Perakende Sektörü İstihdamda Liderliğe Devam Ediyor

Ekim ayının istihdam oranlarını değerlendiren Secretcv’nin elde ettiği bilgiye göre; ilan sayıları 2011’in Ekim ayında Eylül’e göre %2 arttı. İstihdam anlamında büyümesini sürdüren Türkiye’de Ekim ayında ilan sayılarında büyük bir artış oranı gözükmese de Eylül ayındaki istikrar devam etti ve Ekim ayında 13.000 ilan ile 40 bine yakın aday arandı. Ekim ayında inşaat, sağlık ve hizmet sektörleri atak yaparken, perakende sektörü birinciliği bırakmadı.

İş bulmanın kolay yolu Secretcv.com, Türk ekonomisine moral verecek istihdam oranlarını değerlendirdi. İlan oranları geçtiğimiz aya göre %2’lik bir artış sergiledi. İlan oranlarında büyük bir artış olmasa bile bu sonuçlar, Türk ekonomisinin düzenli ve istikrarlı bir büyüme kaydettiği ve olumlu sinyaller verdiğini göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

Mağazacılık/perakendecilik yükselişini sürdürüyor

Perakende sektörü, hızla büyüyen ve ekonomik çarkları döndüren lokomotif bir sektör olmasından dolayı her çeyrekte yükselen sektörlerde önde geliyor. Yeni açılan AVM’lerin de etkisi ile perakende sektörü gelecekte de büyümeye devam edecek gibi görünüyor. Nitekim, üçüncü çeyreği %30’luk istihdam büyümesiyle kapatan Secretcv’de, perakendecilik/mağazacılık sektörü yükselişini yılın ilk yarısında olduğu gibi (%14), üçüncü çeyrekte de sürdürdü (%13) ve ekim ayında %11’lik oranla yine en çok eleman arayan sektör oldu.

İnşaat, sağlık ve hizmet sektörleri Ekim ayında çıkış yapan sektörler oldu

Yıl boyunca "en çok eleman arayan sektörler” listesinde yer alan perakendecilik, tekstil ve gıda sektörleri dışında Ekim ayında İnşaat (%8), Sağlık (%7,5) ve Hizmet (%7) ile adayların en çok başvurduğu sektörler arasında oldu.

Adaylar satışın yanı sıra müşteri hizmetleri ve insan kaynakları bölümlerine yöneldi

Ekim ayında satış temsilciliği (%13) yine en çok aranan pozisyon olurken, insan kaynakları (%10) ve müşteri hizmetleri (%8,5) Ekim ayında öne çıkan pozisyonlar oldu.

İLAN İSTATİSTİKLERİ

İlanların sektör dağılımı


Mağazacılık / Perakendecilik

11%

Tekstil

9%

Gıda

8%

İnşaat

8%

Sağlık/Hastane

7,50%

Hizmet / İşletme Servisi

7%

Bilgisayar / BT / Internet

6%

Çağrı Merkezi

5,50%

Turizm

5,50%

Otomotiv

5%


ADAY BAŞVURU İSTATİSTİKLERİ

Başvuruların sektör dağılımı


Mağazacılık / Perakendecilik

15%

Tekstil

13%

Gıda

11%

Bankacılık / Finans

10,50%

Sağlık/Hastane

9%

İnşaat

8,50%

Bilgisayar / BT / Internet

8%

Çağrı Merkezi

7%

İmalat

6%