmamış. Netsisi programını iyi derecede bilen. Microsoft Office programına hâkim. Konusuyla ilgili 4 yıllık Lisans eğitimi almış (İktisat, İşletme, Muhasebe, Ekonomi, Ekonometri, Maliye vs. bölümleri mezunu) Vergi, SGK ve Beyanname Sürecine (KDV, Muhtasar, Damga, Kurumlar Vergisi, Geçici Vergi vb.) hâkim. İrsaliye giriş çıkışlarının yapılması, kontrolü ve faturalaştırma süreçlerinin takibi yapılması. Alış faturalarının işlenmesi. E-Fatura sistemine hâkim. Bayi ve zincir mağazaların çalışma düzenlerine hâkim. Stok ve evrak takibi yapabilecek. Ücret bordrosuna hâkim, aylık düzenli olarak personele imzalatılması. Tek düzen hesap planına vakıf. Mesleğinin önem ve ciddiyetine inanan; sistemli ve düzenli çalışma prensibine sahip. Müşterilerin cari hesaplarının takibi ve aylık BA/BS mutabakatını yapacak. Tercihen Bay çalışma arkadaşı aramaktayız.

  Aranan Nitelikler

/
64
 • Engelli Aday

  Özel Tasarımlı İlan

  Videolu İlan

  Eski Hükümlü

 • Staj

  Mavi Yaka

  Şehit Yakını/Terör Mağduru

  Haritalı İlan

 • Sorulu İlan

  Takip Edilen İlan

  Takip Edilen Şirket

  İncelenmiş İlan

İş Habercisi - İzmir İş İlanları 'nı düzenli olarak e-posta adresine gelmesini ister misin?

Yeni işler aramanla eşleştiğinde bunu ilk bilen sen olacaksın! Sana ne sıklıkla e-posta göndermeliyiz?