Genç Yöneticiler İş Hayatını Fethediyor

Secretcv.com, Türkiye’deki genç yöneticilere yönelik olarak bir araştırma gerçekleştirdi. Sonuçlara göre, gençler kariyer basamaklarını hızla tırmanıyor. Secretcv.com veritabanındaki üst düzey yöneticilerin yüzde 16’sını 25-30 yaş arası gençler oluşturuyor. 6555 firmanın Genel Müdür koltuğu da bu yaş aralığındaki gençlere emanet edilmiş durumda. Gençler gelişmekte olan sektörlerde ve teknoloji yoğun alanlarda çalışmayı tercih ederken, onlara en çok fırsat sağlayan kent ise İstanbul. Secretcv.com Genel Müdürü Tütüncü, "Türkiye’de de Avrupa ve ABD’de olduğu gibi genç yöneticilere güven artıyor. Şirketler yaratıcı, teknolojik anlamda donanımlı, risk alabilen ve ne istediğini bilen gençleri yöneticilik pozisyonları için uygun görüyorlar” dedi. Genç yöneticiler de tecrübelerini paylaştı.

 

16,7 milyon kayıtlı CV ve 40 bin 500 firmanın yer aldığı Secretcv.com, Türkiye’deki istihdam içinde gençlerin yerini analiz etmeye yönelik yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Sonuçlar gösteriyor ki, iş hayatında genç yöneticilerin sayısı giderek artıyor. 25-30 yaş arasındaki gençler, kariyer basamaklarını hızla tırmanarak, kendilerinden yaşça büyük meslektaşlarının karşısında dinamik ve yetkin rakipler olarak yer alıyor.

 

Secretcv.com’da 25-30 yaş aralığında 3 milyon 967 bin aday bulunuyor. Bu adayların yüzde 8’i, yani 285 bini üst düzey yönetici pozisyonunda çalışan adaylar. Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, "Secretcv.com veritabanının tümünde üst düzey yöneticilerin sayısı 1 milyon 753 bin. Bu rakamlara baktığımızda üst düzey yöneticilerin yüzde 16’sının 25-30 yaş aralığında olduğunu görüyoruz. Bu oranlar, eğitimli genç nüfusun giderek arttığı ülkemizde, gençlere uygun kariyer fırsatlarının da doğru orantılı biçimde arttığını gösteriyor” dedi.

 

6555 firmanın Genel Müdür koltuğunda gençler oturuyor

Secretcv.com’daki adayların yüzde 28’i Müdür, yüzde 27’si Yönetici, yüzde 23’ü ise Müdür Yardımcısı pozisyonunda çalışıyor. Öte yandan yüzde 2,3’ü Genel Müdür, yüzde 1,35’i ise Bölge Müdürü olarak görev yapıyor. Rakamları yorumlayan Tütüncü, "Oransal olarak düşük gözükse de, bu rakamlar Türkiye’de 25-30 yaş aralığında 6555 gencin Genel Müdür seviyesinde çalıştığını gösteriyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozisyon

Yüzde

Müdür

28,0

Yönetici

27,6

Müdür Yrd

23,3

Koordinatör

8,7

Genel Müdür Yrd

3,1

Yönetmen

2,4

Genel Müdür

2,3

Direktör

1,7

Lider

1,5

Bölge Müdürü

1,4

25-30 yaş arası üst düzey yöneticilerin pozisyon dağılımı

 

Teknoloji yoğun sektörler gençlere emanet

Genç yöneticilerin yüzde 21’i Mağazacılık ve Perakendecilik sektöründe çalışıyor. Bunu 13,2 ile Gıda ve yüzde 10,9 ile Tekstil sektörü takip ediyor. Okan Tütüncü, "Bu üç sektör Türkiye’de son 5 yıldır istihdamın lokomotifi konumunda. Asıl ilgi çekici olansa, gençlerin Bilgisayar ve İnternet teknolojileri, İnşaat, Otomotiv, Telekomünikasyon ve Network gibi gelişen sektörlerde ve teknoloji yoğun alanlarda da aktif olduğunu görmek” dedi.

 

Genç yöneticiler ayrıca dinamizm ve yaratıcılık gerektiren sektörler için de tercih ediliyorlar. Turizm yüzde 4,9 ile genç yöneticilerin en çok çalıştığı dördüncü sektör olurken, Eğlence ve Reklamcılığın da yüzde 2’ler seviyesinde listede yer aldığı görülüyor.

 

Sektör

Yüzde

Mağazacılık / Perakendecilik

21,0

Gıda

13,2

Tekstil

10,9

Turizm

4,9

Bilgisayar / BT / Internet

4,5

İnşaat

4,2

Eğitim

3,6

Telekomünikasyon ve Network

3,4

Hizmet / İşletme Servisi

2,7

Otomotiv

2,6

Restorancılık

2,2

Elektrik ve Elektronik

2,2

Sağlık/Hastane

2,2

Eğlence

2,1

Reklamcılık

2,0

25-30 yaş arası üst düzey yöneticilerin çalıştığı sektörler (ilk 15)

 

Genç yöneticiler için en çok fırsat İstanbul’dan

Genç yaşına rağmen üst düzey pozisyonlarda çalışanların yüzde 52,5’i İstanbul’da çalışıyor. Onları yüzde 9,5 ile İzmir, yüzde 9 ile de Ankara takip ediyor. Türkiye’nin diğer büyük kentleri Bursa, Antalya, Kocaeli ve Adana da genç yöneticilere yükselme imkanı veren şehirler arasında.

Şehir

Yüzde

İstanbul Avrupa

32,2

İstanbul Anadolu

20,3

İzmir

9,5

Ankara

9,0

Bursa

4,3

Antalya

3,3

Kocaeli

3,0

Adana

1,9

Mersin(İçel)

1,8

Eskişehir

1,4

Konya

1,3

Aydın

1,1

Kayseri

1,1

Balıkesir

1,1

Samsun

1,0

Denizli

1,0

25 – 30 yaş arasında üst düzey yöneticilerin çalıştığı iller (ilk 15)

"Avrupa ve ABD’de de genç yöneticilere güven artıyor”

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, Türkiye’de de Avrupa ve ABD’de olduğu gibi, genç yöneticilere güvenilirliğin arttığını söyledi. Tütüncü, "Özellikle ABD, son dönemde işsizlikle ilgili ciddi bir toparlanma yaşıyor. Şubat ayında işsizlik oranı 6,7 olarak açıklanmıştı. Avrupa Birliği ise, Euro Bölgesi’nde en son yüzde 12 olarak açıklanan işsizlik rakamları ışığında halen krizin etkilerinden çıkamamış gözükse de, gençlerin iş hayatına kazandırılması için çalışmalar yapıyor. Tüm dünyada, işsizlikle başa çıkmanın formülü olarak girişimci ruha sahip ve zamana ayak uydurabilen dinamik zihinlerin önemine vurgu yapılıyor. Bu da genç yöneticilerle çalışmak isteyen firmaların sayısında bir artış trendi yaratıyor. Özellikle uluslararası ve kurumsal firmalar, yaratıcı, teknolojik anlamda donanımlı, risk alabilen ve ne istediğini bilen gençleri iş hayatının odağında yer almaları için teşvik ediyorlar” dedi.

 

Tütüncü, "Türkiye ekonomisi açısından en büyük kaynağımız genç insan kaynağıdır. Girişimci ruhu ve giderek artan eğitim olanaklarıyla tüm dünyayı yakından takip eden ve global düşünebilen genç yöneticiler, Türkiye’de de de iş hayatının çehresini değiştirecek gibi görünüyor” dedi.

Genç yöneticilerden gençlere tavsiyeler

İstanbul Satranç Eğitim Merkezi Sahibi ve Satranç Eğitmeni Ceren Soysal Demirel, Galatasaray Üniversitesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler mezunu. Baran Ambulans Genel Müdürü Cenk Baran ise, Doğuş Üniversitesi’nin İşletme bölümünden mezun olmuş. Genç yöneticiler, başarı için kendi mesleğini yapmanın zorunlu olmadığını, yine de öğrendiklerini iş hayatına aktif şekilde adapte edebildiklerini söylüyorlar. Cenk Baran bunu, "Önemli olan asıl şey, insanlarla olan iletişiminiz, kendinizi doğru ifade etmeniz ve işinizi doğru yapmanızla birlikte insanların üzerinde oluşturduğunuz güven duygusudur” sözleriyle açıklıyor.

 

"Her görüşme bir deneyim, her insan bir bilgi kaynağı”

Genç yöneticiler, üniversite eğitiminin dışında kendini geliştirmenin önemine de vurgu yapıyorlar. Ceren Soysal Demirel, çocuklara yönelik duygusal ve fiziksel gelişim kitapları okumayı asla bırakmadığını, ayrıca sınıf disiplini, çocukların ilgilerini tek yöne toplama ve konsantrasyon sürelerini uzatma gibi konularda uzmanlarla görüştüğünü belirtiyor. Baran Ambulans Genel Müdürü Cenk Baran ise, "Her zaman sektörünüzdeki yenilikleri takip etmeli, çeşitli kongrelere, konferanslara katılmalısınız. Her bir görüşme sizin için bir deneyim, her tanıdığınız insan size bilgi kaynağı olmalı” diyor. Baran ayrıca üniversite dönemi boyunca da aktif olarak çalışma hayatının içinde yer aldığını söylüyor.

 

"Ne kadar iyi olmak istersen o kadar çalış”

Ceren Soysal Demirel, hafta içini PR çalışmaları için ayırıyor, hafta sonu ise eğitim merkezinde 10 saat süresince çalışıyor. Cenk Baran ise, günlük çalışma saatinin 10 saat fakat sorumluluğunun 24 saat olduğunu söylüyor ve ekliyor: "Ne kadar iyi olmak isterseniz o kadar çalışmanız gerekiyor”.

 

"Limon bile satsanız, yaptığınız işi en iyi şekilde yapın”

Soysal Demirel, genç yaşta yönetici olmanın sırrını işini iyi yapmaya bağlıyor ve öğrencilerine verdiği en önemli tavsiyenin de bu olduğunu söylüyor: "Yaptığınız işi en iyi şekilde yapın. Bu öğüdü bana üniversiteye hazırlanırken matematik öğretmenim söylerdi ve hiç aklımdan çıkmadı. Pazarda limon bile satsanız en iyi siz satın. Bir iş yaparken onu ‘yapmış olmak için’ değil, gerçekten yapın. Çalıştığınız kurumu sevin ve onu hep daha iyi yerlere getirmeye çalışın. Benzer sektördeki şirketlerin neler yaptığına bakın; taklit etmeyin ama fikir edinin. Son olarak çağımızın yadsınamaz gerçeği olan sosyal mecraları mutlaka kullanın”.

 

Cenk Baran’ın gençlere tavsiyesi ise öncelikle sevdikleri işi yapmaları. Baran, "Hedefleri her zaman yüksek olmalı, en iyiyi en doğru şekilde yaparak sektörlerinde zirveye yönelmeliler. Araştırmacı ve yenilikçi olmalılar ki her zaman bir adım önde yer alsınlar. İşte o zaman başarmanın mutluluğunu yaşayacaklar” diyor.