İngilizce Mülakata Katılırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İngilizce mülakatta nelere dikkat edilmelidir? İngilizce mülakat sırasında yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir?

İngilizce mülakatta nelere dikkat edilmelidir? İngilizce mülakat sırasında yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir?

İş mülakatları Türkçe olduğu halde bile bir heyecana sebep olurken İngilizce mülakatlar adaylarda ister istemez bir stres oluşturmaktadır. Peki İngilizce mülakat sırasında nasıl davranılmalı neler yapılıp neler yapılmamalıdır? Göz atalım.

İngilizce Seviyeniz Hakkında Doğru Bilgi Verin Mülakatlarda ve öz geçmişinizde yer alacak bilgiler içerisinde İngilizce seviyeniz hakkında verdiğiniz bilgi oldukça önemlidir. İngilizce bilginiz konusunda öz geçmişiniz ile gerçekte yaşadığınız aynı olmalıdır. Gireceğiniz mülakat İngilizce geçeceği için yanlış beyanda bulunmanız aleyhinize bir durum oluşturur. Sizinle mülakat gerçekleştiren kişi mülakat boyunca yabancı dil seviyeniz hakkında bir kanıya varacağından kendinizi daha zor bir duruma düşürebilirsiniz. Bu sebeple dürüst olmalı yabancı diliniz hangi seviyede ise başvuru yaptığınız kuruma bunu net şekilde iletmelisiniz. Aynı zamanda iyi bir İngilizce beklentisinde olan ve İngilizce mülakat gerçekleştiren kurum yabancı dilinizi iş hayatı içerisinde aktif kullanmanızı isteyebilir. Bu da sizin işe girseniz bile ilerleyen dönemde daha zor duruma düşmenize sebep olabilir.

Ezberciliğe Son Verin Burada önemli olan nokta mülakat öncesinde hazırlık yapmaktır. Fakat cevapları ezberlemek değildir. Tıpkı Türkçe mülakatlarda olduğu gibi klasik mülakat sorularını inceleyebilirsiniz. Fakat bunu ezber olarak yapmanız zaten heyecanlı geçen bir görüşme içerisinde cevapları tamamiyle unutmanıza sebep olabilir. Bu sebeple mülakat sırasında sakin olmalı  ve akıcı cevap verebilmelisiniz. Ezbercilikten kendinizi soyutlamanız mülakatlarda yararınıza olacaktır.

İş Alanınızdaki Teknik Terimleri Bilmelisiniz Bu kısımda dikkat etmenizi gerektiren nokta ise mesleğiniz ile ilgili teknik terimleri bilip bilmediğinizdir. Mesela pazarlama alanında çalışıyorsanız pazarlamaya dair teknik kelimeleri bilmeniz gerekir. Çalıştığınız alanınız ile ilgili teknik cümle ve kelimeleri bilmek sizi diğer adayların önüne geçirebilir.

Mülakata Hazırlıklı Gidin  Mülakata hazırlıklı gitmek size ekstra avantaj sağlayan bir diğer durumdur. Mülakata gitmeden önce şirket hakkında bilgi edinin ve bu bilgileri İngilizce olarak  aktarabilecek düzeye getirin. Pratik bazı mülakat sorularına çalışın. Eğer ilk kez İngilizce mülakata girecekseniz bu konuda videolar izleyebilirsiniz. İngilizceyi iyi bildiğini düşündüğünüz bir arkadaşınız ile pratik yapabilirsiniz.