Öğretmenler İçin Sınıf Ortamında Disiplini Artıracak Öneriler

Disiplinli bir sınıf ortamı nasıl sağlanır? Disiplinli sınıf ortamı sağlamak için öğretmenler öğrencilerle nasıl iletişim sağlanmalıdır?

Disiplinli bir sınıf ortamı nasıl sağlanır? Disiplinli sınıf ortamı sağlamak için öğretmenler öğrencilerle nasıl iletişim sağlanmalıdır?

Öğretmenler için sınıf ortamında sessizliğin sağlanması sağlıklı bir ders saati geçirmek için oldukça önemlidir. Öğrencilerin motivasyonu aynı zamanda öğretmenlerin ders anlatma motivasyonunu da etkilediğinden öğretmen öğrenci ilişkisinde iletişim oldukça önemlidir. Bu iletişimi sağlamak için öğretmenler tarafından çeşitli yöntemler geliştirilmeli ya da mevcut işe yarar yöntemler uygulanmalıdır.

Önemli noktalardan biri de öğrenci psikolojisini anlamak ve ona özgü yöntemler geliştirmekten geçmektedir. Eğitim verdiğiniz yaş grubu, eğitimin öğrenciler açısından zorluk düzeyi, ortamın mevcut durumu gibi faktörler de öğrencilerin psikolojisine etki ederek öğrenme sürecini zorlaştırabiliyor.  Siz de bu süreçleri kolaylıkla aşmak isteyen bir öğretmenseniz aşağıda verilen önerileri değerlendirerek daha sağlıklı bir sınıf ortamı oluşturabilirsiniz.

Tekdüze ve Sıkıcı Anlatımdan Sakının : Konuşma hızınızı, konuşma şeklinizi değiştirerek ve sesinize vurgular ekleyerek öğrencilerin dikkatini yeniden toplayabilirsiniz.

Öğrencileriniz İçin Kurallar Geliştirin: Kurallar geliştirmek öğrencileri disiplenize etmenin yollarından biridir. Bu sebeple sınıfta uyulması zorunlu kurallar geliştirin ve tüm öğrencilerin kurallara uymaya katılım göstermesini sağlayın.

Ders Saatini Karşılıklı İletişim Halinde Geçirin : Aralıksız konuşma sürenizi maksimum 2 dakikaya indirin ve öğrencilerin dikkatinin dağılmasını önlemek için aralarda derse katılımlarına fırsat vein . Sorular sorun .

Öğrencilerinizi Motive Edin : Öğrencilerinize eğitim önemini sık sık vurgulayın. İyi bir eğitimle hayatın basamaklarını daha sağlam tırmanabilecekleri algısını oluşturmaya çalışın Motive edici olun . Başarılarını taktir edin, başarısızlıklarında ise bunu daha fazla çalışarak yenebilecekleri algısını verin.

Diğer Öğretmenleri Öğrenci Aleyhine Tetiklemeyin : Öğrencilerin geleceğinin önemli bir kısmının öğretmen tarafından şekillendirildiğini unutmayın öğrenciniz ile o gün yaşadığınız olumsuzluğu diğer öğretmenlere anlatırken dikkatli olun. Yanlış algı oluşmasına müsaade etmeyin .

Öğrenmeyi Eğlenceli Hale Getirin : Öğrencilerinizin motivasyonunun bozulmasına engel olmak için ders sırasında öğretiminizi eğlenceli ve espili hale getirmeye çalışın.