Koluman Motorlu Araçlar Tic.ve San.A.Ş.

Otomotiv  

www.koluman.com.tr

Koluman Motorlu Araçlar Tic.ve San.A.Ş. hakkında:

1965 yılında mümessillik ve ithalat alanında çalışmak üzere kurulmuş bir şirket olan KOLUMAN, bugün, motorlu araçlar, inşaat ve mühendislik, pazarlama ve dış ticaret alanlarını kapsayan geniş bir alanda faaliyet göstermektedir. KOLUMAN, 1984 yılında Otomarsan'a ortak olarak, Mercedes-Benz'in Türkiye'de yeniden yapılanması sırasında, ülkemizin otomotiv pazarında önemli bir sorumluluk almıştır.
Firmamız, Mercedes-Benz Türk A.Ş.’nin Türkiye bayilerinden biri olup, Mercedes-Benz ve Chrysler marka araçların satış ve satış sonrası servis hizmetlerini vermesinin yanı sıra, araç üst yapısı ve montaj işleri de yapmaktadır. Şirketin en büyük hissedarı, aynı zamanda Mercedes-Benz Türk A.Ş.’nin de ortağı olan Koluman Holding A.Ş.’dir.

Bugün itibarıyla Türkiye genelinde 6 Şube, 9 Showroom, 573 personeli, 622.000.000 YTL cirosu, 236.000.000 YTL aktif büyüklüğü, tamamı ödenmiş 85.000.000 YTL sermayesi ile otomotiv sektörünün önemli firmalarından biri haline gelen şirketimiz, 2003 yılında Ankara'nın en çok vergi ödeyen 41. şirketi 2004 yılında 31. şirketi olurken 2005 yılında ise 35. sırada yer almıştır. Capital dergisinin her yıl yayınladığı Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi listesinde, şirketimiz 2003 yılı cirosu ile 91. sırada, 2004 yılı cirosu ile 70. sırada yer almıştır. Şirket 2006 yılı için 6.474 adet satış ve 628 milyon YTL ciro hedefine ulaşmayı planlamaktadır.
KOLUMAN Motorlu Araçlar A.Ş. finans, idare, satış, montaj, üretim ve uluslararası ticaret birimiyle idari yapısını oluştururken, işletme noktalarındaki başarılı hizmet ve servis anlayışı ile özel sektörün yanı sıra, başta T.C. Karayolları, Köy Hizmetleri Gen. Müd., Türk Silahlı Kuvvetleri, Orman Gen. Müd., Devlet Demiryolları olmak üzere birçok kamu kuruluşuna ve belediyelere yaptığı satışlar ve kurduğu tesislerle devlet sektörüne güvenle hizmetlerini sürdürmektedir.
1999 yılında Tarsus’da %81’i Koluman Grubuna, %19’u Alman treyler üreticisi Kögel A.G.’ye ait olmak üzere kurulan Koluman Kögel Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş. 15,000 m2’lik kapalı alanında treyler ve üstyapı üretim ve montaj faaliyetlerine devam etmektedir.

2004 yılında Koluman Grubu tarafından Kögel A.G. firmasına ait olan %19 hisseyi satın alınarak, 2005 yılı başından itibaren de damper, tanker, yangın söndürme üst yapıları, tuz serici, vakumlu süpürge, ön süpürge, kar bıçağı ekipmanları üretim ve montajı ve araç modifikasyonu gibi faaliyetler Koluman Kögel Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yürütülmeye başlamıştır.

Kurulduğu günden bugüne kadar olan sürede üretim ve satışını sürekli artıran Koluman Kögel Treyler Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2005 yılında treyler pazarında ilk dört sırada yer almıştır. 15.647.000.-YTL ödenmiş sermaye ve 172 adet çalışanı bulunan şirketin en büyük hissedarı Koluman Motorlu Araçlar Tic. ve San. A.Ş. dir. Şirket 2005 yılında 633 adet satışı gerçekleştirerek 16 milyon Euro’luk ciroya ulaşmıştır. Şirketin, 2006 yılı hedefi ise 629 adet treyler ve üstyapı satışı gerçekleştirerek 14 milyon Euro’luk ciroya ulaşmaktır.

Koluman Grubu yatırımları hep ön planda tutmuş, şirket bünyesindeki karları yatırım finansmanında kullanmıştır. 2006 yılının Mart ayında 2 milyon Euro tutarında yatırım yapılarak Tarsus’ta treyler ve ticari araç servis binası faaliyete geçirilmiştir. Yeni tesis, 4.523 m2’lik inşaat alanı ve 22.844 m2 arsa alanına sahiptir.

2006 yılının Haziran ayında 7,4 milyon Euro’luk yatırım yapılarak Gaziantep Şube yeni hizmet binası faaliyete geçmiştir. 20.000 m2’lik alan üzerinde toplam 12.650 m2’lik kapalı alana sahip olan yeni tesis, Mercedes-Benz’in yeni geliştirdiği uluslararası konsepte uygun olarak inşa edilmiştir. Tamamen akıllı bina olarak tasarlanan yapı, varolan tüm otomasyon sistemlerini içermektedir. Tesis Mercedes-Benz’in Avrupa ölçeğindeki en büyük ve en önemli tesislerinden biri olarak faaliyet göstermektedir.

Tesis Türkiye’deki bazı ilkleri de bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye’nin ilk Alüminyum onarım atelyesi ve lazer kontrollü otobüs karoseri düzeltme tegahı bu tesiste kurulmuştur. Hem hatasız hem de hızlı işlem yapılmasına olanak sağlayan bu bölümler özellikle ticari araç ve otomobil sahiplerinin ihtiyacını en iyi şekilde karşılamaktadır.

Şirketimizin diğer bir yatırımı ise Ankara-Gölbaşı Yolu Çıkışı Konya yolu üzerinde inşaatı halen devam etmekte olan Ağır Vasıta Showroom ve Bakım Onarım Servisi inşaatıdır. 2007 yılı bahar aylarında hizmete girmesi planlanan bu yeni tesisimizde kamyon, çekici, treyler gibi ağır yük taşımacılığında kullanılan araçlar ve hafif ticari araçlara yönelik satış, servis ve yedek parça hizmetleri verilecektir. 6,5 milyon Euro’luk yatırım bütçesi öngörülen tesisisimiz, 42.264 m2’lik alan üzerine 10.860 m2 kapalı, 20.000 m2 yeşil ve sosyal tesis alanına sahip olacaktır. Binamız akıllı bina statüsünde olup, başta atık sistemleri olmak üzere tüm işletim sistemleri çevreye duyarlı olarak inşaa edilmektedir. En az 70 kişiye iş imkanı yaratacak tesisimiz, günlük 100-120 araç kapasiteli olup aynı anda 40 araca hizmet verebilecek teknik donanım ve teknolojiye sahip ekipmanlar ile donatılacaktır. Showroom olarak ise ağır vasıta ve hafif ticari araçlar için 780 m2 kapalı, 195 m2 açık alanlı araçların sergileneceği teşhir salonlarına sahip olması planlanmaktadır.

Şirketimizin yönetim merkezi Ankara'dadır.

Faliyet Alanları:

• Koluman Kögel Treyler Sanayi (KKTS)
• Serbest Bölge
• Sigorta
• İmalat
• Kamu

Koluman Motorlu Araçlar Tic.ve San.A.Ş. İş İlanları

Koluman Motorlu Araçlar Tic.ve San.A.Ş. firmasının şu an için yayında ilanı bulunmamaktadır!