Geleceğin Yöneticileri Branşlarını Belirleyerek Mesleklerini Seçiyor!

2010 yılında 10. yılını kutlayan iş ve eleman aramanın en güvenilir yolu www.secretcv.com, 10 yaşındaki çocukların iş hayatı ile ilgili düşüncelerini, ileride hangi mesleği yapmak istediklerini ve 10 yıl sonra kendilerini nerede hayal ettiklerini araştırdı. Doğa Koleji 4. sınıfta okuyan yaklaşık 200 çocuğa özel bir formatta hazırlanmış özgeçmiş doldurtuldu. Özgeçmişlerden elde edilen sonuçlara göre, çocuklar hala en fazla doktor, mimar, bilim adamı, öğretmen, polis ve futbolcu olmak istiyor. Fakat bir farkla... Artık çocuklar mesleklerinin yanı sıra branşlarını da tercih ederek kalp cerrahı, müzik öğretmeni gibi net meslek hedefleri koyabiliyorlar.

www.secretcv.com tarafından yapılan araştırmaya göre, çocukların bir mesleğe yönelmesinde yetenekleri ve o mesleğin unsurlarına karşı ilgi, sevgi duymaları büyük önem taşıyor. Ankete katılan çocukların hemen hemen hepsi ileri dönem hedeflerine ulaşmak için çok çalıştıklarını ve kendilerine verilen ödevleri eksiksiz yaptıklarını belirtiyor. Ayrıca, hedeflerine ulaşmak için okul dışında da ek eğitim desteği almaktan geri kalmıyorlar. www.secretcv.com anketinden çıkan bir başka ilginç sonuç da yarının iş hayatını yönlendirecek çocukların iş hayatını “sıkıcı, yorucu, zor ve yoğun” olarak tanımlamaları. Bunun yanı sıra ekonomik durumun oldukça farkında olan çocuklar iş bulmanın zor, maaşların ise az olduğunu düşünüyor. Çocukların bir çoğu ileride kendilerini ünlü, başarılı görmek istiyor. Ankete katılanların büyük çoğunluğu ise mesleklerini yurt dışında yaparak başarı kazanmayı hayal ediyor.

www.secretcv.com 10. yılı nedeniyle çocukların ileri dönem hayallerini ve meslek seçimlerini belirleyen bir çalışmaya imza attı. Doğa Koleji tarafından desteklenen çalışmaya, Doğa Koleji’nde okuyan 10 yaşında, 200 civarında öğrenci katıldı. Çalışma kapsamında öğrencilere özel formatlı bir cv doldurtularak gelecekte hangi mesleği seçmek istedikleri, bu hedefe ulaşmak için neler yaptıkları, 10 yıl sonra kendilerini nerde görmek istedikleri ve iş hayatı ile ilgili düşünceleri öğrenildi. Sonuçlar, geleceğin iş adamlarının ve iş kadınlarının şimdiden oldukça donanımlı ve çevrelerinin farkında olarak yetiştiklerini, çalışma hayatının zorluklarının farkında olduklarını ve tüm bunlar ışığında kendilerine net hedef koymaktan ve bu hedefe ulaşmak adına şimdiden çalışmalara başlamaktan kaçınmadıklarını ortaya koyuyor.

Doktorluk Hala Gözde Ama Artık Branş Tercihi de Yapılıyor

Çocuklara ileride hangi mesleği yapacakları sorulduğunda hala en gözde mesleklerin doktor, mimar, bilimadamı, öğretmen ve futbolcu olmak olduğu görülüyor. Fakat yeni nesil, bir önceki nesilden farkla meslek tercihini belirtirken sadece mesleğini değil, branşını da söylüyor. Örneğin sadece doktor olmak istiyorum değil, kalp cerrahı olmak istiyorum, öğretmen olmak istiyorum değil, müzik öğretmeni olmak istiyorum ya da mimar olmak istiyorum değil, iç mimar olmak istiyorum diyor. Bu da çocukların meslekler hakkında bilinç kazandığının en büyük göstergesi olarak görülüyor. Çocukların yüksek oranda tercih ettiği diğer meslekler arasında ressam olmak, veterinerlik, basketbolcu olmak, aşçılık ve astronotluk bulunuyor.

Çocukların mesleki tercihlerini yaparken ilgi alanlarını ve yeteneklerini göz önünde bulundurdukları görülüyor. Örneğin tasarımcı olmayı tercih edeceğini söyleyen çocuklar resim yapmayı sevdikleri için bu yönde bir tercihte bulunduklarını, öğretmen olmak isteyen kendi yaşlarındaki çocukları eğitmekten zevk aldığı için istediğini, proje müdürü olarak görev almak isteyen bir çocuk ise çok yönlü düşünebilme özelliğinin kendisini bu mesleğe yönelttiğini belirtiyor. Çocuklar ayrıca bu özelliklerini kendilerini diğer arkadaşlarından ayıran özellikler olarak da tarif ediyor.

Çocuklar Farkında: Başarının Yolu Çalışmaktan Geçer

www.secretcv.com’un özgeçmişini dolduran öğrenciler başarıya ulaşmak için şimdiden çok çalışmaları gerektiğinin farkında. Kendilerine “hayal ettiğin mesleğe ulaşmak için ne yapıyorsun?” diye sorulduğunda, çok çalıştıklarını ifade ederek, derslerine çok çalıştıklarını, ödevlerini eksiksiz yaptıklarını, sınavlarından iyi notlar aldıklarını belirtiyorlar.

Bunun yanı sıra çocuklar hayallerindeki mesleğe ulaşmak için özel çalışmalar yapmaktan ve eğitim almaktan geri kalmıyor. dansçı ve oyuncu olmak isteyen dans ve tiyatro kurslarına gidiyor, küçük kuzenlerine dans öğretiyor, Veteriner olmak isteyen hayvanlara yardım ediyor, polis olmak isteyen maceralı işlere katılıyor, polisleri araştırıyor, yazar olmak isteyen kitap okuyup, günlük yazıyor...

Çocuklara Göre İş Hayatı Zorlayıcı

Çocuklara iş hayatı hakkındaki gözlemleri sorulduğunda verilen yanıtlar iş hayatının zor, sıkıcı ve yorucu olduğu yönünde. Çalışma şartlarının dinlenmeye zaman kalması için daha esnek olması gerektiğini düşünüyorlar. Ayrıca çocukların ekonomik krizin farkında olduğu, iş bulmanın zor, maaşların ise az olduğunu düşündükleri de çıkan sonuçlar arasında.

Ancak iş hayatını eğlenceli, güzel, zevkli ve para kazanılacak bir yer olarak gören çocuklar da var. Oldukça bilinçli oldukları gözlenen çocuklar, yapmak istedikleri mesleği yapabilirlerse iş hayatının kolay ancak istemedikleri bir meslek yaparlarsa zor olacağını düşünüyor.

Pusula Yurt Dışını Gösteriyor

10 yıl sonraki hayallerinin ne olduğu sorulan çocukların büyük çoğunluğu okumak ya da mesleklerini yapmak için yurt dışına gitmeyi düşünüyor. Çocuklar kendilerini ayrıca, seçmiş oldukları meslekte çok ünlü, başarılı ve zengin olmuş hayal ediyor. Çocukların hayalleri arasında çok güzel/yakışıklı olmak gibi fiziksel özellikler de var.

Çocukların 10 yıl sonraki hayalleri ile ilgili verdikleri ilginç ve gülümsetici yanıtlar arasında; Çok iyi futbol oynayıp Ronaldino’ya çalım atmak, Güneşe ilk ayak basan ve uçan arabayı icat eden kişi olmak, favorileri ve sakalları çıkmış olmak da var.


www.secretcv.com Kimdir?

İnsan kaynakları sektöründe 2000 yılından beri faaliyet gösteren Secretcv.com eleman arayan firmalarla iş arayan adayları online ortamda biraraya getiren Türkiye'nin en güvenilir internet sitesidir. Firmalara en doğru adaya ulaşmada zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlarken, iş arayan adaylara da en doğru iş fırsatlarını sunan bir insan kaynakları platformudur.

Kurulduğu günden bu yana teknolojideki yenilikleri sürekli takip ederek gizlilik ve güven ilkesini temel alan Secretcv.com %100 aday gizliliği ile Türkiye'nin en kaliteli ve en güncel aday veritabanına sahiptir.

Sektöründe önemli bir ihtiyaca cevap veren Secretcv.com hızla büyümektedir. Secretcv.com her zaman teknolojik gelişimi ve yenilikleri uygulamalarına adapte etmekte ve gerçekleştirdiği ilklerle farklılıklar yaratmaya devam etmektedir.