İş Görüşmesi Sırasında Sorabileceğiniz 5 Soru

İş görüşmesinde ne tür sorular sormalısınız? İş görüşmelerinde soru sormanın faydaları nelerdir?

İş görüşmesinde ne tür sorular sormalısınız? İş görüşmelerinde soru sormanın faydaları nelerdir?

İş görüşmeleri sırasında merak edilen konulardan biri de İnsan Kaynakları Uzmanı'nın adaya soracağı sorular olarak bilinse de adayın da iş görüşmesi sırasında şirket hakkında birtakım bilgilere sahip olabilmesi için sorabileceği sorular vardır. Bu aşamada adayların soracağı sorular işe kabul edilmesi durumunda karşılaşacağı çalışma ortamı hakkında tam anlamıyla bilgi almasını sağlamaktadır. İş görüşmesinde karşınızdaki kişi profesyonel ve İnsan Kaynakları eğitimi almış bir yetkili olacağı için sorularınızla görüşme yaptığınız kişiyi etkileme olasılığınız yüksek olacaktır.

Sorulmak istenen sorular kısa, net ve anlamlı olmalıdır. Soru sorabileceğiniz konulara bir kaç örnek belirtirsek çalışacağınız departman, şirketin ilgili pozisyondan beklentisi, şirketin büyüme durumu gibi konularda sorular sorulabilir. İş görüşmesi sırasında soru sormak pozisyona ait bilgileri tam olarak anlamanızı sağlasa da çok fazla ve gereksiz sorular ile görüşme yapan kişiyi sıkmamanız gerektiğini unutmayınız.

Soru sormak ilgili şirkete ve pozisyona karşı olan isteğinizi ifade eder . Bu sebeple utangaç olmayın. Soruları sormak kadar cevapları net olarak anladığınızdan emin olun. Bu durum aynı zamanda iyi bir dinleyici olmanızı gerektiriyor. Sorularınızı arka arkaya sıralayarak sormayın. Sorduğunuz sorunun cevabını verebilmesi için karşı tarafa zaman ayırın ve asla sözünü kesmeyin.

Fakat bazı soruları erken etapta sormak lehinize olmayabilir. Bu sebeple ücret bilgisi ve tatil gibi konularda konuyu karşı tarafın açmasına dikkat ederek. Karşı taraf ilgili açıklamayı yaptıktan sonra aklınıza takılan soruları sormanızda fayda vardır. Şirket hakkında iyi bir araştırma yapmak da heyecanınızı bir nebze daha yenmenize  ve şirket hakkında soracak daha fazla soru bulabilmenizi sağlar. İşte iş görüşmesi sırasında sorabileceğiniz 5 örnek soru;

*Şirket kültürü ve yönetim yaklaşımını nasıl tarif edersiniz? *İlgili pozisyonun sorumlulukları nelerdir? *Şirketinizde çalışmanın en iyi tarafı sizce nedir? *Performans ölçüm kriterleriniz nelerdir? *Gelişime desteklemek adına şirketinizin sunduğu imkanlar nelerdir?