2011 Yılının İlk Üç Ayında İstihdamda Patlama Yaşandı

Eleman arayan firmalarla iş arayan adayları 11 yıldır online ortamda bir araya getiren Türkiye’nin güvenilir internet sitesi Secretcv.com, 2011 yılının ilk üç ayında veri tabanında bulunan eleman ilanlarındaki değişimin oranını ölçümledi. Secretcv.com’un araştırmasına göre, 2011 yılının ilk üç ayında, geçtiğimiz yıl aynı döneme oranla, verilen ilanlarda yüzde 91’lik artış yaşandı. Verilen ilanlar 2010 yılının son çeyreği ile karşılaştırıldığında ise, artış oranının yüzde 63 olduğu görülüyor. Secretcv.com’a göre; 2011 yılının ilk çeyreğinde, işverenler toplam 152 bin 721 kişiyi istihdam etmek üzere arayışa girdi. Aynı dönemde iş ilanlarına başvuran aday sayısı ise yaklaşık 7.5 milyon oldu. Secretcv.com web sitesi üzerinden yapılan anket de araştırma sonuçlarını destekler nitelikte oldu. Ankete katılan 2 bin 500’e yakın firmanın yüzde 83’ü son üç ayda yeni personel alımı yaptığını belirtti.

İş ve eleman aramanın en güvenilir yolu Secretcv.com, 2011 yılının ilk çeyreğine ilişkin “İş Profilini” açıkladı. Veritabanına kayıtlı 16.700 firmanın verdiği iş ilanlarını ve 9 milyon 200 bin adayın iş başvurularını inceleyen Secretcv.com’a göre, 2011 yılının ilk çeyreğinde verilen iş ilanları, 2010 yılının aynı dönemine oranla yüzde 91 oranında arttı. İş ilanlarındaki artış, 2010 yılının son çeyreği ile karşılaştırıldığında da yüzde 63’lük artış görülüyor.

Secretcv.com’da, 2011’in İlk Üç Ayında 152 bin 721 Eleman Arandı

2011 yılının ilk üç ayında, Secretcv.com veritabanına kayıtlı firmalar tarafından 152 bin 721 eleman arandı. En çok eleman aranan pozisyonlar satış, pazarlama ve muhasebe oldu. Bu pozisyonları mühendis, çağrı merkezi, insan kaynakları ve finans elemanları takip etti.

Ocak, Şubat, Mart 2011’de en fazla iş ilanı sırasıyla, mağazacılık / perakendecilik (yüzde 14), tekstil (yüzde 10), bilgisayar / BT / internet (yüzde 9), bankacılık / finans (yüzde 8.5), inşaat (yüzde 8), turizm (yüzde 7.5), gıda (yüzde 7) ve sağlık / hastane (yüzde 6.8) sektörlerinde yayınlandı.


En Çok Eleman Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde Aranıyor

Secretcv.com veritabanına kayıtlı iş yerlerinden en çok Marmara (yüzde 55), Ege (yüzde 16) ve Akdeniz (yüzde 10) Bölgelerindekiler eleman arıyor. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan şirketlerin 2010 yılı aynı dönemde eleman arama oranı yüzde 7 iken, 2011 yılında gösterdiği çıkış dikkatleri çekiyor.

Bu bölgeleri sırasıyla İç Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi, Güney Doğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri takip ediyor.


Eleman Arayışında Büyük Şehirler Bir Adım Önde, Adana, Muğla ve Gaziantep Yükselen Şehirler

Eleman ilanı verilen illerin dağılımına bakıldığında ise, İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa ve Kocaeli’nin başı çektiği görülüyor. 2011 yılının ilk 3 ayında eleman arayışında artış kaydeden iller ise Adana, Muğla, Gaziantep, Tekirdağ, Konya ve Denizli olarak belirlendi.


Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü: “2011 Yılı İstihdam Oranları Beklenenin de Üzerinde Olacak”

Secretcv.com 2011 yılı ilk çeyrek “İş Profili” araştırmasıyla ilgili bilgi veren Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, “2010 yılından bu yana tüm sektörler istihdamın giderek artacağının altını çiziyor. İstihdamdaki bu artış sadece Türkiye’de değil, dünyada da gözle görülür bir ivme kaydedecek. 2010 yılında bizim dışımızda da yapılan çalışmaların tamamı 2011 yılı için Türkiye’deki işletmelerin yüzde 30’a, dünyadaki işletmelerin ise yüzde 40’a varan ölçeğinin personel alımında bulunacağını ön görmüştü. Şirketimizin veri tabanı üzerinde yapmış olduğumuz inceleme ve yine üye aday ve firmalarımız arasında yapmış olduğumuz anket çalışması bize, 2011 yılı istihdam oranlarının tahminlerin de üzerinde olacağını gösterdi. Gerek globalde, gerekse de Türkiye’de istihdam alanında yaşanan bu artış küresel ekonomik iyileşmenin ve büyümenin işareti. Ekonomik koşulların iyileştiğine kanaat getiren şirketler 2010 yılının ikinci yarısında başlayan büyüme stratejilerini 2011 yılında da geliştirerek devam ettirdiler. Özellikle perakende sektörü ve tekstil sektöründeki canlanma umut kaynağı oldu. Tekstil sektörünün son 5 yılın en parlak dönemini yaşadığını, bunun da birçok kişiye istihdam oluşturduğunu söyleyebiliriz” dedi.


Secretcv.com Tarafından Yapılan Anket Araştırma Sonuçlarını Destekliyor
Firmaların Yüzde 83’ü Son Üç Ayda Eleman Alımı Yaptığını Belirtiyor

Secretcv.com web sitesi üzerinden yaklaşık 2 bin 500 firmaya gerçekleştirilen anketin sonuçları da araştırmayı destekler nitelikte çıktı. Son üç ayda eleman alımı yapılıp yapılmadığı sorulan firmaların yüzde 83’ünün yanıtı olumlu oldu.


www.secretcv.com Kimdir?

İnsan kaynakları sektöründe 2000 yılından beri faaliyet gösteren Secretcv.com eleman arayan firmalarla iş arayan adayları online ortamda biraraya getiren Türkiye'nin en güvenilir internet sitesidir. Firmalara en doğru adaya ulaşmada zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlarken, iş arayan adaylara da en doğru iş fırsatlarını sunan bir insan kaynakları platformudur.

Kurulduğu günden bu yana teknolojideki yenilikleri sürekli takip ederek gizlilik ve güven ilkesini temel alan Secretcv.com %100 aday gizliliği ile Türkiye'nin en kaliteli ve en güncel aday veritabanına sahiptir.

Sektöründe önemli bir ihtiyaca cevap veren Secretcv.com hızla büyümektedir. Secretcv.com her zaman teknolojik gelişimi ve yenilikleri uygulamalarına adapte etmekte ve gerçekleştirdiği ilklerle farklılıklar yaratmaya devam etmektedir.