İngilizcenizi Geliştirmeye Yardımcı 4 Etkili Tavsiye

Herkesin İngilizce öğrenmek istemesinin çeşitli nedenleri var. Kimimiz daha iyi bir kariyer için, kimimiz herhangi bir sınav için veya sadece kendimizi, vizyonumuzu geliştirmek ve iletişimi küresel çapta küresel insanlarla gerçekleştirebilmek için

Herkesin İngilizce öğrenmek istemesinin çeşitli nedenleri var. Kimimiz daha iyi bir kariyer için, kimimiz herhangi bir sınav için veya sadece kendimizi, vizyonumuzu geliştirmek ve iletişimi küresel çapta küresel insanlarla gerçekleştirebilmek için..

Sebebi her ne olursa olsun şunu biliyoruz ki; İngilizce dünyaya ve hatta kendimize açılmanın birincil gerekliliklerinden biri haline geldi. Bu dili öğrenebilmek için de pek çok araştırma yaptığınızı biliyorum. Belki de o kadar çok araştırma yaptınız ki neredeyse tüm önerilere aşinasınız. Fakat biliyorsunuz ki önemli olan bunları uygulamak. Ben de size araştırması kolay , uygulaması zaman zaman zorlu fakat uygulandığı takdirde etkileri oldukça başarılı 4 öneri sunmak istiyorum.

1-Türkçe altyazıyı unut! Bir dili öğrenmenin en önemli adımı o dile sık sık maruz kalmaktan geçiyor. Bunun da ilk ayağı ‘dinleme’den geçiyor. Dizi ve filmleri Türkçe yerine İngilizce altyazıyla izlerseniz tahmin edemeyeceğiniz kadar çok kazanım elde edeceksiniz. Aynı anda hem dinleme, anlama hem okuma beceriniz gelişecek. Telaffuzları çok daha iyi yerleştireceksiniz aklınıza. İşe daha önce izlediğiniz filmlerden başlayabilirsiniz, hatta bunları direk altyazısız olarak da izleyebilirsiniz. İngilizce altyazıya alıştıktan sonra diğer film ve dizilerin de altyazılarını kapatırsanız seviyenizi bir adım öne taşıyabilirsiniz bu süreçte.

2- Kitap oku! Biliyorsunuz ki yabancı bir dilin dört temel ayağı var. Bunlar dinleme, okuma, konuşma ve yazma. İşte okuma becerinizi geliştirecek en önemli şey tabiî ki kitap okumaktır. Gözünüz korkmasın, ağır romanlardan bahsetmiyorum. Çocuk kitaplarını dahi okuyabilirsiniz başlangıç olarak. Sonrasında zaten siz de fark edeceksiniz kendinizdeki gelişmeyi ve bir adım öteye geçerek okuduğunuz kitapların seviyesini artıracaksınız.

3-Günlük tut! Belki birçoğumuz anadilimizde bile günlük tutmuyoruz evet, ama günlük tutmak hem kişisel hayatımıza çok güzel bir anı kaynağı olacak, hem de yazma becerimizi geliştirerek İngilizcemize katkı sağlayacak. Bu durumda bir taşta iki kuş vurmuş oluyoruz, denemeye değer...

4-Yabancı arkadaş edin! ‘Peki nasıl?’ dediğinizi duyar gibiyim. Artık iletişim ve internet çağında yaşadığımız için teknoloji o kadar ilerledi ki dünyanın diğer ucundaki insanlarla çok rahat iletişim kurabiliyoruz. Bunun için çeşitli yabancı forumları kullanarak birçok insanla tanışmanız an meselesi, hem de ortak ilgi alanlarınızın olduğu birileriyle. Veya üniversite öğrencisiyseniz değişim programıyla okulunuza gelen öğrencilerle arkadaşlık edebilirsiniz. Bu da mı olmadı, Sultanahmet’e gidip turistlerle sohbet başlatabilir, hem onlara bilgi vermiş olursunuz, hem de en çok yaşadığımız problemlerden biri olan yabancı dilde konuşma korkunuzu kırmış olursunuz.

Peki grameri nasıl çözeceğim diyorsanız, bu 4 öneriyi uyguladığınız takdirde uzun ve karmaşık gramer kurallarını ezberlemenize gerek kalmayacak. Dinleyerek, yazarak, okuyarak ve konuşarak gramerinizi doğal bir şekilde oturtacaksınız.

Unutmayın ki dil öğrenmek uzun ve zorlu bir süreçtir. Bu süreçte tek yapmanız gereken sabırlı olmak ve tavsiyeleri hayata geçirmek.