Secretcv.com Bursa’da İstihdamın Nabzını Tutuyor

Secretcv.com’un Bursa ofisi 8 yıldır bölgedeki iş arayan adaylarla firmaları online ortamda buluşturuyor. Son olarak kentte düzenlenen basın toplantısında gazetecilerle bir araya gelen Secretcv.com yönetimi bölgenin kendileri için önemine vurgu yaptı. Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, "Bursa Türkiye için olduğu gibi bizim için de çok önemli bir yere sahip. Bölgede veritabanımıza kayıtlı 795 bin CV bulunuyor. Son bir yılda Bursa’dan yapılan iş başvurularının sayısı ise 1 milyon 396 bin. Bu rakamlar bile Bursa’nın bizim için önemini ortaya koyuyor” dedi. Tütüncü ayrıca, Bursa’daki istihdam olanaklarının diğer kentlere göre daha yüksek olduğunu söyledi.

 

 

Secretcv.com Bursa Bölge Ofisi’nin düzenlediği basın toplantısı şirket yöneticileri ve yerel gazetecileri bir araya getirdi. Açılış konuşmasını yapan Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, konuşmasında Bursa’nın ülke ekonomisindeki yerine vurgu yaptı, "Türkiye’nin en büyük 4. sanayi şehri olan Bursa, gerek üretim gerekse istihdam açısından ülke ekonomisine büyük katma değer sağlıyor. Bizler de 2006 yılında Secretcv olarak, bölgenin ihtiyaçlarına yönelik bir adım atmak istedik ve Bursa Bölge Ofisi’mizi hayata geçirdik. Bursa’ya gelirken kendimize birçok hedef koymuştuk. ‘Her şeyden önce bu bölgedeki istihdamı artıracağız’ dedik. Doğru adayla doğru firmayı eşleştirmek, zaten yüksek olan ilan sayılarını ve işe yerleşen aday sayısını arttırmak, firma ve aday arasında köprü olmak gibi misyonlarımız vardı. Bugün, Bursa’da beklentilerimizin de üzerinde bir performansla çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

 

1 yılda 1 milyon 400 bin iş başvurusu yapıldı

Türkiye’nin önde gelen İK portalı Secretcv.com, Bursa ofisi ile Balıkesir, Eskişehir ve Kütahya’ya yönelik de çalışmalar gerçekleştiriyor. Bursa bölgesindeki ekonomik hareketliliğin istihdam piyasasına da yansıdığını söyleyen Tütüncü, "Bursa bölgesinde Secretcv.com’da kayıtlı 795 bin CV bulunuyor. Son bir yılda Bursa’dan yapılan iş başvurularının sayısı ise 1 milyon 400 bin. Bu rakamlar bile Bursa’nın bizim için önemini ortaya koyuyor” dedi.

 

Bursa, iş arayanlar için bir çekim merkezi

Nüfus bakımından Türkiye’nin en büyük 4. ili olan Bursa, iş arayanlar için de bir çekim merkezi. Secretcv.com Genel Müdürü Tütüncü’nün paylaştığı verilere göre, Secretcv.com’da Bursa’da ikamet edip şehir dışında iş arayanların sayısı yalnızca 75 bin 441 iken, Bursa dışından şehre çalışmaya gelmek isteyenlerin sayısı 264 bin 315. Rakamları yorumlayan Tütüncü, "Bursalılar kentlerinde çalışmaktan memnun görünüyor. Örneğin İzmir gibi büyük şehirlerde iş arayanların şehir dışına, özellikle de İstanbul’a yöneldiğini görüyoruz. Bursa’da ise gelişmiş sanayi ve iş olanakları sayesinde durum tersine dönüyor. İş arayanlar başka şehirlerden Bursa’ya yöneliyor’ dedi.

 

Bursa’da iş arayanların başvurularına sektörel olarak bakıldığında, yüzde 14,3 ile mağazacılık ve perakendeciliğin birinci sırayı aldığı görülüyor. Onu sırasıyla yüzde 8,7 ile otomotiv, yüzde 7,6 ile gıda takip ediyor. Bankacılık, tekstil ve sigortacılık da Bursa’da en çok başvuru alan sektörlerden. Bursa’daki iş ilanları arasında öne çıkan pozisyon ise mağazacılık ve perakendeciliğe paralel olarak satış temsilciliği. Bunun yanında ‘muhasebe sorumlusu’ ve ‘müşteri temsilcisi’ için yapılan başvurular da üst sıralarda yer alıyor.

 

Mağazacılık / Perakendecilik

14,3%

Satış Temsilcisi

12,0%

Otomotiv

8,7%

Muhasebe Sorumlusu

9,9%

Gıda

7,6%

Müşteri Temsilcisi

9,6%

Bankacılık / Finans

6,6%

Pazarlama Uzmanı

7,2%

Tekstil

6,2%

Danışman

7,0%

Sigortacılık

5,1%

Mağaza Yöneticisi

6,7%

Hizmet / İşletme Servisi

4,8%

Mali İşler Müdürü

5,2%

İnsan Kaynakları

4,6%

Mühendis

4,6%

Çağrı Merkezi

3,8%

İnsan Kaynakları Uzmanı

3,0%

İmalat

3,8%

Bölge Sorumlusu

2,6%

Secretcv.com üzerinden Bursa’daki ilanlara yapılan başvuruların sektörel dağılımı ve pozisyonlar

 

Secretcv.com 620 bin kişiyi işe yerleştirdi

Secretcv.com’un, Bursa’nın yanı sıra İstanbul, Ankara, Antalya, Kocaeli, Denizli ve İzmir’de toplam 7 bölge ofisi bulunuyor. Veritabanındaki 16,7 milyon CV ve 40 bin 500 üye firmasıyla Secretcv.com, kurulduğu günden bu yana tüm Türkiye’de 620 bin kişiyi işe yerleştirdi.

 

Tütüncü, "2013’te yüzde 42’lik bir büyüme oranı elde ettik. İçinde bulunduğumuz istikrarlı büyümeyi gelecek yıllarda da sürdüreceğiz. Çok yakında Gaziantep ve Adana bölgelerinde de birer ofis açma planımız var. Bursa’nın dinamizminden de aldığımız enerjiyle sürekli yeni şeyler öğreniyor, yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz” dedi.