2009 Yılındaki İlanlara Göre En Fazla Eleman İhtiyacı Perakende Sektöründe

Eleman arayan firmalarla iş arayan adayları 10 yıldır online ortamda bir araya getiren Türkiye’nin en güvenilir internet sitesi www.secretcv.com Türkiye’nin “iş profili”ni çıkarttı. Yapılan araştırmaya göre, en fazla eleman ihtiyacı duyan sektörlerin başında mağazacılık / perakende, tekstil, bilgi teknolojileri, sağlık ve gıda sektörü geliyor. İş arayanlar ise en fazla mağazacılık / perakende, bankacılık / finans, gıda ve bilgi teknolojileri alanlarında çalışmayı tercih ediyor. Firmaların aradıkları pozisyonların başında satış, pazarlama, bilgi teknolojileri ve muhasebe geliyor. En fazla elemana ihtiyaç duyan bölgeler ise sırasıyla Marmara, İç Anadolu ve Ege Bölgeleri.

İnsan kaynakları sektöründe 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren Secretcv.com, 10. yılına girdiği 2010 yılında Türkiye’nin “İş profilini” çıkarttı. Türkiye’de eleman arayan firmalar ve iş arayan adaylar tarafından en çok rağbet gören sektörleri belirledi. Aralık 2009 rakamlarına göre veritabanında 8 milyon 100 bin aday ve 13 bin 600 aktif firma bulunan Secretcv.com’da 2009 yılında tüm sektörlerde yayınlanan ilan sayısı 45 bin

Perakende, Tekstil ve Bilgi Teknolojilerinde Sektörlerinde Eleman İhtiyacı Artıyor

İhtiyacı Artıyor Yapılan “İş Profili” araştırmasına göre, en fazla eleman arayan sektörler sırasıyla Mağazacılık / Perakende (% 13 ), Tekstil (%6,5), Bilgi Teknolojileri (%6,3), Sağlık / Hastane (%6), Gıda (%5,9), Bankacılık / Finans (%5,7), İnşaat (% 5,5), Hizmet (% 5), Sigortacılık (%4,7).


Firmalar Satış, Pazarlama ve Bilgi Teknolojileri Departmanlarına Eleman Arıyor

Secretcv.com tarafından yapılan araştırmaya göre, eleman ihtiyacı içerisinde olan firmalar en fazla Satış (%16,4), Pazarlama (%11), Bilgi Teknolojileri (%8,5) ve Muhasebe (%4,3) departmanları için eleman arıyor. Bu pozisyonları sırasıyla, Halkla İlişkiler (%3,6) ve İnsan Kaynakları (%2,2) takip ediyor.
Mağazacılık / Perakende, Bankacılık / Finans ve Gıda Adaylar Tarafından En Çok Tercih Edilen Sektörler

Araştırmaya iş arayan adaylar tarafından bakıldığında ise; en fazla Mağazacılık / Perakende (%11,6), Bankacılık / Finans (%6,7), Gıda (%5,5), Bilgi Teknolojileri (%4,3) ve Hizmet (%3,5) sektörlerini tercih ediyorlar. Bu sektörleri sırasıyla, Tekstil (%3,4), Sağlık / Hastane (%3,3), Hızlı Tüketim Malları (%3), Telekomünikasyon (%2,8), Sigortacılık (%2,5), İnşaat (%2,4) takip ediyor.

Adayların en çok rağbet ettikleri pozisyonlar ise, Satış (%15,5), Pazarlama (%9,5), Mağaza Satış (%5,6), Bilgi Teknolojileri (%4,7) ve Muhasebe (%4) departmanlarındaki pozisyonlar. Bu pozisyonları sırasıyla, Finans (%3,4), Halkla İlişkiler (%2,7), Müşteri Hizmetleri (%2,3), İnsan Kaynakları (%1,75) ve Çağrı Merkezi (%1,74) izliyor.

En Fazla Eleman İhtiyacı Marmara Bölgesi’nde

Secretcv.com tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, en fazla eleman ihtiyacı duyan bölgelerin başında Marmara Bölgesi (% 60) geliyor. Marmara Bölgesi’ni sırasıyla İç Anadolu (% 16), Ege (% 11),Akdeniz (%6), Karadeniz (%4), Güneydoğu Anadolu (%1,8), Doğu Anadolu (%1,3) takip ediyor.

13 bin 600 üye firması ve 8 milyon 100 bin aday veritabanı bulunan Secretcv.com sitesine verilen eleman arama ilanlarının % 87’si iki hafta içerisinde başarı ile kapanıyor.

Secretcv Genel Müdürü Okan Tütüncü, www.secretcv.com gibi eleman ihtiyacı duyan firmalarla iş arayan adayları bir araya getiren platformların, iş hayatında önemli bir rol oynadığını ifade ederek “Secretcv.com ülkemizde, önemli bir boşluğu dolduruyor. Firmamızın veritabanı Türkiye’de mesleki anlamda yükselen trendleri göstermesi açısından önemli bir kaynak. Araştırma incelendiğinde en fazla eleman arayan sektörler, hangi pozisyona ihtiyaç duyulduğu açıkça görülüyor. Bu da gençlerin hem kendilerine uygun hem de rahat iş bulabilecekleri sektörleri görmesi anlamında önemli bir başvuru kaynağı” dedi.