YÖK Başkanı’nın Açıkladığı Gözde Mesleklere Yönelik Secretcv’de 2.700 Kişi Aranıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın üniversite tercihini yapmaya hazırlanan adaylara önerdiği gözde mesleklere yönelik Secretcv.com üzerinde şu anda 2.700’e yakın çalışan arandığı görülüyor. Havacılık sektöründe pilot, kabin görevlisi, teknisyen gibi pozisyonların yanı sıra mekatronik mühendisi, hemşire, fizyoterapist ve okul öncesi öğretmenliği "gözde meslekler” olarak ön plana çıkıyor.

İş bulmanın kolay yolu Secretcv.com, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın üniversite tercihini yapmaya hazırlanan adaylara önerdiği gözde meslekler konusunda bir araştırma yaptı. YÖK Başkanının önerdiği gözde mesleklere yönelik Secretcv.com üzerinde şu anda bulunan 880 iş ilanıyla 2.700’e yakın çalışan arandığı görülüyor.

Açıklamasında gözde mesleklere yönelik olarak özellikle havacılık, mühendislik, eğitim ve sağlık alanındaki yeni mesleklere dikkat çeken YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, havacılık sektöründe pilot, kabin görevlisi, teknisyen gibi pozisyonların yanı sıra mekatronik mühendisi, hemşire, fizyoterapist ve okul öncesi öğretmenliğini "gözde meslekler” olarak ön plana çıkarmıştı. Mevcut iş ilanlarını buna göre inceleyen Secretcv.com, bu mesleklere yönelik son 6 aylık verilerinden bu yargının doğru olduğu ve adaylar için doğru tercih olacağı sonucuna vardı.

Uzmanlaşma önemli
Gözde meslek listesine eklenebilecek birkaç eklemeleri daha olduğunu söyleyen Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü şunları söyledi: "Yaptığınız işte ne kadar çok uzmanlaşırsanız o kadar çok tercih edilen oluyorsunuz. Bu amaca ulaşmanın yolu da uzmanlaşacak farklı alanlar bulmaktan geçiyor. Bu noktada her geçen gün adaylara yönelik yeni meslek kolları gündeme geliyor. Sosyal medya uzmanlığı, portföy yöneticiliği, internet emlakçılığı, AB uzmanlığı, enformatik, ergonomi mühendisliği, mekatronik mühendisliği, sermaye piyasası uzmanlığı, görsel iletişim tasarımı ve internet gazeteciliği bunlardan yalnızca birkaçı.”
 
"Geleceğin meslekleri iletişim ve internet ile bağlantılı meslekler olacak”
Pazarlama uzmanlığı, sağlık bölümleri, yazılım mühendisliği, sistem analisti, finans yöneticisi, reklam müdürü, gıda mühendisliği ve psikoloji gibi bölümlerin de yükselişini sürdürmesini beklediklerini söyleyen Okan Tütüncü, satış pozisyonlarının ise hiçbir zaman popülerliği kaybetmeyeceğini düşündüğünü ilave etti: "Ayrıca, ürünler çeşitlendikçe ve rekabet arttıkça pazarlama, reklam, marka ve tanıtım alanlarının üst sıralarda yer alacağını aşikar. Artık her şeyin tanıtıma ve reklama ihtiyacı var. Marka yöneticiliğinin de bu açıdan önem kazanan diğer gözde meslekler olacağını söyleyebiliriz. Marka yönetiminin hiç azımsanmayacak önemdeki bir parçası da, markaların sanal mecralardaki yönetimi olacak. Sosyal medya danışmanlığı ve e-itibar yöneticiliği mesleklerinin de yıldızı parlamaya başladı bile. İletişim çağında yaşıyoruz, geleceğin mesleklerinin de iletişim ve internet ile bağlantılı meslekler olmasının şaşırtıcı olmaması gerekiyor. İletişim gücünün etkileri ve yarattığı alanlar öylesine geniş ki yeni iş alanları ve farklı algı boyutları yaratıyor ve dinamik seyrine devam ediyor.”