2010 Yılında Kadın Çalışan Arayan İş Yeri Oranı Yüzde 68 Arttı

Eleman arayan firmalarla iş arayan adayları 11 yıldır online ortamda bir araya getiren Türkiye’nin güvenilir internet sitesi Secretcv.com veri tabanına göre, 2010 yılında kadın çalışan arayan işyerlerinin oranı, 2009 yılına göre yüzde 68 oranında artış gösterdi. Bayan eleman arayan sektörler incelendiğinde, mağazacılık / perakende sektörünün başı çektiği ve özellikle satış, sekreterlik, pazarlama bölümleri için yoğun şekilde bayan eleman arayışı olduğu görülüyor. En çok kadın eleman aranan pozisyonlar uzman ve orta düzey yönetici.

Secretcv.com veritabanına kayıtlı ve aktif olarak iş arayanların ise yüzde 47’si kadın. İş arayan kadınların yaş ortalamasının 23 ile 32 arasında değiştiği, yarısının üniversite mezunu olduğu görülüyor.

İş ve eleman aramanın en güvenilir yolu Secretcv.com, veritabanına kayıtlı 16.700 firmanın verdiği iş ilanlarını ve 9 milyon 200 bin adayın özgeçmişlerini inceleyerek kadınların iş hayatına katılımı ile ilgili bilgilere ulaştı. Secretcv.com tarafından yapılan açıklamaya göre, 2010 yılında kadın çalışan arayan firmaların oranı, bir önceki yıla oranla yüzde 68’lik bir artış gösterdi. Üye firmaların verdikleri ilanlar incelendiğinde ise, en fazla mağazacılık / perakendecilik sektöründe bayan eleman ihtiyacı olduğu görülüyor. Bu sektörleri tekstil, hizmet ve gıda sektörleri takip ediyor. İş yerleri tarafından en çok bayan eleman aranan bölümler ise satış, sekreterlik, pazarlama ve halkla ilişkiler departmanları.

İş Arayan Kadınların Yüzde 43’ü Şu anda Çalışmıyor!

Secretcv.com veritabanına kayıtlı ve aktif olarak iş arayan adayların yüzde 47’si kadın. Bu kesimin yüzde 43’ü şu anda çalışmıyor. Yüzde 17’lik bir kesim ise ilk iş deneyimini edinmek üzere iş arayışında. İş arayan kadınların yaş ortalamaları incelendiğinde ise yüzde 76’sının 23 – 32 yaş aralığında olduğu görülüyor. Öğrenim durumuna bakıldığında da yarısının (yüzde 50.4) üniversite mezunu olduğu görülüyor.


En çok ilan yayınlanan ikinci bölge: Ege Bölgesi

Secretcv.com veritabanına kayıtlı iş arayan kadınların yüzde 42’si İstanbul’da yaşıyor. Bu oranı yüzde 10.24’le İzmir, yüzde 10.07 ile Ankara takip ediyor.


Okan Tütüncü: “Özgüvenin Artması Kadınları Çalışmaya Yönlendiriyor”

Araştırma ile ilgili görüş bildiren Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü “Son dönemde, kadınların iş hayatında aktif olarak rol alma isteklerinin arttığını görüyoruz. Bu gelişmeyi, başta ekonomik ve sosyal koşullar olmak üzere birçok farklı nedene bağlamak mümkün. Özellikle kriz sonrası dönemde, yaşam koşullarının ağırlaşmasıyla birlikte her haneden yalnızca bir kişinin çalışması yetersiz kalıyor ve kadınların iş gücüne katılımları zaruri bir hal alıyor. Ayrıca, kadınların çalışmasına yönelik toplumsal bakış açısının değişmesi, üniversite ve meslek okullarının giderek çoğalması, internet kullanımının yaygınlaşması ile bilgiye çabuk ulaşılabilme ve tüm bu faktörler neticesinde kadınların cesaret ve özgüvenlerinin artması, onları işgücünde aktif bireyler haline getiriyor” dedi.


www.secretcv.com Kimdir?

İnsan kaynakları sektöründe 2000 yılından beri faaliyet gösteren Secretcv.com eleman arayan firmalarla iş arayan adayları online ortamda biraraya getiren Türkiye'nin en güvenilir internet sitesidir. Firmalara en doğru adaya ulaşmada zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlarken, iş arayan adaylara da en doğru iş fırsatlarını sunan bir insan kaynakları platformudur.

Kurulduğu günden bu yana teknolojideki yenilikleri sürekli takip ederek gizlilik ve güven ilkesini temel alan Secretcv.com %100 aday gizliliği ile Türkiye'nin en kaliteli ve en güncel aday veritabanına sahiptir.

Sektöründe önemli bir ihtiyaca cevap veren Secretcv.com hızla büyümektedir. Secretcv.com her zaman teknolojik gelişimi ve yenilikleri uygulamalarına adapte etmekte ve gerçekleştirdiği ilklerle farklılıklar yaratmaya devam etmektedir.