İhlas Haber Ajansı (İHA)

Yayıncılık  

www.iha.com.tr

İhlas Haber Ajansı (İHA) hakkında:

İhlas Haber Ajansı (İHA)

Yazılı ve fotoğraflı haberlerin yanı sıra, görüntülü haberleri de uydu ile abonelerine ulaştırabilen dünya çapında en önemli ajanslardan biri olan İhlas Haber Ajansı (İHA) (www.iha.com.tr), 1993 yılında faaliyete geçmiştir. Teknolojik yatırımları zamanında ve yerinde yaparak bu konuda uluslararası rakiplerinden oldukça ileriye giden İHA, Türkiye'de bu faaliyet kapsamındaki tek ajans olma özelliğini elinde tutmaktadır.

Yurtiçinde ve dışında, kadrolu veya telif karşılığı çalışan 700'ü aşkın personeli, 140 bürosu, 400 civarında kamerası ve çoğu dijital 240 fotoğraf makinesiyle, görüntülü, yazılı ve fotoğraflı haber üretmektedir. İHA merkezine ulaşan ve işlenen haberlerden, günde ortalama 120 görüntü, 600 haber metni ve 750 fotoğraf, İHA abonesi olan radyo ve televizyon istasyonları ile gazetelere uydu ve internet üzerinden servis yapılmaktadır. Haberlere hızlı ulaşma, canlı yayın yapabilme, farklı ülkelerde teknik imkanlar bulundurabilme yetenekleri ile İHA, dünya çapında ajans faaliyetlerinde bulunmaktadır. Operasyonel güç, hız ve aktivasyon açısından değerlendirildiğinde İHA, Ortadoğu'nun en güçlü ajansıdır.

Çoğu Ortadoğu ülkelerinde olmak üzere kendisine ait 32 uplink noktası olan İHA, bu sayede olayların kaynağına çok hızlı ulaşarak canlı yayın aktarabilmekte, bunları uydu üzerinden tüm dünyaya geçebilmektedir. İHA'nın yurtiçinde de 120 noktadan kendisine ait görüntü aktarma istasyonu bulunmaktadır.

Hizmet çeşitliliğini teknolojik altyapısının güçlenmesine paralel olarak artıran İHA, 1998 yılı içinde Arapça ve İngilizce haber satışına başlamıştır. İHA, 11 Eylül olayları sonrasında değişen dünya konjonktürü sebebiyle, faaliyet alanını İran, Irak, Afganistan, Pakistan, Rusya, Yunanistan, Kosova, İsrail, Filistin ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nde yoğunlaştırmıştır. Geçtiğimiz yıllar içinde faaliyet alanını genişleten, Beyrut, Kahire, Şam ve Sudan ofislerini açarak stüdyo ve uplink cihazları ile donatan İHA, Ortadoğu'da daha etkin bir haber ve yayın hizmeti vermektedir. Haber aktarımında çok hızlı hareket edebilen İHA, yurtiçi haber akışındaki rakipsizliğinin yanında, özellikle Ortadoğu ülkeleri kaynaklı haberlerde önemli bir haber kaynağı olmaktadır. Irak'taki savaşta İHA, savaşın sürdüğü bütün bölgelerde, çok sayıda uydu uplink sistemi ve haber ekipleriyle büyük bir yayıncılık başarısı sergilemiştir.

2005 yılındaki Endonezya'daki tsunami felaketinde ve Londra ve Mısır'daki patlamalarda bütün dünya kanallarına hizmet sunan İHA, 2006 yılındaki Lübnan savaşının Lübnan, Suriye ve İsrail olarak üç cephesinde de canlı yayın ve haber hizmetlerine devam etmiştir. Bunun yanı sıra, Sudan Devlet Başkanı için dört kıtada, sekiz ülkede canlı basın toplantısı organize ederek, Hartum ile uluslararası gazetecileri, telekonferansta buluşturmuştur.

İHA haber görüntü, fotoğraf ve metinlerini, 2001 yılı başından itibaren SDC (Satelite Data Casting) sistemiyle değiştirmiştir. Söz konusu sistem, görüntülü haber aktarımına uygulanmış ve ilk önce yabancı kanallar için kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda, yabancı TV kanallarına yönelik yoğun bir pazarlama faaliyeti içinde olan Ajans çeşitli ülkelere pazarlama gezileri düzenlemiş ve bu ülkelerdeki TV kanallarında, İHA haber sistemlerinin kurulmasına başlanmıştır. Halen Almanya, İngiltere, Norveç, Polonya, Danimarka, Yunanistan, Rusya, Irak, İran, BAE, Katar, İsrail, Lübnan ve Ürdün'de çok sayıda yabancı kanal abone olarak İHA'nın yayınlarını almaktadır.

İnternet üzerinden doğrudan görüntü satışını, yabancı bir şirketle işbirliği içinde, ülkemizde ilk gerçekleştiren şirket olan İHA ayrıca yazılı ve fotoğraflı haberlerin uydu aracılığıyla abonelere dağıtılmasını da başaran ilk ajanstır. Türkiye'de görüntülerin dijital arşivde saklanması sistemi de İHA tarafından geliştirilen bir yazılım ile dünyadaki örneklerinden çok önce ülkemizde başlatılmış ve İHA'nın arşivinde 280.000'in üzerinde görüntü bu sistem altında endekslenerek depolanmıştır. Aynı şekilde, son sekiz yıla ait 1,29 milyon yazılı haber ve 990.000 fotoğraf bilgisayar ortamında endeksli olarak saklanmaktadır.

Kendi teknik servisi tarafından üretilen canlı yayın araçlarını kullanan İHA, bu sistem ve araçlarla Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerinde hizmet vermektedir. 2007 yılında canlı yayın aracı sabit sistem parklarına ilave yatırımlar planlanmaktadır. İHA 2007 yılı içinde iki adet tam teçhizatlı canlı yayın aracı, 50 adet el tipi profesyonel dijital kamera, 15 adet omuz tipi kamera ile teknik altyapısını daha da güçlendirmeyi planlamaktadır. Güçlü bir bilgi işlem servisine sahip olan İHA, kullandığı 400'den fazla bilgisayarın bakımı kendi bünyesinde yapılmaktadır. Ajans bunların dışında, haber otomasyonlarının uygulanması, yazılım geliştirme ve Türkiye'de ilk defa uygulanan dijital görüntü arşivi gibi projeleri de kendi kadroları ile gerçekleştirmektedir.

Ayrıca İHA revize yatırım planlaması ile mevcut bütün uplinklerini yedekli ve çift çıkışlı olarak dönüştürme ve iki yıl içinde toplam 3 milyon Euro yenileme yatırımı yapmayı planlamaktadır.

Gelişen teknolojiye uygun projeler geliştiren İHA, 2007 yılı içinde mobil projesini uygulamaya geçirecektir. İHA Mobil, JAVA ve SYMBIAN alt yazılımlarını kullanarak en güncel İHA haberlerini, hava durumunu ve borsa - döviz - altın piyasasını anında cep telefonuna taşıyan en hızlı haber portalı olmayı planlamaktadır.

Dünya standardında iş ve organizasyon kalitesini yakalamak amacıyla, 1999 ve 2000 yıllarında ISO 9001 kalite sistemi kurma çalışmalarına başlamış, 19 Mart 2001 tarihinde Amerikan Kalite Birliği'nden (AQA) ISO 9001 Kalite Belgesi almıştır. İHA bu belgeyi her üç yılda bir başarıyla yenilemektedir.

İhlas Haber Ajansı (İHA) İş İlanları

İhlas Haber Ajansı (İHA) firmasının şu an için yayında ilanı bulunmamaktadır!