Vakko

Kariyer & Eleman İş İlanları

Vakko Hakkında

Türkiye’nin öncü moda merkezi Vakko’nun temeli,

1934’te Vitali Hakko tarafından "Şen Şapka” adıyla kurulan, küçük bir şapkacı dükkanına dayanır.

 

"Şen Şapka” Vakko’ya dönüştükten sonra, Türk ipeği, pamuğu ve yünüyle son moda eşarplar üretmeye başlar. Bu eşarplar, en iyisini isteyen müşteriler için en iyisini yapma kararlılığının ilk meyveleri olur. O günden bu yana, Vakko imajının simgesi olan ilkeleri temsil ederler. Vakko eşarplarının Türkiye’nin her yerindeki popülaritesi, Vakko’yu genişlemeye ikna eder. Böylece, Vakko’nun günümüzde de benzersiz bir ustalıkla üretmeye devam ettiği ilk Türk emprimeleri için İstanbul, Kurtuluş’ta küçük bir ipek baskı atölyesi kurulur.

 

Vakko’nun tarihi ilklerle doludur. Vakko, Türkiye’nin ilk moda reklam vereni olduğu gibi, Şen Şapka da ilk reklam verenlerden biriydi. Fransızca, Le Journal d’Orient’te yayınlanan Şen Şapka ilanı 1942 yılına ait.

 

Türkiye’deki ilerleme ve yenilenme ortamının canlılığıyla harekete geçen Vakko, şapkalar, eşarplar ve emprime kumaşların yeterli olmadığını fark eder: Moda bir bütündür. Böylece, "Moda Vakko’dur” sloganının da tanımladığı gibi Vakko, moda ve hazır giyim sektörünün liderliğini, bu öncü konumun getirdiği sorumlukların bilinciyle birlikte üstlenir.

 

Hazır giyim modanın sırları, benzer modellerden büyük miktarlarda toplu üretim yapmak değil, sınırlı üretimle günün tarzını yakalamaktır. Başka deyişle haute couture’ün demokratikleşmesidir. Bir moda üreticisi olarak Vakko’nun öncelikli hedefi bu olmuştur. Bugün evrensel olarak kabul gören birçok olguyu, erken benimsemek konusunda Vakko pek çok ülkenin ve modaevinin önünde konumlanmıştır.

 

1962’de ilk Vakko moda mağazası, İstanbul’un Avrupa yakasında, Beyoğlu’nda açılır ve Türkiye’nin giyim dünyasını yepyeni bir olgu ile tanıştırır. Vakko Beyoğlu, o güne kadar açılan en büyük mağaza olmakla kalmaz, yeni bir konsept olan üst kalite ve lüks giyim müşteri hizmetinin de öncülüğünü yapar. Burada müşteriler ilk kez pazarlıksız satış, düzenli indirimli satış, satılan malın değiştirilmesi, geri alınması gibi çağdaş uygulamalarla tanışır.

 

1968’de, Merter’de 36.000 m2 toplam ve 29.000m2 kapalı alanıyla Vakko fabrikası inşa edilir. Çeşitli noktaları, ünlü Türk sanatçılarının tablo ve heykelleriyle bezenen ve içeride bir sanat galerisi de bulunan Vakko Fabrikası, Vakko’nun sanata vereceği önemin ve desteğin sadece ilk adımı olmuştur. Bugün Vakko, hem geleneksel sanatların nadir örneklerinin hem de en iyi modern sanatçıların eserlerinin bulunduğu kapsamlı bir sanat koleksiyonuna sahiptir.

Vakko ikinci moda mağazasını 1973’te Ankara’da açar. Takip eden yıllarda yedi Vakko moda mağazası, bir dizi Vakko Eşarp, Kravat, Gömlek, Superfine Mağazası ve bayisi, 1982 yılında ise Türkiye’nin ilk gençlik mağazası Vakkorama, İstanbul’da açılır. Tüm Türkiye’de yürütülen reklam kampanyaları ve Vakko takviminin düzenli unsurları olan yıllık moda gösterileri Vakko imajını güçlendirir.

 

Vakko Fabrika, 1968’de İstanbul, Merter’de açıldı. Mimar Haluk Baysal’ın projesiyle, Vakko Fabrika

29.000 m2’lik kapalı alanıyla Türkiye’deki modern fabrika binalarının ilk örneklerinden biri oldu. Fabrika, sanatı da kucaklayarak

çok özel bir yer edindi.

 

Ünlü Türk sanatçılarının eserleri, fabrikanın girişinden başlayarak

önemli yerlere yerleştirildi.

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Eren Eyüboğlu, İlhan Koman, Hasan Kavruk, Haluk Tezonar, Mustafa Pilevneli gibi Türk sanatçıların eserleri... Jale Yılmabaşar’ın seramik panoları, Şadi Çalık’ın heykelleri ve daha pek çoğu...

 

Makinelerini değişen teknolojiye göre sürekli yenileyen Vakko Fabrika’da; bilgi, deneyim ve yaratıcılık bir araya gelmiştir. Vakko Fabrika 2008 yılından itibaren Esenyurt’ta, 33.000 m2 alan içerisindeki yeni binasında hizmet vermeye başlamıştır.

 

Türkiye’nin ilk moda müzesi...

"Hayatım: Vakko.”

Türkiye’de bir moda kuruluşunun açtığı ilk moda müzesi olma özelliğini taşıyan "Hayatım: Vakko”, 1934’te başlayan Vakko yolculuğunu ve giyim kültüründeki büyük değişimi, çok özel koleksiyonlarla gözler önüne sermek üzere Beyoğlu mağazasında açıldı ve Ocak 2010 yılından itibaren Vakko Moda Merkezi-Nakkaştepe’deki yeni yönetim binasında hizmet vermeye devam ediyor.

 

Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim