Basında Secretcv.com

Kariyer & Eleman İş İlanları

Staj Yapmış Adaya Talep Artıyor

Secretcv.com, staj yapmanın gençlere iş hayatında avantaj sağlayıp sağlamadığına dair bir araştırma gerçekleştirdi. Secretcv.com’un verilerine göre son 3 yılda işe kabul edilen adaylar arasında staj yapmış olanların oranı yüzde 30'dan yüzde 49'a yükseldi. Stajyer ilanlarında yüzde 13’lük artış yaşandı. En çok stajyer aranan sektörlerin başında Danışmanlık, Mağazacılık/Perakendecilik ve İnsan Kaynakları geliyor. Adaylar Bilişim, Sağlık ve Hizmet sektöründe staj imkanlarının artması gerektiğini düşünüyor.

 

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte gençler staj yarışına girerken, Secretcv.com staj yapmanın gerçekten de avantaj sağlayıp sağlamadığını yönelik bir araştırma gerçekleştirdi. Rakamlar gösteriyor ki, staj yapmış olmak artık işe alımlarda bir şart halini alıyor.

 

Secretcv.com verilerine göre, son üç yılda işe alımlarda tercih edilen adaylar arasında staj yapmış olanların oranı 19 puan artışla yüzde 30’dan yüzde 49’a yükseldi. Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, "Staj yapmak gencin iş disiplinini öğrenmesini, iş hayatı içindeki süreçleri tanımasını, ekip çalışmasına alışmasını ve öğrenim sonrasında ne konuda uzmanlaşmak istediğine karar vermesini sağlıyor. Bu nedenle firmalar eğitim-öğretim süresi içinde staj yapmış gençlere öncelik veriyor” dedi.

 

Staj Yapmış

Staj Yapmamış

2012

30%

70%

2013

38%

62%

2014

49%

51%

Staj yapmış ve yapmamış adayların son 3 yıl içinde işe giriş oranları (ilk 6 ay)

 

3 yılda stajyer ilanları yüzde 13 arttı

Son 3 yılın ilk 6 ay verileri karşılaştırıldığında, Secretcv.com’daki firmaların stajyer ilanlarının sayısında yüzde 13’lük artış olduğu görülüyor. En çok Danışmanlık, Mağazacılık/ Perakendecilik ve İnsan Kaynakları sektörlerinde stajyer aranıyor. Okan Tütüncü, "Özellikle Mağazacılık ve Perakendecilik sektöründe stajyer olarak işe girdikten sonra aynı firmada maaşlı eleman olarak çalışmaya devam etme ihtimali diğer sektörlere göre daha yüksek” dedi.

 

Staj yapmak genç yaşta uzmanlaşma avantajı sağlıyor

Son yıllarda hızla gelişen Bilgisayar/ Bilişim Teknolojileri, Otomotiv ve E-ticaret sektörleri de en çok stajyer aranan diğer sektörler. Tütüncü, "Bu sektörlerde staj yapmak gençlere son teknolojik gelişmeleri yakından takip etme fırsatı sunuyor. Bunun yanı sıra gençler, eğitim olanaklarının kısıtlı olduğu fakat büyük potansiyel barındıran e-ticaret gibi alanlarda erken yaşta uzmanlaşma avantajı yakalıyor” dedi.

 

 

 

Danışmanlık

Bilişim

Mağazacılık / Perakendecilik

Sağlık

İnsan Kaynakları

Hizmet

Bilgisayar / BT / Internet

Turizm

Eğitim

Lojistik

Otomotiv

Gıda

E-Ticaret

Enerji

Turizm

Perakende

Ajans

Tekstil

Gıda

Hızlı Tüketim

En çok stajyer arayan sektörler Adaylara göre staj imkanlarının artması gereken sektörler

 

"Bilişim, Turizm ve Gıda’da staj imkanları artmalı”

Secretcv.com, konuyla ilgili bir anket düzenleyerek, adaylara "Sizce, hangi sektör daha çok staj imkanı sağlamalı” diye sordu. 4500 kişinin katıldığı anketin sonuçları, en çok stajyer aranan ilk 10 sektör listesiyle de benzeşiyor. Adaylar en çok Bilişim, Turizm, Gıda ve Perakende sektörlerindeki staj imkanlarının artmasını istiyor.

Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim