120 Bin Yabancı Türkiye’de İş Arıyor

Avrupa ve Amerika’da yaşanan kriz, güçlü bir ekonomiye sahip olan Türkiye’yi yabancılar için istihdam anlamında çekim merkezi haline getirdi. Secretcv, 120 bin 524 yabancı uyruklu adayın site üzerinden iş aramakta olduğunu duyurdu. İş arayanlar arasında Almanya, Fransa, Hollanda, Yunanistan ve ABD uyruklu kişiler de bulunuyor. Yabancı uyruklu adaylar en çok satış, dış ticaret ve pazarlama alanında iş arıyor.

İş bulmanın kolay yolu Secretcv.com, Avrupa ve Amerikalıların iş bulmak için Türkiye’ye akın ettiğini ortaya çıkardı. Halen 120 bin 524 yabancı uyruklu adayın Secretcv.com üzerinden iş aradığı Türkiye, güçlü ekonomisiyle sadece yabancı şirketler için değil, yabacı çalışanlar için de çekim merkezi durumda. Önce global krizle sarsılan ve sonra Yunanistan ve İspanya’da yaşanan krizle zor günler geçiren Avrupa, artık hem yaşamak hem de çalışmak için cazibesini yitirmiş durumda.

Almanlar, Fransızlar ve hatta Amerikalılar Türkiye’de çalışmak istiyor
Yabancıların iş başvurularında geçtiğimiz yıla göre %15 artış olduğunu belirten Secretcv, Türkiye’de en çok iş arayan yabancıların sırasıyla %28 ile Bulgaristan, %11,8 ile Almanya ve %5,3 ile Azerbaycan olduğunu ve bunları K.K.T.C (%5,2), Fransa (%3,9), ABD (%3,5), Rusya (%3,4), İngiltere (%2,9), Kırgızistan (%2,7), Hollanda (%2,4), Yunanistan (%2), Türkmenistan (%1,6), İran (%1,5), Kazakistan (1,4), Ukrayna (%1,3) vatandaşlarının takip ettiğini duyurdu.

Yabancılar en çok tekstil ve turizm sektöründe çalışmak istiyor
Türkiye’ye yerleşerek yeni bir hayat kurma hayali kuran yabancıların en çok satış (%11), dış ticaret (%6,4), pazarlama (%6), muhasebe (%5,9), yönetim (%5,6), eğitim (%5,4), üretim (%4,4), müşteri hizmetleri (%4,2), halkla ilişkiler (%3,6) ve İdari İşler (%3,1) alanında çalışmak istediği anlaşılıyor.

Siyasi gerginlik, turizm sektörü çalışanlarının rotayı Türkiye’ye çevirmesine neden oldu
Diğer taraftan Akdeniz turizminin, Arap ülkelerinde yaşanan siyasi olaylar ve Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik krizle sarsılması Türkiye’nin sadece yabancı turistler için değil, turizm sektöründe iş arayan yabancı çalışanlar için de cennet olduğunu gösteriyor. Zira turizm %6,4 oranıyla tekstil sektörünün (%8,4) ardından en çok başvurulan ikinci sektör konumunda. Bunları inşaat (%6), eğitim (%5,9), otomotiv (%5,8), gıda (%5,5), bilgi teknolojileri (%5), bankacılık/finans (%4,5), mağazacılık/perakendecilik (%4,4) ve elektrik/elektronik (%3,8) takip ediyor.

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü ise konu hakkında şu açıklamayı yaptı: "Türkiye her haliyle bir cazibe merkezi olduğunu gösteriyor. Özellikle yabancıların 2009 yılından sonra Türkiye’ye ilgisinin arttığını gözlemliyoruz. Dünya kriz ile boğuşurken, özellikle gençler için istihdam anlamında fırsat yaratır konuma geldi. Bu durumun önümüzdeki aylarda daha da artmasını bekliyoruz.”