Etkili İletişim İçin Etkili Konuş

Daha iyi bir iletişim kurmanın yollarını mı arıyorsunuz? İnsanları etkilemenin en iyi yöntemlerinden birinin etkili konuşmak olduğunu biliyor muydunuz ?

Daha iyi bir iletişim kurmanın yollarını mı arıyorsunuz? İnsanları etkilemenin en iyi yöntemlerinden birinin etkili konuşmak olduğunu biliyor muydunuz ? Peki bunu nasıl gerçekleştireceğiz diyorsanız, sizin için ele aldık.

İnsanoğlu eskiden beri birbirleriyle iletişim kurmanın yollarını aramış, denemiştir.  İletişimin birçok ayağı vardır. Konuşma, dinleme, yazma ve daha çok pek çok yolla iletişim kurulabilir. Çağımızın en önemli iletişim araçlarından biri olan ''konuşmak'' , en başarılı kendini ifade etme ve insanları etkileme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. Etkili konuşmak ise bu yöntemi en iyi şekilde kullanmak anlamına geliyor. Peki etkili konuşmak ve etkili iletişim kurmak için neler yapmalısınız? Etkili konuşmak için aşağıda verdiğimiz önerilere göz atabilirsiniz.

  • Öncelikle konuşacağınız konu hakkında gerçekten sağlam bir bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Hakkında bilgi sahibi olmadığınız veya çok az bildiğiniz bir konuda yapmış olduğunuz konuşmadan verim alamama ihtimaliniz çok yüksektir. Sağlam dayanaklarınızın olduğu konularda konuşma yapmanız hem kendinize daha çok öz güven duymanızı sağlayacak hem de dinleyicilerinizin sizden etkilenme oranını yükseltecektir. Aynı zamanda konuşmanıza istinaden sorulan sorulara da kolaylıkla cevap verebileceksiniz.
  • Konuşmanın en önemli unsuru şüphesiz ki dildir. Eğer dilinizi iyi kullanmıyorsanız konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız olun, bunu karşı tarafa aktaramayacaksınız. Dil bilgisi kurallarına uymalı, kelimeleri doğru telaffuz etmeye özen göstermelisiniz. Eminim ki; her dinleyici dilini etkin ve doğru kullanan bir konuşmacıyı dinlemekten daha fazla keyif alır.
  • Ses tonunuzu iyi yarlamalısınız. Güçlü, kendinden emin bir izlenim vermek adına ses tonunuz bu noktada önem arz ediyor. Ses tonunun insanın kişiliğini yansıttığını da unutmamak gerek.
  • Etkili iletişim için etkili konuşmanın bir diğer unsurlarından biri de göz temasıdır. Dinleyicinizle mutlaka göz teması kurmalısınız. Bu durum kendinizden emin olduğunuzun da bir diğer göstergesidir. Aynı zamanda dinleyiciyle aranızda görülmeyen bir bağ oluşturabilirsiniz göz teması sayesinde.
  • Konuşmanızı görselleştirin. Anlatımınızı bilinen kişilerden sözlerle alıntılar yaparak destekleyin. Bu ikna etme etkinize önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Konuyla ilgili kısa hikayeler, örnekler vererek dinleyicinizin ilgisini her daim canlı tutmaya özen gösterin.
  • Bir diğer dikkat etmeniz gereken unsur da üsluptur. Üslubunuz konuşmanızın dinlenirliğini ve etkisini artıracaktır. Samimi olun, fakat bunu yaparken samimiyet ile resmiyet arasındaki çizgiyi iyi oturtmalısınız.