Basında Secretcv.com

Kariyer & Eleman İş İlanları

Türkiye’de, çalışanların yarısının üzerinde fazla yük olduğu ortaya çıktı

 Secretcv.com’un "İş Tanımı” araştırmasına göre Türkiye’de, çalışanların yarısından fazlası görevi dışındaki işleri de yapıyor. Araştırmada Secretcv üyelerine "Şu andaki pozisyonunuzda iş tanımınızı biliyor musunuz?” diye soruldu. Araştırmaya katılan 111.000’e yakın kişinin %53’ü işleri olmayan birçok görevi de üstlenmek zorunda olduklarını, %10’u ise iş tanımlarının zaman içinde çok değiştiğini ve artık bilmediklerini söyledi. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, ülkemizde çalışanların üzerinde fazla yük olduğunu ve kurumsallaşma çabalarına rağmen "iş tanımı” uygulamasının şirketler tarafından bir türlü kabul görmediğini ortaya çıkartıyor.

İş ve eleman aramanın en güvenilir yolu Secretcv.com’un 1 Nisan-9 Mayıs 2011 tarihleri arasında gerçekleşen "İş Tanımı” konulu araştırmasına göre; Türkiye’de, çalışanların yarısından fazlası görevi dışındaki işleri de yapıyor. "Şu andaki pozisyonunuzda iş tanımınızı biliyor musunuz?” sorusuna yanıt aranılan araştırmaya katılan 111.000’e yakın kişinin %53’ü işleri olmayan birçok görevi de üstlenmek zorunda olduklarını, %10’u ise iş tanımlarının zaman içinde çok değiştiğini ve artık bilmediklerini söyledi.

Araştırmaya katılanların sadece %16’sı iş tanımlarının dışına çıkmadıklarını söylerken, %19’u iş tanımlarının yapılmadığını ve %2’si ise iş tanımlarını hatırlamadıklarını belirtti. Bu da ülkemizde, şirket yöneticilerinin çok daha fazla talepkar davrandığını gösteriyor. Şirketler iş yaşamında, pozisyon fark etmeksizin çalışanlarının birkaç işi birden yürütmesini istiyor. Çalışanların üstüne daha fazla yük binmesine neden olan bu durum, yıllardır süren kurumsallaşma çabalarına rağmen "iş tanımı”nın şirketlerde bir türlü oturtulamadığını gösteriyor.

Ankette sorulan soru ve cevap seçenekleri aşağıdaki gibidir:

 

Şu andaki pozisyonunuzda "iş tanımınızı" biliyor musunuz?

  • Biliyorum ama işim olmayan birçok görevi de üstlenmek zorundayım %53
  • Bilmiyorum iş tanımım yapılmadı %19
  • Biliyorum ve bu tanımın dışına çıkmıyorum %16
  • Çalıştığım sürede iş tanımım çok değişti artık bilmiyorum %10
  • Biliyordum ama şu anda hatırlamıyorum %2
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim