Okurken Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Okurken çalışmanın avantajları nelerdir? Okurken çalışmak öğrencilere ne gibi yetkinlikler kazandırır? Sizler için araştırdık.

Okurken çalışmanın avantajları nelerdir? Okurken çalışmak öğrencilere ne gibi yetkinlikler kazandırır? Sizler için araştırdık.

Hem okuyup hem çalışmak tabiri çevremize baktığımızda genellikle duyduğumuz ve kulağımızın aşina olduğu bir konu. Okurken çalışmanın öğrenciler açısından zorlukları ve avantajları bulunuyor. İş tecrübesi kazanmak avantajların en başında gelse de maddi kazanım elde etmek bazı öğrencileri eğitim hayatından soğutabiliyor. Peki okurken çalışmanın avantajları nelerdir. Bir göz atalım.

Erken Etapta İş Tecrübesi Edinmek Hepimizin bildiği gibi erken etapta iş tecrübesi edinmek henüz öğrenci olan bir aday için oldukça önemlidir. Geleceğini hangi meslekte şekillendirebileceğinin ön hazırlığından tutunda iş hayatının gereksinimlerini öğrenmeye kadar pek çok faydaya sahiptir. İş hayatı içerisindeki tecrübe sahibi kişilerle çalışma imkanı bulmak da çabasıdır. Bu sebeple okurken çalışmak iş tecrübesi elde etmek isteyen geleceğin çalışan adayları için biçilmiş kaftandır diyebiliriz.

Zamanı yönetme Zaman yönetimi hem çalışanlar hem de öğrenciler için oldukça önemli bir kavramdır. Öyle ki hakkında eğitimler ve seminerler dahi düzenlenen zaman yönetimi kavramı özellikle okurken çalışan adaylar için ayrı bir önem arz etmektedir. Çalışmanın dışarıya karşı,okumanın ise kendimize ve ailemize karşı bir sorumluluk olduğunu düşünürsek çalışırken okuyanlar çifte sorumluluk taşımaktadır. Zaman yönetimi sırasında iş ve eğitim dışında kalan süreyi kendi gelişimlerine ve sosyalleşmeye de ayırmak isteyen okurken çalışan grubu iyi bir zaman yöneticisi olmalıdır.

Maddi Gelir Elde Etme Okurken çalışmanın bir diğer avantajı da maddi gelir elde etmeyi sağlamasıdır. Hem okuyup hem çalışanlar kendi ihtiyaçlarını kendi kazancı ile karşılamayı öğrenirken aynı zamanda para idaresini yapmayı öğrenmek cabasıdır. Fakat maddi gelir elde etmek hem okuyup hem çalışan öğrencileri bazı durumlarda okuldan da soğutabilmektedir.

Referans Kazanmak Hem okuyup hem çalışan öğrenciler erken etapta çalışmanın verdiği sorumlulukla iş hayatına dair edinimler elde ederken aynı zamanda referans kazanmış olurlar bu kazanılan referanslar ileride başvurulacak işlerde kendilerine kaynak olacaktır. Bu sebeple erken etapta iş hayatının içerisine dahil olmak ekstra kazançtır.

Kendini Tanıma İş hayatına okurken atılan adaylar kendini daha iyi tanıma fırsatı bulabilmektedirler. Kendini daha iyi tanıyan bireyler gelecekte yapmak istediği mesleğe karşı rotasını daha iyi belirleme fırsatı bulabilirler. Bu sebeple okurken çalışmak kendini tanıma açısından bulunmaz fırsatlardan biridir.