2010 Yılının Parlayan Yıldızı: Tekstil

Secretcv.com tarafından yapılan “İş Profili” araştırması 4. Çeyrek verilerine göre Tekstil sektörü kriz öncesi parlak dönemine geri döndü. Mağazacılık/Perakendecilik sektörü ise 2010 yılında liderliği bırakmadı.

Secretcv.com’un 2010 yılında yaptığı çalışmanın sonuçlarına göre, yıl boyunca çıkan ilan sayısının geçen yıla göre 2 kat arttığı görüldü. 2009 yılında 45.000 olan ilan sayısı, 2010 yılında 88.000 rakamına ulaştı. Yıl boyunca Secretcv.com üzerinden aranan kişi sayısı ise 265.000 oldu.

Eleman arayan firmalarla iş arayan adayları 11 yıldır online ortamda bir araya getiren www.secretcv.com 2010 yılının son çeyreğinin “iş profili”ni çıkarttı. 2010 yılının 4. çeyreği olan Ekim, Kasım, Aralık aylarında, Türkiye’de eleman arayan firmalar ve iş arayan adaylar tarafından en çok rağbet gören sektörleri belirledi. 2010 yılında yükselişini sürdüren sektörler; perakende ve mağazacılık sektörü, tekstil, sağlık, turizm, bilgi teknolojileri sektörleri olurken, İş arayan adayların tercihleri ise Bankacılık/Finans, Tekstil, Bilgisayar/BT ve İnşaat sektörlerinde yoğunlaştı. 3. çeyrekte yükselen sektörlerden biri olan inşaat ve tekstil sektörü de 2010 yılında yükselen sektörlerden olmayı başardı.


Tekstil Sektörü İkinci Baharını Yaşıyor

“İş Profili” araştırması 4. çeyrek verilerine göre en çok ilan yayınlanan sektörler arasında Tekstil %9,5 oranıyla ikinci sıraya yükseldi. 3. çeyrekte de en çok ilan yayınlanan sektörlerden biri olarak dikkat çeken tekstil sektörü bu yükselişini dördüncü çeyrekte de devam ettirmeyi başardı ve 2010 yılında yıldızı parlayan sektörler arasında yerini aldı. İhracatta Uzakdoğu’nun bıraktığı boşlukları dolduran ve alternatif bir pazar yaratan Türk Tekstil Sektörü kriz sonrası ikinci baharını yaşıyor. 2010 yılında yeniden atağa geçen ve markalaşmaya başlayan tekstil sektörü eski parlak günlerine geri döndü. Mağazacılık ve perakende sektörü ise daha önceki çeyreklerde de olduğu gibi yükselişini %13 lük bir oranla sürdürmeye devam etti. %8,50 ile gıda sektörü üçüncülüğü alırken, bilgisayar- BT- internet sektörü %8,40 ile dördüncü oldu. 3. çeyrekte yükselen sektörlerden biri olan inşaat sektörü ise 4. çeyrekte % 7,30 ile beşinci oldu. En fazla ilan yayınlanan diğer sektörler ise sırasıyla; %7,10 ile Bankacılık ve Finans, %6,5 ile Otomotiv, %6 Sağlık ve hastane sektörleri olarak görüldü.


En çok ilan yayınlanan ikinci bölge: Ege Bölgesi

2010 yılının 4. çeyreğinde yayınlanan ilanların bölgesel dağılımında çıkan sonuçlara göre; %56 ile Marmara Bölgesi birinciliğini sürdürürken, %15 ile Ege Bölgesi dikkat çekti. Ege Bölgesi yükselen iş potansiyeli ve Secretcv.com’un çalışan memnuniyeti anketleri sonucunda en mutlu bölge çıkan mutlu çalışanlarıyla 2010 yılında dikkatleri üzerine toplamayı başardı. İlanların şehir dağılımlarına bakıldığında ise; İstanbul her dönemde olduğu gibi yine birinciliğini sürdürdü. Ardından Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli geldi. Yükselişte olan diğer şehirler ise; Adana, Muğla, Tekirdağ, Gaziantep, Konya olarak görüldü.


En çok Aranan Pozisyonlarda Satış Öne Çıktı

Secretcv.com tarafından yapılan araştırmaya göre, eleman ihtiyacı içerisinde olan firmaların en fazla aradıkları pozisyonların başında Satış (%16), Mühendis (%13), Muhasebe (%10), Pazarlama (%8,5), Mağaza Satış (%8), İnsan kaynakları (%7), Çağrı merkezi (6,5) geliyor.

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “ 2010 yılının genel değerlendirmesine baktığımızda bir önceki yıla göre ilan sayılarımızın ve firma tarafından aranan aday sayısının yükseldiğini görüyoruz. Bu gelişme istihdamın arttığının ve sektörlerin hızla ilerlediğinin göstergesidir. 2010 yılında istihdamın en yoğun olduğu sektörlere baktığımızda tekstil sektörünün hep öne çıktığını gördük. 2,5 milyon kişinin istihdam edildiği bu sektör 2010 yılında altın yılını yaşadı ve 2011 yılında da bu sektörün yükselişini sürdüreceğini öngörüyoruz. Kriz sonrası yeniden parlayan ve atağa geçen tekstil sektöründe yayınlanan ilanların yüzdeleri dikkat çekici. “ dedi.


www.secretcv.com Kimdir?

İnsan kaynakları sektöründe 2000 yılından beri faaliyet gösteren Secretcv.com eleman arayan firmalarla iş arayan adayları online ortamda biraraya getiren Türkiye'nin en güvenilir internet sitesidir. Firmalara en doğru adaya ulaşmada zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlarken, iş arayan adaylara da en doğru iş fırsatlarını sunan bir insan kaynakları platformudur.

Kurulduğu günden bu yana teknolojideki yenilikleri sürekli takip ederek gizlilik ve güven ilkesini temel alan Secretcv.com %100 aday gizliliği ile Türkiye'nin en kaliteli ve en güncel aday veritabanına sahiptir.

Sektöründe önemli bir ihtiyaca cevap veren Secretcv.com hızla büyümektedir. Secretcv.com her zaman teknolojik gelişimi ve yenilikleri uygulamalarına adapte etmekte ve gerçekleştirdiği ilklerle farklılıklar yaratmaya devam etmektedir.