Motive Olan Elemanlar Başarılı Şirketler Yaratıyor

Şirketinizi başarıya mı ulaştırmak istiyorsunuz? Peki şirketinizin başarı basamaklarını tırmanmasındaki en önemli faktörün motive olan personelden geçtiğini biliyor muydunuz?

Şirketinizi başarıya mı ulaştırmak istiyorsunuz? Peki şirketinizin başarı basamaklarını tırmanmasındaki en önemli faktörün motive olan personelden geçtiğini biliyor muydunuz?

Her geçen gün elemanlarınızı motive etmek için farklı yöntemler deniyor fakat doğru yöntemi bulamadığınızı düşünüyorsanız işte size elemanlarını motive edebilmenizi sağlayacak birkaç öneri..
  • Ücret Faktörü
Tüm çalışanlar emeğinin karşılığını zamanında almak ister. Ücretin zamanında ödenmemesi elemanın performansında ciddi oranda düşüşe neden olur. Bir çok firma birkaç günlük ya da haftalık gecikmeleri sıradan bulsa bile bu elemanın iş yerine karşı güvenini sarsabildiği gibi işe karşı motivasyonunu düşürür. Bu sebeple zaruri durumlar dışında personelin maaşı zamanında ödenmelidir.
  • Başarının Takdir Edilmesi
Personelinize değer verdiğinizi mi göstermek istiyorsunuz? O halde başarılarını övün ve elemanınızı takdir edin! Emin olabilirsiniz belki de maaşına yaptığınız bir zamdan bile etkili olabilir.Patronunun başarısının farkında olduğunu bilen eleman her geçen gün daha fazla başarı elde etmek için azimle çalışacaktır.
  • Çalışanın Alınan Kararlara Dahil Edilmesi
Çalışanları motive etmenin bir diğer yolu da alınan kararlara dahil edilmeleri, toplantılarda çalışanların da fikirlerinin  alınması ve söz hakkı verilmesi çalışanın iş akışına yön verilmesi sırasında görüşlerine değer verildiğini hissettirmektedir.
  • Genel Durum ve Hedeflerin Paylaşılması
Çalışanlar sergiledikleri performansın şirkette ne gibi değişiklere sebep olduğunu öğrenmek ister ve bu sebeple yöneticilerinden açıklama bekleyebilirler. Bu açıklamalar çalışanın işin devamında nasıl performans göstereceğini etkileyen kriterlerden biridir. Nitekim başarısız giden bir projeyi başarılı bir proje haline getirmek için kendilerine verilen bilgi doğrultusunda daha verimli çalışacaklardır.
  • Çalışanların Gelişimine Odaklanmak
Çalışanlarına ek imkanlar sunan işletmeler daha motive olmuş bir ekip yaratabilirler. Elemanlarına eğitim ve sosyal haklar konusunda verilen özel haklar bunlardan sadece bir kaçı olarak tanımlanabilir. Elemanlara verilen bu haklar şirketin personeline verdiği değeri gösterdiğinden daha motive çalışanlara sahip olma olasılığı yüksek bir işletme olmak kaçınılmazdır.