SURİYELİLERİN UMUDU İSTANBUL’DAKİ İŞ İMKANLARI…

SURİYELİLERİN UMUDU İSTANBUL’DAKİ İŞ İMKANLARI…

Secretcv.com tarafından yapılan araştırmaya göre 9.150 Suriyeli şuanda aktif olarak Türkiye genelinde iş arıyor. %85’i erkek olan adayların %41 gibi büyük bir bölümü üniversite mezunu. Çoğunlukla İstanbul Avrupa yakasında iş arayan adayların en çok yöneldiği pozisyonlar ise Tercüman ve Satış Temsilcisi pozisyonları…

Türkiye’nin lider İK sitesi Secretcv.com, yaptığı araştırmayla, Türkiye’ye göç eden Suriyeli vatandaşların iş arama eğilimlerini gözler önüne serdi. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde Secretcv.com üzerinden, Türkiye genelinde iş arayan Suriyeli adayların sayısının 9.150 kişi olduğu görüldü. Adayların %56’sı ise tercihini iş fırsatları bakımından cazibe merkezi halinde olan İstanbul’dan yana kullandı. 14 milyon 377 bin kişinin yaşadığı ve işsizlik oranını %11,9 olduğu İstanbul’da iş arayan Suriyeli aday sayısı  5.124 kişi oldu.

İstanbul’da ağırlık Avrupa Yakası’nda olurken onu %10 ile Ankara, %8,5 ile Gaziantep, %7  ile Mersin, %5,5 ile İzmir, %4,5 ile Hatay takip etti. Bu illerin yanı sıra Bursa, Adana ve Eskişehir de Suriyeli vatandaşların iş aradığı iller arasında dikkat çekti. 

İş arayan Suriyelilerin %85 gibi büyük bir bölümünü erkek adaylar oluşturuyor.  Adayların eğitim durumuna baktığımızda ise %41 ile üniversite mezunlarının ilk sırada olduğunu görüyoruz.  Adayların %42’si eğitim durumunu hiç belirtmemeyi tercih ederken, %6,7’si Lise, %6’sı Yüksek Lisans, %3,3’ü Yüksek Okul , %1’i ise ilkokul mezunu.

 

Suriyeli adaylar en çok Tercüman, satış Temsilcisi ve Müdür olmak istiyor…

Türkiye’ye gelen ve çoğunlukla İstanbul’da iş arayan Suriyelilerin yöneldikleri bölüm ve pozisyonlara baktığımızda ise mesleki eğilimlerini görebiliyoruz. En fazla Satış (%11), Eğitim (%10) ve Çeviri/Tercüme (% 9,5) bölümlerinde iş arayan adayların, Dış Ticaret/ihracat, Pazarlama, Muhasebe, İnşaat ve Bilgi Teknolojileri gibi bölümlere de yönlendiklerini görüyoruz. Bu bölümlerin karşılığında ise en çok tercih ettikleri pozisyonlar %14,5 ile Tercüman, %13 ile Satış Temsilcisi, %11,7 ile Müdür oldu. Bu pozisyonları Mühendis, Öğretmen, Asistan ve Müşteri Temsilcisi takip etti.

 

Son rakamlara göre yaklaşık 1 milyon 517 bin Suriyeli’nin Türkiye gelmesiyle birlikte işsizlik rakamlarını da etkileyen bir göçe sahit olduk.  Secretcv.com olarak bu göçün istihdama yansımasını merak ettik ve yaptığımız araştırma sonuçları bize rehberlik etti diyen Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü sözlerine şöyle devam etti:  "İstihdam taleplerinin özellikle İstanbul Avrupa yakasında yoğunlaşması yine ezber bozmadı, İstanbul’un iş hayatının kalbi olması nedeniyle en fazla göç alan iller arasında olduğunu biliyorduk. Suriyeli vatandaşlarımızın yüksek öğretim seviyeleri bizi sevindiren sonuçlar arasında yer alırken, %85 gibi yüksek bir oranda erkek adaylarımızın iş aradığını görmek, göç eden kadın adayların bir süre daha ekonomik hayatın içerisinden yer alamayacağı gerçeğini gözler önüne serdi.  Adayların en çok iş aradıkları pozisyonun, ana dillerini iş hayatında kullanma isteğinin bir sonucu olarak tercümanlık olması da aslında şaşırmadığımız bir durum oldu, bunun peşinden gelen satış temsilciliği pozisyonu ise yaklaşık 6 yıldır talebin en fazla olduğu pozisyonların başında geliyor, dolayısıyla bu alanda iş bulmanın diğer bölümlere göre daha kolay olacağını düşünüyoruz.