Basında Secretcv.com

Kariyer & Eleman İş İlanları

Çocuğum Benim Mesleğimi Yapmasın

Secretcv.com, 23 Nisan vesilesiyle günümüz profesyonellerine çocuklarının kariyerlerine yönelik beklentilerini sordu. Anket sonuçları hem çalışanların kendi mesleklerinden memnuniyetsizliğini, hem de ebeveynlerin değişen meslek seçimlerini ortaya koydu. Sonuçlara göre ankete katılanların yüzde 75’i "Çocuğum benden farklı bir meslek icra etsin” diyor. "Çocuğunuz hangi mesleği seçsin isterdiniz” sorusunun yanıtlarında ise, mimarlık ve mühendislik, öğretmenlik ve avukatlığı geçti.

 

Secretcv.com, 23 Nisan Çocuk Bayramı vesilesiyle günümüz profesyonellerine çocuklarının meslek seçimleriyle ilgili beklentilerini sordu. 8260 kişinin katıldığı ankette şaşırtıcı sonuçlar çıktı. Anket, çalışma hayatının içinde olanların kendi işlerinden duydukları memnuniyetsizliği ortaya koyuyor. Öte yandan, meslek seçimlerine dair sorular Türkiye’de son dönemi etkisine alan trendlerin ebeveynlerin çocuklarıyla ilgili planlarını da etkilediğini gösteriyor.

 

Ankette göre çalışanlar çocuklarının kendileriyle aynı mesleği seçmesini istemiyorlar. "Çocuğunuzun sizinle aynı mesleği yapmasını ister misiniz?” sorusuna yüzde 75,5 "Hayır” cevabını verdi. "Evet” diyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 24,5.

 

Doktorluk ilk sırayı kaptırmadı, mühendislik ve mimarlık yükselişte

Çalışanların çocuklarının meslek seçimleriyle ilgili planlarına bakıldığında ise, ilk üç sırayı doktorluk, mühendislik ve mimarlık aldı. Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, "Son dönemde teknoloji yoğun sektörlerin giderek gelişmesinin ve dev projeler sayesinde inşaatın başat sektör konumuna gelmesinin, özellikle mimarlık ve mühendislikle ilgili bilinci artırdığını düşünüyorum” dedi.

 

Secretcv.com’un verileri gazeteciliğin de ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri meslekler sıralamasında ilk 10’a girdiğini gösteriyor. Tütüncü, "Gazetecilik son dönemde işsizliğin en fazla olduğu mesleklerden biri olarak görülüyor. Çalışma koşullarının zorluğu da gazeteciler tarafından sık sık dile getiriliyor. Buna rağmen bu mesleğin itibarını koruduğunu görüyoruz” dedi.

 

Doktorluk

%21.58

Mühendislik

%17.34

Mimarlık

%12.52

Oyunculuk

%8.86

Öğretmenlik

%8.09

Akademisyenlik

%7.9

Avukatlık

%7.13

Dişçilik

%6.94

Bankacılık

%6.36

Gazetecilik

%3.28

Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim