ADAYLAR FİRMALARI, FİRMALAR DA ADAYLARI TAKİBE ALDI...

ADAYLAR FİRMALARI, FİRMALAR DA ADAYLARI TAKİBE ALDI,

İŞ HAYATI VE İNSAN KAYNAKLARI SOSYAL MEDYAYA İMZASINI ATTI

Secretcv.com’un düzenli olarak yaptığı sosyal medya araştırması, hayatımızı yönlendiren çağın fenomeni sosyal medyayı, iş hayatı ve insan kaynakları özelinde masaya yatırdı. 18 bin 570 aday ve 550 işveren firma ile yapılan araştırma, hem bireysel kullanımlarda online itibar yönetimini, hem de firmaların işe alım süreçlerinde sosyal medyayı nasıl konumlandırdıklarını çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor…

Sosyal medyada iletişim kuruyoruz, sosyalleşiyoruz, arkadaşlarımızı buluyoruz, etkinlik düzenliyoruz, fotoğraf alışverişi yapıyoruz, üzüntümüzü, sıkıntımızı paylaşıyoruz, bir markayı çok seviyorsak burada ilan ediyoruz, bir firma ile sorun yaşıyorsak yine burada öfkemizi dile getiriyoruz, satın alma eğilimlerimizi yönlendiriyoruz ve tabi ki iş hayatımızı da sosyal mecralarda yönetiyoruz.

İş bulmanın kolay yolu Secretcv.com hayatımızı yönlendiren sosyal medya kavramını iş hayatı ve insan kaynakları özelinde ele aldı. Araştırmanın özet sonuçlarına göre;

·       Artık firmaların %85’inin kurumsal sosyal medya hesapları var.

·       Firmaların %80’i işe alacağı adayın sosyal medya hesaplarını inceliyor. En fazla izledikleri sosyal medya hesabı ise facebook.

·       Instagram da artık İK sahnesinde yerini aldı, firmalar adayların Instagram hesaplarını da inceliyor.

·       Firmalar hala en çok adayların "sosyal medyada kullandığı dile ve yayınladığı içeriğe” bakıyor.

·       Adayların "mesleki birikimlerini paylaşmasını” firmalarda olumlu etki uyandırırken "çalıştığı şirket ya da çalışma arkadaşları hakkında olumsuz eleştirilerde bulunması” olumsuz etki uyandırıyor.

·       Adayların %65’i firmaların kendi hesaplarını incelediğini düşünüyor.

·       Adaylar, %25 oranıyla firmaların "insan kaynakları politikalarıyla ilgili bilgi paylaşmasını” önemsiyor.

·       Adayların %42’si çalıştıkları firmanın kampanya ve duyurularını paylaşıyor.

·       3 yıl öncesinde yapılan araştırmaya göre sonuçlarda %20-30 artış olduğu gözlemleniyor.

Firmaların %80’i işe alacağı adayları sosyal medyada takip ediyor!

Ankete katılan 550 firma arasında 1 Haziran-6 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına baktığımızda firmalarından aday seçerken ve işe yerleştirme yaparken sosyal medyayı kullandığını görüyoruz. Firmaların %80’i işe alacağı kişinin sosyal medya hesaplarını inceliyor.  En çok izledikleri sosyal medya hesapları ise %49 ile Facebook,  %33 ile Twitter, %20 ile Linkedin ve %9 ile Instagram.

 

Firmalar işe alacağı kişilerin sosyal medya hesaplarını incelerken en çok adayın sosyal medyada kullandığı dile ve yayınladığı içeriğe bakıyor (%29). Adayın beğendiği sayfalar (%27), Profil fotoğrafının güncel ve gerçekçi olması (%20) ve ortak arkadaşlarının olup olmaması (%11) dikkat ettikleri diğer unsurlar arasında yer alıyor.  Adayın arkadaş sayısına dikkat eden firmaların oranı ise sadece %2.

 

"Firmalara adayların hangi paylaşımları siz de olumlu etki uyandırıyor?” diye sorduğumuzda %30 ile "mesleki birikimlerini paylaşması” cevabını aldık. Adayın üye olduğu sosyal ağın tüm özelliklerini bilmesi ve hesaplarını bilinçli kullanması ise %22 ile ikinci sırada yer aldı. Adayların özel hayatını gözler önüne sermeden, kısıtlı bilgi ve fotoğraf paylaşması ile sivil toplum örgütlerine yardım eden içerik paylaşması seçenekleri %15 ile üçüncü sırada yer alırken; genel bilgilerinin güncel olması ve firmanın sosyal medya sayfalarını beğenmiş olması diğer önemli unsurlar arasında yer aldı.

 

Firmalarda Olumsuz etki uyandıran paylaşımların başında ise %29 ile çalıştığı şirket ya da çalışma arkadaşları hakkında olumsuz eleştirilerde bulunması yer alıyor. Çalıştığı şirketin kurumsal kimliğine zarar verecek içerik paylaşımlarında bulunması %22 ile ikinci sırada yer alırken, üçüncü sırada %20 ile dini inancını ve siyasi görüşünü açık açık belli eden paylaşımlar yapması bulunuyor.  Firmalar ayrıca adayların, mesai saati içinde çok sık mesaj ve fotoğraf paylaşmasından ve paylaştığı fotoğraflarda özel hayatını deşifre etmesinden rahatsız oluyor. Yukarıdaki sonuçlarda da desteklendiği gibi firmalar, adayların özel hayatlarını görmek yerine iş hayatlarıyla ilgili paylaşımları görmek istiyor.

"Firmalara çalışanlarınızın sosyal medyada kurum hakkında yapacakları yorumları engellemek ya da kontrol altına almak için sosyal medya kuralları hazırladınız mı?” diye sorduğumuz da ise sadece %17’sinden evet yanıtını aldık. Ancak firmaların %39’u bu uygulamayı yapmak istediklerini belirttiler.

Adaylar firmalardan interaktif ve sürekli iletişim bekliyor!

Secretcv.com’a üye 18 bin 570 aday arasında, 1 Haziran – 6 Temmuz 2015 tarihleri  arasında yapılan araştırma sonuçları, adayların iş ararken sosyal medyayı kullandıklarını açıkça gözler önüne seriyor.

Adayların %65’i firmaların sosyal medyada kendi hesaplarını incelediğini düşünüyor ve bu nedenle %79’u herhangi bir paylaşım yaparken online itibarını da göz önüne alıyor. Paylaştığı içeriklerin bilinçli olması adayların sosyal medyada daha nitelikli içerik üretmesine de neden oluyor.

Adayların %83’ü iş başvuru yaptığı ya da mülakata davet edildiği firmanın sosyal medya hesabını inceliyor. Ancak firmanın sosyal medya hesabı olup olmaması o firmada çalışma kararını etkilemiyor.

 

Adaylar, işe girmek için başvuru yapacakları firmaların insan kaynakları politikalarıyla ilgili bilgi paylaşmasını önemsiyor.(%25), sosyal medya sayfalarında düzenli ve güncel içerik paylaşılması da adayların dikkatinden kaçmıyor. Firma sayfalarında kullanılan görsellere ve tasarımlara da dikkate eden adaylar, paylaşımların kurumsal kimliğe uygun olmasını bekliyor.  İnteraktif iletişimin de önemini vurgulayan adaylar firmalara sosyal medyada bizimle iletişim halinde olsun diyor. Yani interaktif olarak sağlanan sürekli bir iletişim adayların firmalardan en büyük beklentisi haline geliyor.

Çalıştığımız firmayla ilgili sosyal medyada paylaşım yapmaktan korkmuyoruz!

 Adaylar çalıştıkları firma ile ilgili de sosyal medyada paylaşımda bulunuyor.  Adayların %42’si çalıştıkları firmanın kampanya ve duyurularını paylaşırken, %27’si çalıştıkları kurum ile ilgili eleştirilere cevap veriyor. %15’i firma hakkında kişisel görüşlerini paylaşırken %13’ü bu tarz paylaşımları doğru bulmuyor. Adayların sadece %3’ü korktukları için çalıştıkları firma ile ilgili herhangi bir paylaşımda bulunmuyor. Adayların çalıştıkları firma ile ilgili bilgi paylaşımında bulunurken cesur davrandıklarını görüyoruz. Bu da bazı noktalarda firmaların zor durumlarda kalmasına neden olabiliyor. Örneğin firma sosyal medyada bir strateji belirliyor ve ortak bir dil oluşturuyor. Bütün içeriklerini oluşturuyor, talepleri ve şikayetleri buna göre cevaplandırıyor. Çalıştığı firmasına iyilik yaptığını düşünen ve tamamen iyi niyetli olan bir aday, firmasıyla ilgili herhangi bir eleştiriye cevap verebiliyor. Bu da bazen firmanın istediği cevap olmayabiliyor ya da belirlenen ortak dilin dışına çıkılabiliyor. Sosyal medyanın en büyük özelliklerinden biri burada karşımıza çıkıyor; kimin ne zaman, ne konuşacağına, ne yazacağına müdahale edemiyoruz. Ama çok iyi yönetirsek bu konuşulanlar markamıza değer katabiliyor.

Çalıştığınız kurumda sosyal medyada içerik paylaşımı konusunda bir kısıtlama var mı? Diye sorduğumuzda ise adayların %92’si hayır cevabını veriyor.  Çok değil birkaç yıl öncesine kadar şirketlerde, birçok internet sitesine erişimin yasaklandığı biliyoruz. Bu sonuçlar artık internet kısıtlamasının tarihe karıştığını gösteriyor.