İş Hayatında Terfi Etmeye Yardımcı 5 İpucu

İş hayatında yükselmek tüm çalışanların hayalidir. Peki sizi başarıya götürecek ve iş hayatında terfi etmenize yardımcı olacak ipuçları neler? Sizler için araştırdık.

İş hayatında yükselmek tüm çalışanların hayalidir. Peki sizi başarıya götürecek ve iş hayatında terfi etmenize yardımcı olacak ipuçları neler? Sizler için araştırdık.

Uzun süredir aynı iş yerinde çalışıyorsunuz fakat hala terfi alamadınız mı? Üstün başarılarınızın yöneticileriniz ve patronunuz tarafından farkedilmediğini mi düşünüyorsunuz? Belki de bir yerlerde eksik bir şeyler vardır. Şimdi sizlere aktaracağımız ipuçlarnı terfi talebinde bulunmadan önce uygulayabilirsiniz.

Aynı İş Yerinde Belirli Bir Süre Çalışın  Terfinin en temel koşullarından biri aynı iş yerinde uzun bir süre çalışmaktan geçiyor. Yeni girdiğiniz bir şirkette kısa sürede  dudak uçuklatacak derecede bir başarıya imza atmadıysanız ansızın yükselmeniz olası değildir. Bu sebeple terfi alabilmeniz için öncelikle şirketin sizi tanıması  ve görevinizi başarılı bir şekilde sürdürdüğünüze inanması  gerekir. Aynı zamanda terfi etmeniz durumunda üzerinize yüklenecek diğer sorumlulukları taşıyabileceğinizin imajını verme imkanı bulabileceğiniz dönemdir uzun süreli çalışma dönemi.

İşteki Performansınızı Önce Kendiniz Değerlendirin Performans yükselme kriterleri arasında önemli noktada olan şartlardan biridir. Terfi talebinde bulunmadan önce kendi performansınız içsel olarak değerlendirin ve bunu yaparken dürüst olun. Görev tanımınızda bulunan bütün iş kalemlerini yerine getiriyor musunuz? İşleri zamanında yetiştirebiliyor musunuz? Gönüllü çalışmalara katılıyor musunuz? Diğer çalışma arkadaşlarınız ve yöneticilerinize karşı iş konusunda tutum ve davranışlarınız nasıl? gibi soruların cevaplarını bularak kendi performans değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

Başarılarınızın Bir Listesini Hazırlayın İşinizdeki başarıları listelemek hem performansızı görmeniz açısından hem de terfi isteyeceğiniz dönemde elle tutulur bir veri ile yöneticiniz ya da patronunuzun karşısına çıkabileceğinizden dolayı önemlidir. Bunu yapabilmek için şirkete katkılarınızı not etmek en etkili yöntemdir. Örnek olarak yol içerisinde kaç müşteri ile görüştünüz? Kaç satış gerçekleştirdiniz ya da şirketinizin büyümesine ne kadar katkı sağladığınız gibi soruları cevaplaya bilmelisiniz ve bunları sayısal veriler olarak gösterebilmelisiniz.

Yenilikçi Olun ve Takımın Gücüne İnanın  Terfi talep etmeden önce sorgulamanız gereken noktalardan biri de takım çalışmasında ne derece başarılı olup olmadığınızdır. Takım içerisindeki çalışmalarınızı ve takım olarak çıkardığınız işleri değerlendirebilirsiniz. Uyumunuz konusunda yorum alabilmek adına konuyu takım arkadaşlarınıza danışabilirsiniz. Şirketlerde en önemsenen konulardan biri de inovasyondur. Şirketinize hangi yenilikçi fikirlerle önerilerde bulunuyorsunuz? Ürün ve hizmetin geliştirilmesinde ne gibi katkılar sağlıyorsunuz? Bu ve benzeri soruların cevapları sizi sonuca götürecektir.

Kariyer Hedeflerinizi Yöneticiniz ile Paylaşın Bir çok yönetici ekibinde çalışan personelin başarılı olmasını ister. Bu sebeple terfi istemeden önce kariyer hedeflerinizi yöneticiniz ile paylaşmanızda fayda vardır. Tecrübelerinden dolayı yöneticiniz hem sizi yönlendirebilir hem de eksiklerinizi ve artılarınızı tecrübeli üçüncü bir göz tarafından görmeniz için size rehber olabilir.