İş Dünyası Müdür Değil Uzman Arıyor, Perakende İse İstihdama Doymuyor

Secretcv.com’un istatistiklerine göre, ağustos ayında eleman ve iş arayanların sayısında temmuz ayına oranla yüzde 10 artış yaşandı. ağustos ayında 34.197 kişi için ilan veren iş dünyasında ilk sırayı perakende sektörü aldı. Secretcv verilerine göre ağustosta, en fazla eleman arayan sektör mağazacılık olurken, iş dünyasının uzman elemana olan ihtiyacı ise her geçen gün artıyor. Cinsiyet ayrımı ise etkisini her geçen gün biraz daha yitiriyor.

Türk iş dünyasının uzman elemana olan ihtiyacı her geçen gün katlanarak artıyor. Perakendeden, tekstile, finanstan inşaata, elektronikten sağlığa hemen her sektörde uzman eleman avına çıkan iş dünyasında Güneydoğu da istihdamda atağa kalktı. İş bulmanın kolay yolu Secretcv.com’un ağustos ayı istatistikleri açıklandı. Verilere göre, ilan sayısında temmuz ayına göre yüzde 10 artış yaşandı ve 11.399 ilanla 34.197 eleman arandı. Perakende ve mağazacılık, en çok eleman arayan sektörler arasında lider olurken, tekstil ikinci sırada yer aldı. Verilere göre, en çok ilan yayınlanan bölüm satış, en çok ilan yayınlanan pozisyon ise uzman oldu. İlanların bölgesel dağılımına bakıldığında ise Marmara yüzde 52 ile lider olurken, Güneydoğu eleman arayanlar sıralamasında Karadeniz’in önüne geçti.

Her geçen gün bir yenisinin açılışına şahit olduğumuz ve son yılların gözde sektörü haline gelen Alışveriş Merkezleri (AVM) perakende de eleman ihtiyacını her geçen gün artırıyor. Ağustos ayında perakende ve mağazacılık sektörü en çok eleman arayan sektör oldu. Bunun yanı sıra ağustosta en çok ilan yayınlayan sektörler arasında tekstil, gıda, elektronik ve inşaat da başı çekiyor. Şirketlerde en çok eleman ihtiyacı olan bölümlerin başında satış, pozisyonların başında ise uzman geliyor. Muhasebe ve mühendislik de en çok eleman aranan bölümler arasında dikkat çekerken, şirketlerin uzman ihtiyacını satış temsilcisi ve müdür yardımcısı izliyor.

Cinsiyet ayrımı kalkıyor

Öte yandan Secretcv.com kanalı ile eleman arayan kurumların ilanlarındaki cinsiyet dağılımları ise ayrımcılığın her geçen gün ortadan kalktığını ortaya koyuyor. Ağustos ayında eleman arayan kurumların yüzde 75’i cinsiyet konusunda "fark etmez” seçeneğini tercih ediyor. Bu da kadınların ülkemizdeki her sektörde ve her iş kolunda yeteneklerini kabul ettirdiklerini gösteriyor.

Güney Doğu Anadolu, Marmara’nın ardından ağustosta en çok eleman arayan bölge oldu

İlanların bölge sıralamasına baktığımızda ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Karadeniz’in önüne geçtiği görülüyor. Ağustosta yayınlanan eleman ilanlarının yüzde 6’sı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden olurken, Karadeniz’den gelen ilanların toplam içindeki payı ise yüzde 5’te kaldı. Marmara Bölgesi ise ağustosta yayınlanan ilanlarda yüzde 52 ile liderliği bırakmadı.

Secretcv.com veritabanına ağustos ayında en çok başvuru ise satış pozisyonu için oldu. İş arayanların satıştan sonra ikinci tercihi muhasebe, üçüncü tercihi ise pazarlama bölümleri için oldu. İş arayanlar açısından da ağustosta gözde sektör perakende olurken, başvuruların yarıdan fazlası erkeklerden geldi.

En çok eleman arayan sektörler    
Mağazacılık / Perakendecilik    % 13,50
Tekstil                                      % 12
Gıda                                        % 8
Elektrik ve Elektronik              % 7,50
İnşaat                                      % 7
Bilgisayar / BT / Internet          % 6.80
Hizmet / İşletme Servisi           % 6,50
İmalat                                     % 6
Bankacılık / Finans                  % 5,50
Sağlık/Hastane                        % 5

En çok ihtiyaç duyulan pozisyon
Uzman                      % 28
Satış Temsilcisi          % 21
Müdür Yrd.              % 14
Mühendis                  % 9
Müdür                      % 7
Tekniker                   % 4,5
Yönetici Asistanı       % 3
Direktör                    % 2,50
Yönetici Yardımcısı    % 2
Ofis elemanı              % 2

İlanların bölgesel dağılımı   
Marmara                      % 52
Ege                              % 16
İç Anadolu                   % 10
Akdeniz                       % 9
Güneydoğu Anadolu    % 6
Karadeniz                    % 5
Doğu Anadolu             %2

En çok başvuru alan pozisyonlar    
Satış                       % 17
Muhasebe               % 13
Pazarlama               % 10
İnsan Kaynakları     % 8,50
Müşteri Hiz             % 7,20
Halkla İlişkiler         % 6
Çağrı Merkezi         % 5,80
Lojistik                   % 4,40
Üretim                    %4
Sigorta / Emeklilik   %3,90