Networking Nedir? Nasıl Yapılır?

Networking nedir? Nasıl yapılır? Sizler için araştırdık.

Networking nedir? Nasıl yapılır? Sizler için araştırdık.

Son zamanlarda adını sıklıkla duymaya başladığımız Networking kavramı aslından çok eskilerden beri hayatımızda olan ve belkide bilinçli olmadan yaptığımız faaliyetlerden biri diyebiliriz. Kaynağı ABD'de ortaya çıkan ve  çevrenizde bulunan kişilerin hedeflerine ulaşması ve başarılı olmasını sağlamaya yarayan bir eylem olarak tanımlanabilmektedir. Çevrenizi tanımak ve tanıdığınız bu çevreyi diğer tanıdıklarınız ile tanıştırarak oluşturulan Networking özellikle iş dünyasında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Networking'i hemen her yerde ve herkesle yapabilme imkanı sizin ve çevrenizdeki diğer kişilerin arayışları ile ilgili doğru kişilere yönlendirilmeleri konusunda oldukça faydalı olmaktadır. Networking sadece iş dünyasında değil toplumsal hayatımızın içerisinde de kullanılması ile dikkat çekmektedir. Fakat konferanslar ve seminerler gibi toplulukları bir araya getiren faaliyetler genellikle en önemli  kaynaklar arasında yerini almaktadır.

İş hayatı açısından bakıldığında çalışanlar ve ticaret ile uğraşanlar açısından oldukça büyük faydaları bulunmaktadır. Her gün yüzlerce yeni iş ortaklığı kurulmaktadır. Kurulan bu ortaklıkların ya da iş bağlantılarının bir çoğu ise bireysel ilişkiler sayesinde gerçekleşmektedir.

Networking kavramı ile birlikte hayatımız içerisinde yer alan diğer bir kavram da Networking Hub kavramıdır. Dikkatli bir değerlendirme yaptığınızda çevrenizde yer alan bazı kişilerin amaç ve hedeflerinizi gerçekleştirmeniz için devamlı olarak hayatınıza katkıda bulunduklarını görmüşsünüzdür ya da bu kişiler aracılığı ile hedef ve amacınızı gerçekleştirmenize yardımcı olacak kişilerle tanışmışsınızdır işte bu kişiler sizin Hub'larınızdır.

Networking yaparken karşılacağınız bazı kişilerin ise amacı sadece ürün ve hizmet satmak odaklıdır. Tanışır tanışmaz size ürün ya da hizmetlerini pazarlamaya çalışırlar ki bu yanlış bir yöntemdir. Diğerleri için ise  tanışmak ve çevreyi geliştirmeye odaklıdır. Networking ile hayatımıza giren kavramlardan bir diğeri de Mingling kavramıdır. Mingling ayaküstü konuşmak ve sohbet anlamına gelir ve ilişkileri başlatmak için oldukça faydalı yöntemlerden biridir.

Networking'de önemli noktalardan biri de etkili kartvizit kullanmaktan geçiyor. Ne kadar çok kişiye kartvizitinizi iletebilirseniz  o kadar çok kişi ile bağlantı kurmuş olursunuz. Fakat kartvizit aldığınız ve verdiğiniz kişileri unutmamalısınız ve sonrasında da iletişimi sürdürmeniz gerekmektedir. Fakat Networking yapıyor olmanız yeterli değildir. Bu iletişimi sürdürmek için tanıştığınız kişileri düzenli olarak arayarak ya da mail yoluyla iletişim kurabilirsiniz. Bu şekilde Network'ünüzde yer alan kişilerin bilgileri güncel kalacağından Network ağınızda zaman içerisinde bir kayıp yaşama ihtimaliniz de ortadan kalkmış olacaktır.