Mühendis İş İlanları

Hepsini Temizle
Mühendis
 • İş Güvenliği Uzmanı İsg İzmir İzmir, Balıkesir 3 Mayıs 2016

  İş Açıklaması Firmamız, büyüyen hizmet ağı ile mevcut 300 e yakın firmaya, bünyesindeki uzman kadroyla, tüm tehlike sınıfındaki işletmelere, 6331 sayılı iş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu kapsamında iş güvenliği uzmanı, danışmanlık, işyeri hekimliği ve diğer sağlık personeli hizmeti vermektedir. Her gün artan taleplere daha hızlı cevap verebilmek için yeni İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI arayışı içerisindeyiz. İSG kapsamındaki tüm kanun ve yönetmelikleri takip ederek, kanun ve yönetmelikler doğrultusunda gerekli çalışmaları yapacak, OSGB( Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi ) içerisindeki Uzman ve Doktorların hazırlaması ve yapması gereken dokümantasyonların takibini yapacak, İşveren ve iş güvenlik firmasıyla koordineli çalışarak risk analizlerinin, acil durum eylem planı yapacak, Firmalara İSG eğitimleri verecek, İSG kurul toplantılarını düzenleyebilecek ve aksiyon takibi yapacak, Gerekli bildirim ve raporlama süreçlerini oluşturacak, Saha kontrollerini gerçekleştirerek sonuçları raporlayacak ve takip edecek, Kalite ve Çevre Yönetim Standartlarına hakim, İSG konusunda gerekli istatistikleri, yıllık çalışma/eğitim planını ve raporlamaları hazırlayacak Tüm çalışma ortamlarında ( fabrika, şantiye vs ) gerekli gözetim, kontrol ve ölçümleri ve iş kazası risklerine karşı gerekli incelemeleri yaparak tedbirleri belirleyecek, takibini yapacak OHSAS 18001 ve İş Güvenliği Mevzuatı kapsamında gerekli görevleri yerine getirerek, ilgili birimleri yönlendirecek, Taşeron firmaları İSG konusunda yönetecek, İş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet alma yükümlülüğü olan firmaları tespit ederek, onlarla iletişime geçecek İletişime geçilen firmalara kendi firmamızın tanıtımını yaparak, pazar genişletemeye fayda sağlayacak, Müşterilerden gelen talep ve tekliflere cevap verecek

  Aranan Nitelikler B ve C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasına sahip, En az 1 yıllık tecrübeye sahip / Tecrübesiz Balıkesir de ikamet eden veya edebilecek  Tam Zamanlı yada yarı zamanlı Makine Mühendisi veya İnşaat  Mühendisi Tercih sebebidir. Sahada iş güvenliği uzmanı olarak aktif şekilde çalışabilecek, İş Güvenliği ile ilgili yasal mevzuatına hakim Sözlü ve yazılı iletişim yetenekleri güçlü, Güler Yüzlü Enerjisi yüksek, İyi derecede MS Office programlarına hakim ve etkin kullanabilen Askerlik görevini tamamlamış (erkek adaylar için) Takım çalışmasına uygun, Organizasyon ve Analitik düşünce yapısına sahip, Dinamik çalışma arkadaşları aramaktayız.  

  Sektör: İş Sağlığı ve Güvenliği

  Pozisyon: Uzman, Şef / Amir, Sorumlu, Mühendis, Eleman

 • İş Açıklaması   Founded in 1960 in the UK, Reed has grown continuously and become a leading brand both in the UK and the international arena. Today Reed has 350 offices with more than 3.000 employees and is providing services across 30 specialism. We work closely with experienced and qualified professionals across a wide range of industry sectors, delivering bespoke recruitment solutions on a variety of roles for mid and senior level.   Reed Turkey, ultimately serves employers and jobseekers across 12 specialism. Reed Turkey is looking for a Production Quality & Warranty Engineer for its company that operates in HVAC industry. Prepare and maintain control plan for components and complete products. Analyze defects found in the production. Identify and use appropriate statistical tools and mentoring and training team members in use of the statistical applications and techniques. Develop, maintain and improve the in-process and final inspection quality check points, supervise the final quality inspectors on inspections. Prepare and submit internal training on quality related topics. Responsible for the implementation, maintenance and development of a Warranty System and to follow and support improvement of Warranty costs. Responsible to flow-down the in-service failures/claims to the Production or Supplier and follow-up of these actions. Follow all Health & Safety and Environmental requirements that are defined on work instructions or communicated in training.

  Aranan Nitelikler Bachelor' s Degree in Engineering, mechanical engineer is preferred. Minimum 3 years in Quality area within production environment. Certification in Quality Engineering a plus. ISO 9001 certified auditor training desirable. Excellent command of written and spoken English. Advanced level of MS Office Applications. Good communication and analytical skills and problem solving abilities. Eligible for live/willing to live in Manisa or İzmir. No military obligation for male candidates.  

  Sektör: Isıtma/Soğutma/İklimlendirme

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması TEKNİK YAPI A.Ş. olarak Denizli'de yer alan EVORA Denizli Projemiz’de görev almak üzere;“Planlama ve Hakediş Mühendisi” arayışımız bulunmaktadır.

  Aranan Nitelikler Planlama ve Hakediş Mühendisi Üniversitelerin İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun, Şantiye ve saha tecrübeli, Büyük ölçekli projelerde metraj ve hakediş düzenlemede en az 5 yıl deneyimli ve tecrübe sahibi, Bayındırlık Mevzuatlarına hâkim, birim fiyat analizleri ve ihale dokümanları konularında deneyimli, Planlama, iş programı ve takibini yapabilecek, İmalat kontrol çalışmalarını yürütecek, Sorumluluğundaki alt yüklenicilerin hakediş ve ilerleme raporlarını koordine ederek raporlama yapabilecek, MS Office, MS Project ve AutoCad programlarını iyi derecede kullanabilen, Takım çalışmasına yatkın, analitik düşünme yetisine sahip, Yoğun çalışma temposu ve esnek çalışma saatlerine uyum gösterebilecek, Planlama ve koordinasyon becerilerine sahip,  Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olan, Denizli’de ikamet eden/edebilecek olan adayların başvuruları değerlendirilmeye alınacaktır.

  Sektör: İnşaat

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması Reed is one of the world’s largest independent recruitment firms, providing specialist recruitment solutions for over 54 years. We currently have an international network of over 3.000 consultants across 350 offices throughout Europe, the Middle East and Asia Pacific, across the globe, Reed Specialist Recruitment now successfully runs more than 30 specialist service lines. We work closely with experienced and qualified professionals across a wide range of industry sectors, delivering bespoke recruitment solutions on a variety of roles for mid and senior level. Reed Turkey, ultimately serves employers and jobseekers across 12 specialisms. Reed Turkey is looking for an 'Cooling Circuit Design Engineer' for it's multinational company that operates in white goods sector. Designing, selecting and releasing of new parts and components in the area of refrigeration according to standards and internal specifications, Continuous improvement on these parts from cost and quality point of view, Reducing technical complexity, Planning/ coordination prototyping and pre-series for the release of cooling circuit parts and components, Supporting engineering department in the definition of production processes concerning cooling parts and components, Reverse engineering activities, Joining supplier audits concerning cooling circuit parts and components.

  Aranan Nitelikler University degree in Mechanical Engineering, preferably Master of Science degree, Good knowledge on heat transfer and fluid dynamics, Minimum 2-3 years experience in design, Experience in MS Office applications and 3D modeling software programs (UG is preferred), Used to work in international teams and have intercultural experience, Analytical minded, team oriented, creative and good communication skills, Fluent English knowledge, German is an asset, Live/willing to live in or close to Çerkezköy

  Sektör: Beyaz Eşya

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması Türk Pirelli Endüstriyel ve Ticari Lastikler A.Ş. Otomotiv Yan Sanayii lastik sektöründe hizmet veren çok uluslu bir firmadır. Söz konusu pozisyona alınacak olan kişi, Endüstri Direktörlüğü'nde Mühendislik Yönetimi bölümüne bağlı olarak İzmit fabrikamızda görev alacaktır.   Üretim ile birlikte çalışarak, fabrika/makineler/ekipmanların planlanmış önleyici bakımlarını yönetecek ve sürdürecek, Üretimi aktif tutmak için etkili bakım yapacak ve zamanında destek sağlayacak, Atanan bakım takımını yönlendirecek ve yönetecek, Tekrarlayan problemlerin çözümlenmesinde dahili birimlerle birlikte çalışarak, hata nedenlerinin kök neden analizini yapacak, Daha uygun çözümler arayarak, her bir teknik problemle ilgilenecek ve belirlenen vardiya süresince analizlerini yapacak.

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin Elektrik Elektronik Mühendisliği ve benzer bölümlerinden mezun Elektronik bakım alanında min. 3 yıl deneyim sahibi PLC, sürücüler, elektronik ekipmanlar ve yazılım programları konusunda bilgi sahibi Yoğun iş temposuna uyum sağlayabilecek Kocaeli'nde ikamet eden Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış

  Sektör: Otomotiv

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması Mey İçki, 3.5 Milyar TL'nin üzerindeki cirosu, 9 fabrikası ile sektöründe Türkiye'nin en büyük kuruluşudur. Ürün portföyü içerisinde Yeni Rakı, Tekirdağ Rakısı, Binboa, Istanblue, Smirnoff, Ciroc, Ketel One, Johnnie Walker, J&B, Baileys, Gordon’s , Zacapa, Don Julio ve Kayra Şarapları gibi tanınmış birçok marka bulunmaktadır.Mey İçki, büyümekte olan dinamik organizasyonuna değer katacak ve ortak başarıları birlikte kutlayacak takım arkadaşları arıyor.   Diageo global verimlilik sistemleri standartlarının operasyon direktörlüğü bünyesindeki fabrikalara uygulanması ve yaygınlaştırılması, Fabrikalarda Yalın üretim, 6-Sigma ,TPM, 5S, Kaizen, Otonom, Görsel yönetim gibi tüm yalın metodolojilerin standartlaştırılması ve yaygınlaştırılması Performans göstergelerinin (KPIs) düzenli raporlanması, raporlama sistemlerinin standardize edilmesi ve geliştirilmesi. Operasyon bünyesinde gerçekleştirilen verimlilik projelerinin takip edilmesi ve raporlanması Verimlilik projelerinin yürütülmesi ve organizasyondaki diğer projelere destek verilmesi

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun, Çok iyi derecede İngilizce bilen, Çok iyi seviyede MS Excel programının kullanımına hakim, tercihen Access bilgisine sahip, Tercihen yalın üretim metodolojileri konusunda bilgi sahibi, Analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahip, İnsan ilişkilerinde başarılı, güçlü organizasyon ve ekip çalışmasına yatkın,     Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış Takım arkadaşları arıyoruz.

  Sektör: Gıda, Hızlı Tüketim Malları

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması

  Aranan Nitelikler Ağaoğlu Şirketler Grubu Site Yönetimleri Maslak 1453 projesinde görevlendirilmek üzere; Üniversitelerin  Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun, AVM , ofis, rezidans, otel, hastane vb. tesislerin arıza müdahaleleri, işletme, bakım, onarım ve bina otomasyonu konularında tecrübeli, Elektrik zayıf ve kuvvetli akım iç tesisat proje uygulamarına hakim, Yüksek gerilim tesislerinde işletme proje uygulamarına hakim, Elektrik altyapı tesislerinin test ve devreye alma süreçlerinde tecrübeli, CCTV, data, telefon, interkom, kartlı geçiş, TV yayını, BMS gibi zayıf akım sistemleri altyapıları konularında deneyimli, Konusunda en az 7 yıl deneyimli, İyi seviyede İngilizce bilgisine sahip, Auto Cad, Ms Office programlarını kullanabilen, Yazılı ve sözlü iletişim becerisi gelişmiş analitik raporlama yapabilen, Takım çalışmasına yatkın, Ekip yönetimi konusunda tecrübeli,  Tercihen İstanbul Avrupa yakasında ikamet eden, Askerlik görevini tamamlamış, "Elektrik Mühendisi" takım arkadaşı arıyoruz. 

  Sektör: İnşaat

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması Reed is one of the world’s largest independent recruitment firms, providing specialist recruitment solutions for over 54 years. We currently have an international network of over 3.000 consultants across 350 offices throughout Europe, the Middle East and Asia Pacific, across the globe, Reed Specialist Recruitment now successfully runs more than 30 specialist service lines. We work closely with experienced and qualified professionals across a wide range of industry sectors, delivering bespoke recruitment solutions on a variety of roles for mid and senior level. Reed Turkey, ultimately serves employers and jobseekers across 12 specialisms. Reed Turkey is looking for an 'Development Laboratory Engineer' for it's multinational company that operates in white goods sector. Development of refrigerators and freezers' cooling function and performance, Plan, follow, consuct and report the tests according to international standards and company guidelines, Prepare and update test set-ups and follow up running tests, Define mesureents for performance-cost optimizations ad quality improvements.

  Aranan Nitelikler Bachelor's degree in Mechanical Engineering, Master's degree in Energy, Refrigeration, Thermodynamics, Fluid Dynamics is preferable, Minimum 1 year experience in a related area, Advanced knowledge of English, High ability to learn and develop, Knowledge of MS Office programs, No military obligation for male candidates, Willing to live in or close to Çerkezköy.

  Sektör: Beyaz Eşya

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması Reed is one of the world’s largest independent recruitment firms, providing specialist recruitment solutions for over 54 years. We currently have an international network of over 3.000 consultants across 350 offices throughout Europe, the Middle East and Asia Pacific, across the globe, Reed Specialist Recruitment now successfully runs more than 30 specialist service lines. We work closely with experienced and qualified professionals across a wide range of industry sectors, delivering bespoke recruitment solutions on a variety of roles for mid and senior level. Reed Turkey, ultimately serves employers and jobseekers across 12 specialisms. Reed Turkey is looking for an 'Mechanical Design Engineer' for it's multinational company that operates in white goods sector. Designing of new parts and making necessary improvement on the existing ones (sheet metals, plastic injection and extrusion), Designing, selecting and releasing technical details of parts and components, Supporting the running production in ratio and quality topics, Reducing technical complexity and continuously improving devlopment processes towards a lean concept, Performing mechanical testing, Planning/coordination mechanical prototyping and pre-series, Supporting engineering department in the definition of production processes, Performing simulation to improve regarding strucural matters, FEM, insulation and mold flow, Reverse engineering activities, Material science.

  Aranan Nitelikler Bachelor's degree in Mechanical Engineering, Master of Science degree is preferable, 3-5 years experience in part design ad related processes, Used to work in international teams and have intercultural experience, Knowledge of MS Office programs and 3D modelling software programs (UG, NX), No military obligation for male candidates, Willing to live in or close to Çerkezköy.

  Sektör: Beyaz Eşya

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması Üniversitelerin Elektrik Mühendisliği  , Elektrik- Elektronik Mühendisliği bölümlerinden mezun, Endüstriyel Tesislerde  makine bakım ve onarım konularında en az 2 yıl tecrübeli, Güç Elektroniği ve PLC konularına vakıf, Yoğun iş temposuna ayak uydurabilecek, Takım çalışmasına yatkın, 30 yaşını aşmamış, Askerlik hizmetini tamamlamış,

  Aranan Nitelikler Turkuvaz Matbaacılık  A.Ş. Samandıra tesislerimizde görevlendirilmek üzere dinamik iş ortamında aktif rol üstlenebilecek yukarıdaki niteliklere sahip takım arkadaşı arıyoruz.

  Sektör: Medya

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması Are you one of top Software Architects in the world?  Do enjoy solving the incredibly complex problems that no one else has been able to complete?  Are you 10x more productive than the typical developer?  Are you interested in earning $100,000 USD while working for the best companies from the comfort of your home? Eager to join a network of the most talented remote workers in the world? If so, this role is for you.  At Crossover, and you’ll earn the most competitive wages on the market, collaborate with the most skilled teams in your field, and work for the most elite companies in the world. Sound too good to be true? Take a closer look...     What to Expect as a Chief Software Architect at Crossover At Crossover you will play a dynamic leadership role in our fast-paced environment. You will be responsible for developing solutions to complex architecture problems, designing and delivering real enterprise-class software products to customers and being a hands-on peer leader of top development resources. As the owner for the architecture and technical delivery of a multi-million dollar revenue per year enterprise software product, you will effectively work as the CTO of the engagement with a startup mindset, wearing multiple hats from lead architect and developer on the most complex elements of the product to technical team leader to solution evangelist ensuring that the customers are blown away by the technical differentiation and quality of the product.   Qualifications for this Opportunity A successful Chief Software Architect at Crossover will demonstrate the following qualifications: Bachelors degree in Computer Science, Computer Engineering, or Electrical Engineering Experience with Cloud architecture and DevOps At least 8 years of experience in hands-on Java programming and related technologies (eclipse, netbeans, hibernate, JPA, Spring, etc) Proficient in TDD, NoSQL (MongoDB or Cassandra), Relational DBs (MSSQL, MySQL, Oracle ), SOA, EDA, and design patterns Hands-on with Hadoop, openstack, MVVC and AWS Excellent understanding of current enterprise software technologies and development practices/tools, including virtual environments, source control, remote development, issue tracking, build and test automation, and networking management Ability to engage sophisticated global customers in deep technical discussions, making them confident that you know their problem better than they do Computer Science or Engineering graduate/ post-graduate/ doctorate with top marks from a top technical university A true “roll up the sleeves and get it done” working approach; demonstrated success as a problem solver, operating as a result-oriented, self-starter Comfort “working virtually” with teammates and customers around the world   Compensation At Crossover, you’ll earn extremely competitive wages while enjoying the flexibility of working from virtually anywhere on the face of the earth: Salary: 50 USD/hr Position type: Full time (40 hours per week) Location: Global   The Type of Chief Software Architects We’re Looking For Crossover values a culture of excellence. We need technical genius who thrives in an entrepreneurial environment and in solving complex problems for customers with high expectations. The position is only a great fit for someone who takes a truly hands-on approach to product development, design and engineering. It's a great opportunity to secure a high impact technical lead role in an expanding global software company that is growing both organically and through acquisition. The opportunity for exposure to new challenges is immense, as the acquisition of several new products and customer bases every year creates extremely interesting learning opportunities for motivated professionals who strive to create value in their work and to personally grow.   Your key responsibilities will be: •   Developing expertise in one or more of our proprietary enterprise software products. •   Leveraging your broad technology capability set and maintain a level of excitement in using various technologies to architect, develop, and iteratively deploy real enterprise class software •   Achieving an expert level understanding of our customers’ environments and their use of our products. •   Architecting and leading weekly technical delivery of one or more products in a way that maintains an unyielding focus on quality while matching the needs of the target customer base. •   Creating solutions architecture, algorithms, and designs for solutions that scale to the customers enterprise/global requirements •   Leading a small team of Software Engineers to apply software engineering practices and implement automations across all elements of solution delivery •   Manage accountability of team members, with pinpoint focus on quality;  Personally accountable for resolution of the most technically challenging issues •   Ensuring our customers are supremely confident in the advantages and quality of our product and solution, and the technical services you lead to deliver them.   Next Steps Ready to join? Start the process now by applying through our application link. If you meet the qualifications, we will proceed with a series of tests and interviews. Crossover is eager to see what you have to offer our cutting edge global workforce.   Employees Work Place: Remote Work, Home Office   Başvuruların, İngilizce hazırlanmış özgeçmiş ile yapılması gerekmektedir.

  Aranan Nitelikler

  Sektör: Telekomünikasyon ve Network, Bilgisayar / BT / Internet

  Pozisyon: Mühendis, Bilgisayar Mühendisi

 • Production Engineer Reed Türkiye İstanbul Anadolu 4 Mayıs 2016

  İş Açıklaması Reed is one of the world’s largest independent recruitment firms, providing specialist recruitment solutions for over 54 years. We currently have an international network of over 3.000 consultants across 350 offices throughout Europe, the Middle East and Asia Pacific, across the globe, Reed Specialist Recruitment now successfully runs more than 30 specialist service lines. We work closely with experienced and qualified professionals across a wide range of industry sectors, delivering bespoke recruitment solutions on a variety of roles for mid and senior level. Reed Turkey, ultimately serves employers and job seekers across 12 specialisms. Reed Turkey is looking for a ”Production Engineer” for it's multinational company that operates in retail sector. Lead the engineering and quality agenda with the overall goal to improve the customer satisfaction. The Production Engineer is the main contact towards the suppliers and works as part of the business team together with the supplier to develop and secure the production process, handling of quality deviations and secure compliance to all company's requirements.

  Aranan Nitelikler University degree in Engineering Solid experience textile and carpets technologies, materials and mechanisms is highly preferred Experience with industrial production conditions, Six Sigma and Lean manufacturing Previous experience as Process or Production Engineer in manufacturing, with a process oriented focus Lead product development at the factory floor from a technical point of view and secure scalability for further implementation at other suppliers Knowledge about Total Quality Management Good knowledge about continuous improvements Good balance between overall view and details Project Management Understanding of customers' needs and expectations towards the key and secondary functions of different products (e.g. safety, durability, ergonomics etc.). Ability to understand and work with standards Proficient in English Available and willing to travel extensively

  Sektör: Mağazacılık / Perakendecilik

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması Mey İçki, 3.5 Milyar TL'nin üzerindeki cirosu, 9 fabrikası ile sektöründe Türkiye'nin en büyük kuruluşudur. Ürün portföyü içerisinde Yeni Rakı, Tekirdağ Rakısı, Binboa, Istanblue, Smirnoff, Ciroc, Ketel One, Johnnie Walker, J&B, Baileys, Gordon’s , Zacapa, Don Julio ve Kayra Şarapları gibi tanınmış birçok marka bulunmaktadır.Mey İçki, büyümekte olan dinamik organizasyonuna değer katacak ve ortak başarıları birlikte kutlayacak takım arkadaşları arıyor.   Satış hedefleri çerçevesinde, fabrikaların üretim planlamasını yapmak. Üretim takvimlerini oluşturarak, üretim planlarının uygulanmasını takip etmek ve üretim sürecinde oluşacak sapmalara çözüm bulunmasına yardımcı olmak, Fabrikalarda öncelikle şişeleme ve üretim planlama sorumluları ile koordineli çalışmak, Hazırlanan haftalık üretim planları doğrultusunda malzeme ihtiyaçlarının belirlenmesi, ihtiyaçların satın alma departmanı ile paylaşılması ve açılan siparişlerin takibinin yapılması Üretim planları ve gerçekleşmelere ilişkin periyodik raporlamalar yapılması (günlük, haftalık, aylık, yıllık)

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun, Çok iyi derecede İngilizce bilen, Çok iyi seviyede MS Excel programının kullanımına hakim, SAP kullanan, tercihen Access bilgisine sahip, Tercihen MRP konusunda tecrübe sahibi, Analitik ve sonuç odaklı düşünce yapısına sahip, İnsan ilişkilerinde başarılı, güçlü organizasyon ve ekip çalışmasına yatkın,     Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış

  Sektör: Hızlı Tüketim Malları

  Pozisyon: Mühendis

 • Satış Mühendisi Otomatik Otopark Sistemleri İstanbul Anadolu 20 Nisan 2016

  İş Açıklaması Planlı müşteri ziyaretleri ile hedef projelere ulaşarak, projelere uygun ürünlerle ilgili teklifler sunarak satış sözleşmesi ve projenin tamamlanma sürecini ilgili birimler ile çalışarak yönetecek çalışma arkadaşları aramaktayız.

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin Mühendislik ve Mimarlık bölümlerinden mezun, 1 yıl satış deneyimi olan, İthalat ve İhracat tecrübesi olan, Autocad programını kullanabilen, İyi derecede İngilizcesi olan, Office programları ve web uygulamaları ile müşteri sunumu yapabilecek, Projelere; teklif, şartname hazırlayabilecek, satış sürecini yönetebilecek, Proje yönetiminde deneyimli, hedef odaklı, kişisel gelişime ve öğrenmeye açık, Takım çalışmasına yatkın, yazılı ve sözlü iletişim becerileri yüksek, Aktif araç kullanabilen, Yurt dışı ve yut içi seyahat engeli olmayan, Erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış çalışma arkadaşları aramaktayız.

  Sektör: Mühendislik, Metal Sanayi, Proje ve Taahhüt

  Pozisyon: Mühendis, Temsilci, Uzman

 • İş Açıklaması Ağaoğlu Şirketler Grubu Site Yönetimleri Maslak 1453 projesinde görevlendirilmek üzere; Üniversitelerin Makina Mühendisliği bölümünden mezun, AVM, osif, rezidans, otel, hastane vb. tesislerin sıhhi tesisat ve iklimlendirme sistemlerinin işletme, bakım, onarım ve arıza müdahalesi konularında tecrübeli, Binaların mekanik altyapı sistemlerinin test ve devreye alma süreçlerinde deneyimli, Alanında en az 7 yıl deneyimli, Takım çalışmasına yatkın, Ekip yönetimi konusunda tecrübeli, Yazılı ve sözlü iletişim becerisi gelişmiş analitik raporlama yapabilen, MS Office programlarına hakim İyi seviyede İngilizce bilgisine sahip  Tercihen İstanbul Avrupa yakasında ikamet eden Askerlik görevini tamamlamış  ‘Makine Mühendisi’  takım arkadaşı arıyoruz.

  Aranan Nitelikler

  Sektör: İnşaat

  Pozisyon: Mühendis

 • Elektrik - Elektronik Mühendisi Otomatik Otopark Sistemleri İstanbul Anadolu, İstanbul Avrupa 20 Nisan 2016

  İş Açıklaması Mekanik otomatik otopark sisteminin mekanik, bakım ve elektrik hizmetlerinin gerçekleştirilmesi, projede çalışan  teknik personelin sevk, idare ve organizasyonun yapılması uygulanması ve satış sonrası destek hizmetlerinin gerçekleştirilmesi işlerinde görev alacak takım arkadaşları aramaktayız.

  Aranan Nitelikler Mühendislik fakültelerinin Elektrik, Elektrik-Elektronik, Elektronik Mühendisliğinden mezun, Eplan, AutoCad programlarını bilen, Tercihen en az 2 yıllık saha mühendisliği tecrübesi olan, Yoğun çalışma temposuna, esnek çalışma saatlerine ayak uydurabilecek, Sistemli, düzenli çalışma ve organizasyon yeteneğine sahip, Ekip çalışmasına ve iş birliğine yatkın, İngilizce bilen, Askerliğini tamamlamış,

  Sektör: Otomasyon, Mühendislik, Elektrik ve Elektronik

  Pozisyon: Mühendis

 • Makine Mühendisi Otomatik Otopark Sistemleri İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu 20 Nisan 2016

  İş Açıklaması Otomatik otopark sistemleri (Araçları otomasyon ile park yerlerine taşıyan) ve araç asansörleri alanında yeni ürünler tasarlayacak, Ürün geliştirme, ön imalat ve prototip çalışmaları yapabilecek, tasarımdan imalata tüm süreçleri takip edecek, TÜBİTAK ile yürütülen AR-GE desteği alan projelerimizde ilgili süreçleri yürütecektir. Yeni tasarlanan ürünlerin tüm imalat süreçlerini takip edecek çalışma arkadaşları aramaktayız.

  Aranan Nitelikler   Üniversitelerin Makine Mühendisliği bölümlerinden mezun, İyi derecede İngilizce bilen, Tercihen en az 5 yıllık AR-GE mühendisliği tecrübesi olan, SolidWorks Programını uzman derecesinde kullanabilen AutoCAD bilgisi olan, Makine konstrüksiyonu tasarım ve imalatında deneyimli, Tasarımdan imalat resimlerine kadar iş emirleri oluşturabilen, Tedarikçiler ve yan imalatçılar ile çalışma deneyimi sahibi, Tercihen otomasyon sistemleri, kaldırma ve taşıma makineleri konusunda bilgi ve deneyimli, Aktif araç kullanabilen, yurt dışı ve yurt içi seyahat engeli olmayan, Askerlik hizmetini tamamlamış çalışma arkadaşları aramaktayız.

  Sektör: Otomasyon, Mühendislik, İmalat

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması Are you one of top Software Architects in the world?  Do enjoy solving the incredibly complex problems that no one else has been able to complete?  Are you 10x more productive than the typical developer?  Are you interested in earning $100,000 USD while working for the best companies from the comfort of your home? Eager to join a network of the most talented remote workers in the world? If so, this role is for you.  At Crossover, and you’ll earn the most competitive wages on the market, collaborate with the most skilled teams in your field, and work for the most elite companies in the world. Sound too good to be true? Take a closer look...

  Aranan Nitelikler What to Expect as a Chief Software Architect at Crossover At Crossover you will play a dynamic leadership role in our fast-paced environment. You will be responsible for developing solutions to complex architecture problems, designing and delivering real enterprise-class software products to customers and being a hands-on peer leader of top development resources. As the owner for the architecture and technical delivery of a multi-million dollar revenue per year enterprise software product, you will effectively work as the CTO of the engagement with a startup mindset, wearing multiple hats from lead architect and developer on the most complex elements of the product to technical team leader to solution evangelist ensuring that the customers are blown away by the technical differentiation and quality of the product.   Qualifications for this Opportunity A successful Chief Software Architect at Crossover will demonstrate the following qualifications: Bachelors degree in Computer Science, Computer Engineering, or Electrical Engineering Experience with Cloud architecture and DevOps At least 8 years of experience in hands-on Java programming and related technologies (eclipse, netbeans, hibernate, JPA, Spring, etc) Proficient in TDD, NoSQL (MongoDB or Cassandra), Relational DBs (MSSQL, MySQL, Oracle ), SOA, EDA, and design patterns Hands-on with Hadoop, openstack, MVVC and AWS Excellent understanding of current enterprise software technologies and development practices/tools, including virtual environments, source control, remote development, issue tracking, build and test automation, and networking management Ability to engage sophisticated global customers in deep technical discussions, making them confident that you know their problem better than they do Computer Science or Engineering graduate/ post-graduate/ doctorate with top marks from a top technical university A true “roll up the sleeves and get it done” working approach; demonstrated success as a problem solver, operating as a result-oriented, self-starter Comfort “working virtually” with teammates and customers around the world   Compensation At Crossover, you’ll earn extremely competitive wages while enjoying the flexibility of working from virtually anywhere on the face of the earth: Salary: 50 USD/hr Position type: Full time (40 hours per week) Location: Global   The Type of Chief Software Architects We’re Looking For Crossover values a culture of excellence. We need technical genius who thrives in an entrepreneurial environment and in solving complex problems for customers with high expectations. The position is only a great fit for someone who takes a truly hands-on approach to product development, design and engineering. It's a great opportunity to secure a high impact technical lead role in an expanding global software company that is growing both organically and through acquisition. The opportunity for exposure to new challenges is immense, as the acquisition of several new products and customer bases every year creates extremely interesting learning opportunities for motivated professionals who strive to create value in their work and to personally grow. Your key responsibilities will be: •   Developing expertise in one or more of our proprietary enterprise software products. •   Leveraging your broad technology capability set and maintain a level of excitement in using various technologies to architect, develop, and iteratively deploy real enterprise class software •   Achieving an expert level understanding of our customers’ environments and their use of our products. •   Architecting and leading weekly technical delivery of one or more products in a way that maintains an unyielding focus on quality while matching the needs of the target customer base. •   Creating solutions architecture, algorithms, and designs for solutions that scale to the customers enterprise/global requirements •   Leading a small team of Software Engineers to apply software engineering practices and implement automations across all elements of solution delivery •   Manage accountability of team members, with pinpoint focus on quality;  Personally accountable for resolution of the most technically challenging issues •   Ensuring our customers are supremely confident in the advantages and quality of our product and solution, and the technical services you lead to deliver them. Next Steps Ready to join? Start the process now by applying through our application link. If you meet the qualifications, we will proceed with a series of tests and interviews. Crossover is eager to see what you have to offer our cutting edge global workforce.

  Sektör: Bilgisayar / BT / Internet

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması Ready to make $30,000 USD while working for a fortune 500 company from the comfort of your home? Eager to join a network of the most talented remote workers in the world? If so, this role is for you. Work for Crossover, and you’ll earn the most competitive wages on the market, collaborate with the most skilled teams in your field, and work for the most elite companies in the world. Sound too good to be true? Take a closer look...

  Aranan Nitelikler What to Expect as a Java Engineer at Crossover Choose Crossover and you’ll be joining our team of world class developers to handle applications as they move across tech stacks. Our team consistently creates new build processes and tackles any bugs that arise in scripts and code. Crossover’s brilliant engineers focus on solving difficult and complex technical issues, not simple bugs fixed with a quick online search. You’ll be challenged, and your technical skills will be sharpened. We are looking for new developers eager to build on their years of technical experience to contribute to our culture of cutting edge excellence.   Qualifications for this Opportunity If you want to work with the best, you have to be the best. A successful Java Engineer at Crossover will demonstrate the following qualifications: A ruthless commitment to testing the code you’ve written Extensive problem solving skills An ability to communicate clearly regarding complex issues (in English) Proficiency in the following technologies and skills is mandatory: Java EE (Web Services, REST, JPA) Databases (SQL server, Oracle, MySQL) JUnit JavaScript, HTML, XML, APIs, and JSP ANT, Eclipse, and Subversion SVN Linux (from the command line via SSH) What to set yourself apart? Proficiency in the following technologies will make you an especially attractive candidate: Spring, NHibernate, Design patterns, noSQL   Compensation At Crossover, you’ll earn extremely competitive wages while enjoying the flexibility of working from virtually anywhere on the face of the earth: Salary: 15 USD/hr Position type: Full time (40 hours per week) Location: Global   The Type of Java Engineers We’re Looking For Crossover values a culture of excellence. We need engineers who are not only technically proficient, but also demonstrate the following qualities: A willingness to embrace the concept of iterative development as the means for building seamless products A Readiness to give all the effort necessary to do an excellent job - even if it means putting in extra time to research the problem you’re facing Perfectionism: knowing how a job should be done and not stopping until it’s done correctly   Next Steps Ready to join? Start the process now by applying through our application link. If you meet the qualifications, we will proceed with a series of tests and interviews. Crossover is eager to see what you have to offer our cutting edge global workforce.

  Sektör: Bilgisayar / BT / Internet

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması   Are you a results-driven professional motivated by a drive to bring your customers success? Are you an effective communicator capable of collaborating with multiple teams to achieve your goals? Do you enjoy working directly with customers? Do you thrive on working with complex and challenging technology? If you’re a support engineer with a track record of successfully resolving customer issues quickly, confidently and independently, and you speak English and German — then this may be the perfect job for you. The GFI Customer Support Engineer is at the core of our customer’s success. GFI product portfolio is a challenging set of mission critical products, and we are looking for talented and experienced engineers to join our team. If you are a problem solver and enjoy working on an exciting and fast-paced environment, this may be the perfect opportunity for you to join us and take your career to the next level.

  Aranan Nitelikler   Are you a results-driven professional motivated by a drive to bring your customers success? Are you an effective communicator capable of collaborating with multiple teams to achieve your goals? Do you enjoy working directly with customers? Do you thrive on working with complex and challenging technology? If you’re a support engineer with a track record of successfully resolving customer issues quickly, confidently and independently, and you speak English and German — then this may be the perfect job for you. The GFI Customer Support Engineer is at the core of our customer’s success. GFI product portfolio is a challenging set of mission critical products, and we are looking for talented and experienced engineers to join our team. If you are a problem solver and enjoy working on an exciting and fast-paced environment, this may be the perfect opportunity for you to join us and take your career to the next level.

  Sektör: Bilgisayar / BT / Internet

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması Are you a highly-motivated, dynamic support engineer, looking to advance your career by working for a top enterprise software company? If you are ready to join a team of highly skilled support professionals, have excellent language and technical skills, and want to work on cutting edge technology in a fast paced and constantly improving virtual support center of excellence - then this is the role for you.     Aurea enables global enterprises to create transformative experiences for their end customers across a range of industries including retail, travel & hospitality, energy, life sciences, and insurance. Aurea products enable companies to build, execute, monitor, and optimize the end-to-end customer journey across multiple channels and touch-points to maximize growth through a superior customer experience. Aurea serves over 2,000 customers worldwide.   Total compensation: $30,000/year Location: Global (remote) 40 hours per week

  Aranan Nitelikler Key Responsibilities   Own and resolve customer issues for our broad customer base of fortune 500 companies Support mission critical applications in various time zones Troubleshoot, diagnose and resolve customer issues independently, using available resources Reproduce issues from customers' description of the problem and/or from customers' code snippet Write a knowledge­-based article for every new issue you resolve Read and interpret product log files Attention to detail in analysis and CRM updates Communicate effectively with customers, including expectations for callbacks and follow­-up on their issues Manage difficult customers effectively and professionally, seeking help from senior staff or forums and other resources available to you as needed Log bugs with development team with clear and precise information, detailing how to reproduce the issue Utilize your language skills and demonstrate an increasing level of customer care skills Weekend on­ call coverage for production issues (after reaching the appropriate experience level)   Required experience and education 3+ years of Customer Support experience Fluent in German and English (Oral and Written) Degree in Computer Science Database knowledge (ORACLE, MS SQL) Microsoft .net skills  (C#. ASP.net, WCF) Experience with troubleshooting Windows applications Knowledge and experience with troubleshooting Web technologies(​JavaScript, Html, SOAP, REST, JSON, AJAX) Familiarity with iOS Apps is an asset Must comply with our Data Security policy and provide their own computer   This role may be a great fit if: You are a self starter who can work on own initiative You are a problem solver who thinks outside the box You like working directly with customers You are results driven – customers success is always front and center You thrive on working with complex and challenging technology   We’re also one of the few legitimate companies offering high-paying jobs that are 100% remote, work from home. You never have to fight traffic to the office again and you have the freedom to choose when and where you put in your 40 hours to be most effective each week. To qualify, please provide a resume/CV demonstrating the required experience and skills.  From there, to help us find the top 1% of talent, there will be a series of interviews and online skills examinations.  We realize these are challenging and can require a decent amount of time - so we thank you in advance for your efforts.  Please note that you will not be paid for these interviews or skills tests but we hope you will complete them to help us truly evaluate your talent vs your peers. Are you up for the challenge?

  Sektör: Bilgisayar / BT / Internet

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması   Are you one of top Software Architects in the world?  Do enjoy solving the incredibly complex problems that no one else has been able to complete?  Are you 10x more productive than the typical developer?  Are you interested in earning $100,000 USD while working for the best companies from the comfort of your home? Eager to join a network of the most talented remote workers in the world? If so, this role is for you.  At Crossover, and you’ll earn the most competitive wages on the market, collaborate with the most skilled teams in your field, and work for the most elite companies in the world. Sound too good to be true? Take a closer look...

  Aranan Nitelikler   What to Expect as a Chief Software Architect at Crossover At Crossover you will play a dynamic leadership role in our fast-paced environment. You will be responsible for developing solutions to complex architecture problems, designing and delivering real enterprise-class software products to customers and being a hands-on peer leader of top development resources. As the owner for the architecture and technical delivery of a multi-million dollar revenue per year enterprise software product, you will effectively work as the CTO of the engagement with a startup mindset, wearing multiple hats from lead architect and developer on the most complex elements of the product to technical team leader to solution evangelist ensuring that the customers are blown away by the technical differentiation and quality of the product.   Qualifications for this Opportunity A successful Chief Software Architect at Crossover will demonstrate the following qualifications: Bachelors degree in Computer Science, Computer Engineering, or Electrical Engineering Experience with Cloud architecture and DevOps At least 8 years of experience in hands-on .NET programming and related technologies (MS Visual Studio, NHibernate, etc) Proficient in TDD, NoSQL, Relational DBs (MSSQL, MySQL, Oracle), SOA, EDA, and design patterns Hands-on with Hadoop, openstack, MVVC and AWS Excellent understanding of current enterprise software technologies and development practices/tools, including virtual environments, source control, remote development, issue tracking, build and test automation, and networking management Ability to engage sophisticated global customers in deep technical discussions, making them confident that you know their problem better than they do Computer Science or Engineering graduate/ post-graduate/ doctorate with top marks from a top technical university A true “roll up the sleeves and get it done” working approach; demonstrated success as a problem solver, operating as a result-oriented, self-starter Comfort “working virtually” with teammates and customers around the world   Compensation At Crossover, you’ll earn extremely competitive wages while enjoying the flexibility of working from virtually anywhere on the face of the earth: Salary: 50 USD/hr Position type: Full time (40 hours per week) Location: Global   The Type of Chief Software Architects We’re Looking For Crossover values a culture of excellence. We need technical genius who thrives in an entrepreneurial environment and in solving complex problems for customers with high expectations. The position is only a great fit for someone who takes a truly hands-on approach to product development, design and engineering. It's a great opportunity to secure a high impact technical lead role in an expanding global software company that is growing both organically and through acquisition. The opportunity for exposure to new challenges is immense, as the acquisition of several new products and customer bases every year creates extremely interesting learning opportunities for motivated professionals who strive to create value in their work and to personally grow. Your key responsibilities will be: •   Developing expertise in one or more of our proprietary enterprise software products. •   Leveraging your broad technology capability set and maintain a level of excitement in using various technologies to architect, develop, and iteratively deploy real enterprise class software •   Achieving an expert level understanding of our customers’ environments and their use of our products. •   Architecting and leading weekly technical delivery of one or more products in a way that maintains an unyielding focus on quality while matching the needs of the target customer base. •   Creating solutions architecture, algorithms, and designs for solutions that scale to the customers enterprise/global requirements •   Leading a small team of Software Engineers to apply software engineering practices and implement automations across all elements of solution delivery •   Manage accountability of team members, with pinpoint focus on quality;  Personally accountable for resolution of the most technically challenging issues •   Ensuring our customers are supremely confident in the advantages and quality of our product and solution, and the technical services you lead to deliver them. Next Steps Ready to join? Start the process now by applying through our application link. If you meet the qualifications, we will proceed with a series of tests and interviews. Crossover is eager to see what you have to offer our cutting edge global workforce.

  Sektör: Bilgisayar / BT / Internet

  Pozisyon: Mühendis

 • Teknik Ofis Şefi Manpower Suadiye İstanbul Anadolu 27 Mart 2016

  İş Açıklaması İnşaat sektöründe faaliyet gösteren müşterimiz için aşağıdaki niteliklere sahip 'Teknik Ofis Şefi' aramaktayız Muhtelif şantiyelerimizde saha ofisimizde görev alacak Ticari alan uygulamaları kapsamında projelendirme ve detaylandırma çalışmaları yapabilecek Esnek çalışma saatlerine uyumlu As-built çalışmaları konusunda tecrübeli

  Aranan Nitelikler Ticari alan projelerinin ince işler imalat kalemleri konusunda detay çizimlerine hakim, Autocad çizim programını hızlı ve etkin kullanabilen, İyi derecede İngilizce bilen, Baylarda askerlik görevini tamamlamış, En az 5 yıl deneyimli, Takım çalışmasına uyumlu, beşeri ilişkileri kuvvetli, Bay/bayan takım arkadaşları aramaktayız.

  Sektör: İnşaat, Mimarlık, Mühendislik

  Pozisyon: Mimar, Mühendis

 • Tekstil Mühendisi Zorlu Holding AŞ. İstanbul Avrupa, İstanbul Anadolu 25 Mart 2016

  İş Açıklaması Zorluteks İstanbul Ar-Ge departmanında koleksiyon takibi yapacak takım arkadaşı aramaktayız.

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun, İyi derecede İngilizce bilen, MS Office programlarına hakim, Detaylara hakim, iş takibi ve organizasyon becerisi yüksek, İletişim becerileri yüksek, Seyahat engeli olmayan,

  Sektör: Tekstil

  Pozisyon: Mühendis

 • Tekstil Mühendisi Zorlu Holding AŞ. Tüm Türkiye 8 Mart 2016

  İş Açıklaması Zorluteks Lüleburgaz Fabrikasında, Planlama/Numune süreçlerinde görevlendirmek üzere takım arkadaşları aramaktayız.

  Aranan Nitelikler Üniversitelerin Tekstil Mühendisliği bölümünden mezun, İyi derecede İngilizce bilen, MS Office programlarına hakim, Detaylara hakim, iş takibi ve organizasyon becerisi yüksek, İletişim becerileri yüksek, Çorlu, Lüleburgaz ve çevresinde ikamet eden/edebilecek, Seyahat engeli olmayan, Askerlikle ilişiği olmayan

  Sektör: Tekstil

  Pozisyon: Mühendis

 • İş Açıklaması Medical Park Hastaneler Grubu Tarsus Hastanemiz'de görevlendirilmek üzere;

  Aranan Nitelikler Biyomedikal Cihaz Teknolojisi veya Biyomedikal Mühendisliği bölümü mezunu,   Tercihen asgari 2 yıl tecrübeli,   Branşı ile ilgili gelişme ve yenilikleri takip eden, Şikayet Yönetimi ve Kalite süreçlerine önem veren, Ekip çalışmasına yatkın, Sorun çözme yeteneği yüksek,   Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği bulunmayan   Tercihen Tarsus ilçesinde ikamet eden veya edebilecek, 'Biyomedikal Uzmanı' arayışımız bulunmaktadır.

  Sektör: Sağlık/Hastane

  Pozisyon: Mühendis, Tekniker

 • İş Açıklaması Ready to make $30,000 USD while working for a fortune 500 company from the comfort of your home? Eager to join a network of the most talented remote workers in the world? If so, this role is for you. Work for Crossover, and you’ll earn the most competitive wages on the market, collaborate with the most skilled teams in your field, and work for the most elite companies in the world. Sound too good to be true? Take a closer look...   What to Expect as an iOS Developer at Crossover Join Crossover and you’ll be part of a team responsible for designing, coding, testing, debugging and maintaining various digital media applications. We strive to keep current on the latest trends in mobile technologies, so you’ll be expected to effectively lead team members and act as a technical reference. We’ll want you to clearly explain various technologies and solutions to both technical and nontechnical stakeholders. During any events and games, you will provide phenomenal support for live products. You will develop and support front-end, online mobile product initiatives. You will be responsible for creating and iterating excellent software applications with top quality user experience. On a bigger scale, you will work together with other developers, engineers, and production groups to design and implement new applications, systems, and tools that are unparalleled in the market.   Qualifications for this Opportunity If you want to work with the best, you have to be the best. A successful iOS Developer at Crossover will demonstrate the following qualifications: 3+ years of experience building high traffic and large scale iOS apps Committed to producing code that follows the best practice’s of the industry Previous experience with other mobile platforms (not required but desired) Proficiency in the following skills and technologies is mandatory: xCode Objective-C, JSON, XML, SOAP, REST OO programming and design patterns HTML5, JavaScript, jQuery, Ajax and PHP APIs and Web Services Video playback in iOS (not required but desired) Server-side technologies such as PHP and Java Proficiency in Android SDK is desired but not mandatory   Compensation At Crossover, you’ll earn extremely competitive wages while enjoying the flexibility of working from virtually anywhere on the face of the earth: Salary: 15 USD/hr Position type: Full time (40 hours per week) Location: Global   The Type of iOS Developer We’re Looking For Crossover values a culture of excellence. We need developers who are not only technically proficient, but also demonstrate the following qualities: An ability to quickly and eagerly learn new technologies A Willingness to take responsibility for projects and determine their trajectory An ability to consistently meet deadlines even while running multiple projects Excellent communication skills with a wide range of individuals (in English) A collaborative approach to team projects   Next Steps Ready to join? Start the process now by applying through our application link. If you meet the qualifications, we will proceed with a series of tests and interviews. Crossover is eager to see what you have to offer our cutting edge global workforce.     Employees Work Place: Remote Work, Home Office   Başvuruların, İngilizce hazırlanmış özgeçmiş ile yapılması gerekmektedir.

  Aranan Nitelikler

  Sektör: Bilgisayar / BT / Internet, Telekomünikasyon ve Network

  Pozisyon: Bilgisayar Mühendisi, Mühendis

 • İş Açıklaması Are you a results-driven professional motivated by a drive to bring your customers success? Are you an effective communicator capable of collaborating with multiple teams to achieve your goals? Do you enjoy working directly with customers? Do you thrive on working with complex and challenging technology? If you’re a support engineer with a track record of successfully resolving customer issues quickly, confidently and independently — then this may be the perfect job for you. The GFI Customer Support Engineer is at the core of our customer’s success. GFI product portfolio is a challenging set of mission critical products, and we are looking for talented and experienced engineers to join our team. If you are a problem solver and enjoy working on an exciting and fast-paced environment, this may be the perfect opportunity for you to join us and take your career to the next level.   About the Company: GFI provides security and networking software for small and medium businesses. At GFI, we are centered on customer success. We pride ourselves on providing the security our customers need for success in their day-to-day operations. GFI team members are set apart by our shared passion for using software technologies to ensure our customers’ maximum success and satisfaction.   Total compensation is USD$15/hr for a full time, 40-hour workweek.   Key Responsibilities of the L2 Customer Support Engineer:      Communicate effectively with customers, including expectations for callbacks and follow-up on their issues. Support mission-critical applications across different time zones — must be available to work on shift patterns where required. Provide pre- and post-sales support for GFI products over all required channels. Handle technical issues of different complexity and help other members of the team. Collaborate with other support teams, Engineering and other internal GFI departments to help resolve critical product issues. Utilize your language skills where applicable. Read and interpret product log files. Cross train on multiple technologies to effectively support GFI product portfolio. Troubleshoot, diagnose and resolve customer issues independently, making use of the resources available to you. Keep all the ongoing cases documented and up to date in the case management system. Log bugs with development team with clear and precise information, detailing the issue and how to reproduce. Promote and maintain a high quality, professional, service orientated GFI image amongst internal and external customers. Works in adherence to defined processes and procedures implemented in the organization, providing feedback about them to management. Maintain and continually upgrade technical understanding of GFI products including technologies used within GFI products. Build and maintain solid working relationships with the members of the team. Write and/or edit knowledge articles for every issue resolved.   Required Skills and Experience:   Strong IT background, with at least 3 years working experience on the following areas: Networking Active Directory Windows Server operating systems Exchange Server SQL Degree in Computer Science or equivalent experience. Experience in TestTrack, Jira or similar engineering ticketing system. Strong call center experience Microsoft MCITP or Cisco CCNA certifications will be considered and asset. Excellent English communication skills; other languages will be considered an asset.   This role may be a great fit if you... Are an excellent team player Are a self-starter who can work on own initiative Are a problem solver who thinks outside the box Enjoy working directly with Customers Are results driven – Customers Success is always front and center Thrive on working with complex and challenging technology To qualify, please provide a resume/CV demonstrating the required experience and skills.  From there, to help us find the top 1% of talent, there will be a series of interviews and online skills examinations.  We realize these are challenging and can require a decent amount of time - so we thank you in advance for your efforts.  Please note that you will not be paid for these interviews or skills tests but we hope you will complete them to help us truly evaluate your talent vs your peers.   Are you up for the challenge?   Employees Work Place: Remote Work, Home Office   Başvuruların, İngilizce hazırlanmış özgeçmiş ile yapılması gerekmektedir.

  Aranan Nitelikler

  Sektör: Telekomünikasyon ve Network, Bilgisayar / BT / Internet

  Pozisyon: Mühendis, Bilgisayar Mühendisi

 • İş Açıklaması There are those who just “record” tests, and then there are those who write tests. Are you the real thing? Then we want you for our Test Automation Engineer position. Work with top global talent on big time enterprise apps for Fortune 500 companies in a career-building environment.  It's 100% remote, work from home, with minimal meetings, where you can choose when you put in your 40 hours most effectively each week. We need you to engineer inputs/outputs: Input well-documented and standard format test scenarios;  Output automated tests The successful candidate will use the TestComplete IDE and several other automated tools either on your desktop or the virtual environment of a remote desktop. Occasionally you may use some JavaScript, but most of your writing will be in the basic TestComplete graphical language. TestComplete will be easy for you if you’ve developed web or desktop applications before. You will write tests across a wide variety of applications and technologies, and your work must measure well against the standard process and quality bar for test engineers. Total compensation is US$15/hr for a full-time, 40-hour work week. What technical skills do you need? You must have experience developing desktop UI or web application UI Previous TestComplete experience would be great You must also have the following non-technical capabilities: Speak English. Write English. Not just barely, but capably enough to “talk technical”. Video Skype capability, webcam, and you know how to use them to talk with us and do daily work. 40 hours per week available for this job. To qualify, please provide a resume/CV demonstrating the required experience and skills.  From there, to help us find the top 1% of talent, there will be a series of interviews and online skills examinations.  We realize these are challenging and can require a decent amount of time - so we thank you in advance for your efforts.  Please note that you will not be paid for these interviews or skills tests but we hope you will complete them to help us truly evaluate your talent in comparison to your peers. Are you up for the challenge?   Employees Work Place: Remote Work, Home Office   Başvuruların, İngilizce hazırlanmış özgeçmiş ile yapılması gerekmektedir.

  Aranan Nitelikler

  Sektör: Bilgisayar / BT / Internet, Telekomünikasyon ve Network

  Pozisyon: Bilgisayar Mühendisi, Mühendis

 • İş Açıklaması Are you one of the top Software Architects in the world?  Were you an early adopter of cloud infrastructure and AWS?  Do enjoy solving the incredibly complex problems that no one else has been able to complete?  Do you love to automate everything that needs to be done more than once?  Are you 10x more productive than the typical developer?  Are you interested in earning $100,000 USD while being able to work from any location that is comfortable to you?  Eager to join a development network of the most talented remote workers in the world? If so, this role is for you.  Through Crossover, you’ll earn the most competitive wages on the market, collaborate with the most skilled teams in your field, and work for the most elite companies in the world. Sound too good to be true? Take a closer look...   Job Description Through Crossover, you will play a critical role in designing and executing cloud-based architectures.  This can range from fresh design/build work in cloud-based environments like AWS and GCE, or adapting large existing infrastructures to an AWS deployment model.  You will be responsible for developing solutions to complex architectural problems, designing and delivering real enterprise-class software products to customers and being a hands-on peer leader of top development resources. As the owner for the architecture and technical delivery of multi-million dollar revenue per year enterprise software products, you will effectively work as the CTO of the engagement with a startup mindset, wearing multiple hats from lead architect and developer on the most complex elements of the product to technical team leader to solution evangelist ensuring that the customers are blown away by the technical differentiation and quality of the product. Just as an example, one project includes migrating a large, scaleable infrastructure consuming over 1,500 machines globally and storing over 5 petabytes of information into AWS.  This role would include architecture changes, phased project planning, and ultimately execution of the  migration into the AWS cloud.  Wow, great real-world project right? Total compensation: $50/hour Location: Global (remote) 40 hours per week   Key responsibilities: Developing product expertise in a short time frame for the product/industry.  We call this “becoming an expert” Architecting new systems or adapting existing systems to run best in a cloud-based architectural environment (proper use of VMs, proper assumptions about VM failures, queue-based architectures, services-oriented architectures, etc) Owning the execution and implementation of migration strategies (this will include deployment/provisioning using DevOps tools, data migration, testing, cutover/failover of systems, configuration of monitoring and other production management systems) Leading small teams of Software Engineers through the technical delivery process (performing requirements reviews, architectural reviews, and code reviews) Manage accountability of team members, with pinpoint focus on quality;  Personally accountable for resolution of the most technically challenging issues   Required experience and education: Bachelor’s degree in Computer Science, Computer Engineering, or Electrical Engineering Expertise in Amazon Web Services.  In particular infrastructure services like AWS Elastic Beanstalk & CloudFormation Expertise in DevOps tools like Puppet or Chef At least 8 years of experience in senior hands-on Java programming Proficient in modern architecture stacks, SOA, relational DBs, stateless API, etc Excellent understanding of current enterprise software technologies and development practices/tools, including virtual environments, source control, remote development, issue tracking, build and test automation, and networking management A true “roll up the sleeves and get it done” working approach; demonstrated success as a problem solver, operating as a result-oriented, self-starter Comfort “working virtually” with teammates and customers around the world.  We do a lot of Skype and video conferencing   The Culture Fit we Look for Crossover values a culture of excellence. We need technical geniuses who thrives in an entrepreneurial environment and in solving complex problems for customers with high expectations. The position is only a great fit for someone who takes a truly hands-on approach to product development, design and engineering. It's a great opportunity to secure a high impact technical lead role in an expanding global software company that is growing both organically and through acquisition. The opportunity for exposure to new challenges is immense, as the acquisition of several new products and customer bases every year creates extremely interesting learning opportunities for motivated professionals who strive to create value in their work and to personally grow. We’re one of the few legitimate companies offering high-paying jobs that are 100% remote, work from home. You never have to fight traffic to the office again and you have the freedom to choose when and where you put in your 40 hours to be most effective each week. To qualify, please provide a resume/CV demonstrating the required experience and skills. From there, to help us find the top 1% of talent, there will be a series of interviews and online skills examinations. We realize these are challenging and can require a decent amount of time - so we thank you in advance for your efforts.   Are you up for the challenge?   Employees Work Place: Remote Work, Home Office   Başvuruların, İngilizce hazırlanmış özgeçmiş ile yapılması gerekmektedir.

  Aranan Nitelikler

  Sektör: Bilgisayar / BT / Internet, Telekomünikasyon ve Network

  Pozisyon: Bilgisayar Mühendisi, Mühendis

/
21

İş Habercisi - Mühendis İş İlanları 'nı düzenli olarak e-posta adresine gelmesini ister misin?

Yeni işler aramanla eşleştiğinde bunu ilk bilen sen olacaksın! Sana ne sıklıkla e-posta göndermeliyiz?