Basında Secretcv.com

Kariyer & Eleman İş İlanları

Adaylar en fazla son iş yerinde aldıkları maaşla ilgili yanıltıcı bilgi veriyor!

Secretcv.com’un 1-20 Şubat tarihleri arasında yaptığı ankete 8.869 kişi katıldı. Anketin sonuçlarına göre adaylar en fazla son iş yerinde aldıkları maaş konusunda yanıltıcı bilgi veriyor!

Secretcv.com’un 1-20 Şubat tarihleri arasında, web sitesi üzerinden yaptığı anket çalışmasına 8.869 kişi katıldı.

Bugüne kadar özgeçmişlerinde ya da iş görüşmelerinde en fazla hangi konuda gerçek dışı bilgi verdikleri sorulan adaylardan ankete katılanların yüzde 81 gibi çok büyük bir bölümü cv’sinde ya da iş görüşmesinde hiç yanıltıcı bilgi vermemiş.

Cv’sinde ya da iş görüşmesinde gerçekdışı bilgi veren adayların ise %10’luk bölümü son iş yerinde aldıkları maaşla ilgili yanıltıcı bilgi veriyor. Adayların gerçek dışı bilgi verdikleri diğer bir konu da çalıştıkları yerler. Ankete katılanların %4’ü bu konuda yanlış bilgi verdiğini belirtiyor.

Adaylar maaşları ve çalıştıkları yerlerin yanı sıra kişisel özellikleri ve eğitimleri ilgili de gerçek dışı bilgi verebiliyor. Ankete katılan adaylardan kişisel özelliklerimle ilgili gerçek dışı bilgi verdim diyenlerin oranı %3 iken eğitimim ile gerçek dışı bilgi verdim diyenlerin oranı %2.

“Adaylar zayıf yönlerini gizliyorlar”

Adayların en çok son aldıkları maaş ve çalıştıkları yerler konusunda yanıltıcı bilgi verdiğini söyleyen Kiğılı İnsan Kaynakları Koordinatörü Baybars Erdoğan; adayların zaman zaman yetkinlikleri ile ilgili de gerçek dışı bilgi verdiklerini, zayıf yönlerini gizlemeye çalışarak güçlü yönlerini ön plana çıkardıklarını belirtti. Mülakat sürecinde verilen bu yanıltıcı bilgilerin anlaşıldığını söyleyen Erdoğan; “alınan ücret bilgisinin yanlış verildiğini hemen anlıyoruz çünkü piyasadaki maaş skalalarını iyi biliyoruz, adayların daha önce çalıştıkları yerleri ise sigorta numarasından araştırıp görebiliyoruz” dedi.

“Kendine inanmayan yanıltıcı bilgi verir”

Park Bravo Group İnsan Kaynakları Sorumlusu Pelin Erdoğmuş, konuyla ilgili şu yorumlarda bulundu; Maalesef özgeçmişlerde yanıltıcı bilgilere rastlıyoruz. Bunların başında ise; çalışılan firma, çalışılan pozisyon, çalışılan süre ve işten ayrılış nedeni gelmekte. Sektörümüzde ortalama ücret skalaları belirgin ve açık olduğu için bu konuda yanlış bilgi ile fazla karşılaşmıyoruz. Elbette ki bir kişinin yanıltıcı bilgi vermesi özellikle de profesyonel hayatta görmezden gelinebilecek bir durum değil. Fakat tecrübesi olmayan, yurtdışında okumayan, MBA yapmayan kişilerin neredeyse artık iş hayatında olmalarına olanak sağlamayan sistemin bu oranları yükselttiğini düşünebilir miyiz (?) Kesinlikle “Evet”. Gelecek yıllarda bu oranın düşmesi yerine aksine daha da artacağına inanılıyorsa, “sözde akıllı” adaylara karşı alınabilecek önlemlerin başında sanırım şunlar geliyor; aday referanslarına özel telefonları yerine şirket telefonlarından ulaşılması, görüşmecilerin yeterli bilgi donanımına sahip olarak adaya çalıştıkları firma, sektör, kişiler, yaptıkları iş ve hatta hobileri hakkında detaylı sorular sorabilmesi, özgeçmiş araştırması`nın adaylar işe başlamadan önce yapılması, özgeçmiş dışında adaylara tüm bilgilerin doğruluğunu onayladıkları bir “İş Başvuru Formu”nun doldurulması.

Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim