2014 Yuvarlak Masa Toplantılarının İlki Gerçekleştirildi

Secretcv.com, her ay düzenlenecek yuvarlak masa toplantılarıyla farklı sektörlerden İK profesyonellerini bir araya getirecek. 28 Ocak’ta gerçekleştirilen ilk toplantı perakende sektörünün önde gelen markalarını buluşturdu. Toplantının konusu ‘İK’nın Pazarlaması’ idi. İK yetkilileri, bir işveren markası olmanın avantajlarını ve kendi tecrübelerini paylaştılar.

Secretcv.com, her ay düzenlenecek yuvarlak masa toplantılarıyla farklı sektörlerin İK profesyonellerini bir araya getirecek. Bu toplantıların ilki 28 Ocak günü Maslak Qubbe’de gerçekleştirildi. Perakende sektörünün önde gelen markalarını buluşturan toplantının konusu ‘İK’nın Pazarlaması’ idi. Sohbet şeklinde geçen toplantıda TLGHR Danışmanlık’tan Kartal Tolga moderatörlük görevini üstlendi. Konunun çerçevesini ve alt başlıkları belirleyen Tolga, konuyla ilgili temel olguları ve yöntemleri paylaştı. İK yetkilileri ise kendi firmalarındaki projeleri ve çalışmalarını anlattı.

‘İşveren markası’ kavramı tartışıldı

Sohbet boyunca ele alınan konular arasında işveren markası olmanın anlamı, işveren markasının yönetimi ve kimliği, çalışan değer indikatörü, işveren markasında seçicilik, kuşaklar ve kuşaklar arasındaki değerlerin farklılıkları, yetenek yönetimi ile İK marka ilişkisi, gerçek müşterinin kimliği, çalışanların İK uygulamalarındaki seçiciliği gibi konular vardı. Bunlara ek olarak işveren markasının yönetim prensipleri, sosyal medyada var olmanın avantajları ve tehditleri, yetenek yönetimi, MT uygulamaları, üniversite projelerine katılım, sosyal sorumluluk projelerinin İK pazarlamasına etkisi gibi konular da toplantının ana başlıkları arasındaydı.

"Güven takımı bir arada tutar”

Moderatör Kartal Tolga, işveren markası tanımının, bir şirketin kendisini farklı ve çekici kılan özelliklerine ilişkin net bir algı oluşturabilmek için firmanın içinde ve dışında yürüttüğü çabaları temsil ettiğini belirtti. Tolga, işveren markası yönetimini ise, ‘hedef kitle konumundaki potansiyel yeteneklerin akıllarında farklı bir işveren imajı oluşturma süreci’ olarak tanımladı. Toplantıda, bir şirketin kendi insanlarının birincil öneme sahip olduğu, müşterilerin ikinci sırada yer aldığı vurgulandı. Katılımcılar iş hayatında takımı bir arada tutmayı sağlayan en önemli unsurun ise ‘güven’ olduğu konusunda hem fikir oldu. 

IK profesyonelleri fikirlerini paylaştı

Katılımcılar, kendi şirketlerinde İK pazarlamasındaki görev dağılımı, sosyal medya hesaplarının yönetimi ve İK stratejilerini nasıl ve hangi ekiplerle birlikte oluşturduklarına dair bilgileri ve yorumlarını paylaştılar. Katılımcılar arasında Ziylan Grup İnsan Kaynakları Direktörü Gökçen Dervişoğlu, Ayakkabı Dünyası İnsan Kaynakları Müdürü Ece Doğan, Shaya İK Uzmanı İrem Sağol, Kiğılı İnsan Kaynakları Koordinatörü Duygu Karaca Özer ve İnsan Kaynakları Uzmanı Yeşim Akdeniz, Saat ve Saat İnsan Kaynakları Müdürü Zeynep Akkuş, Darty İnsan Kaynakları Bölge Yöneticisi Gül Çağrı Özgözükara, Adidas Yetenek Yönetim - İnsan Kaynakları Müdürü Selda Düzel ve İnsan Kaynakları Kıdemli Uzmanı Yasemin Karsak, English Home İnsan Kaynakları Yöneticisi Pınar Özsezgin ve İnsan Kaynakları Eğitim Uzmanı Ayten Ceylan, Beyaz Fırın İnsan Kaynakları MüdürüNuri Sütlüoğlu, Uno İnsan Kaynakları Müdür Yardımcısı Selen Erdem, Keyveni İnsan Kaynakları Müdürü Tuğçe Kirmanoğlu, Imaginarium Four Seas Region İK Direktörü Funda Taş, LC Waikiki Yurt içi Mağazacılık İşe Alım Uzmanı Onur İzbul, Teknosa İşe Alım Şefi İçim Yüksel, İpekyol İnsan Kaynakları Direktörü Yasemin Avcı ve Organizasyonel Gelişim Müdürü Meral Coşkun, Boyner Seçme Ve Yerleştirme İnsan Kaynakları Yetkilisi Esin Yıldız bulunuyordu.

Katılımcılar İK’nın pazarlanmasının İK ekibi tarafından yapılması gerektiği konusunda benzer görüştelerdi. Sohbette öne çıkan bazı notlar şu şekilde: 

Ziylan İnsan Kaynakları Direktörü Gökçen Dervişoğlu: "İK’nın pazarlamada önemli bir rolü var. Adaylarla kurduğunuz iletişim ve şirketi nasıl tanıttığınız şirket markasının değerini etkiliyor. Sosyal medya hesaplarımız pazarlama ve kurumsal iletişim departmanları tarafından yönetiliyor, ancak kariyer ve İK içerikli tüm mesajlar İK departmanının bilgisi ve kontrolü dahilinde yayınlanıyor.”

Ayakkabı Dünyası İnsan Kaynakları Müdürü Ece Doğan: "Şirketin mevcut insan kaynağını yenilikler ve projelerle daha verimli, daha motive ve aidiyet duygusu daha gelişmiş hale getirmek, markayı potansiyel insan kaynağı için de tercih edilir kılmak İK’nın görevidir.”

Shaya İK Uzmanı İrem Sağol: "Çalışanların şirkette tutunma oranı, olumlu geri bildirimlerle desteklenmeli. Herkesin çalışmak isteyeceği bir kurum yaratmak, en güzel reklamı yapmaktır.”

Saat ve Saat İnsan Kaynakları Müdürü Zeynep Akkuş: "Bütün çalışanlarımız İK temsilcileri olmalı. Bunu herkesin sahiplenmesi gerekiyor.”

Adidas Yetenek Yönetim – İnsan Kaynakları Kıdemli Uzmanı Yasemin Karsak: "İK için ürün geliştiriyorsak pazarlamasını da İK departmanları olarak biz yapmalıyız.”

Imaginarium Four Seas Region İK Direktörü Funda Taş: "IK’nın pazarlaması ancak yönetim desteğiyle gelişebilir.”

"İK’nın pazarlanmasında sosyal medya doğru ortam”

Secretcv.com Pazarlama Müdürü Sabanur Kıraç, İK’nın pazarlamasında sosyal medyanın önemine vurgu yaptı ve sosyal medyanın çift taraflı iletişim imkanı demek olduğunu söyledi. Kıraç, "İnsanlar günlük hayatlarında en yoğun oldukları sırada bile sosyal medyayı kullanıyor. İşlerinden memnun olsalar da, sosyal medyada karşılarına çıkan çekici bir markanın kendilerine sunabileceği imkanları ve çalışanlarına karşı tutumunu gözden geçiriyor” dedi. Secretcv.com’da 26 bin 800 adayın katıldığı bir sosyal medya anketi yaptıklarından anlatan Kıraç, "Adayların yüzde 83’ü başvuracağı ya da mülakata gideceği kurumun sosyal medya hesaplarını inceliyor. Sosyal medya aidiyet hissini de kuvvetlendiriyor. Anketimize katılan adayların yüzde 32’si çalıştığı firmanın kampanya ve duyurularını paylaştığını, yüzde 23’ü ise kurumuna yönelik olumlu veya olumsuz eleştirilere sosyal medya üzerinden yanıt vereceğini belirtti. Tüm bunlar gösteriyor ki, işveren markası yaratmak için sosyal medya doğru platform” dedi.