Önerileri Uygula, İlk İş Gününde Rahatla!

İlk iş gününüzü nasıl daha iyi geçirebilirsiniz? İlk iş gününde yapmanız ve yapmamanız gerekenler nelerdir?

İlk iş gününüzü nasıl daha iyi geçirebilirsiniz? İlk iş gününde yapmanız ve yapmamanız gerekenler nelerdir? Gelin birlikte bakalım, gününüz güzel geçsin!

İlk iş günü herkes için tatlı bir heyecan barındırdığı kadar stres de barındırır. Bu durum oldukça normal; yeni bir ortam, yeni insanlar, yeni bir çalışma düzeni.. Hepsi hakkında kafanızda soru işaretleriyle dolu olduğunuz bir gün bu. Fakat neler yapacağınızı ve neler yapmayacağınızı bilirseniz bu ilk iş gününü maksimum verimle geçirebilirsiniz.

Gözlemleyin

İlk iş gününüzde yapmanız gereken belki de en önemli şey, gözlem yapmaktır. Bu gün iyi bir gözlemci olun, çalışma arkadaşlarınız neler yapıyor, birbirleriyle nasıl bir iletişim halindeler? Yöneticilerinizin tavrı ne yönde? Çalıştığınız ortamda düzen ve insan ilişkileri nasıl ilerliyor? İş arkadaşlarınız birbirlerine nasıl hitap ediyor? Biliyorum ki bu konular kafanızı en çok karıştıran sorulardan birkaçı. Eğer iyi bir gözlemci olursanız kime karşı, nerede nasıl davranacağınızı daha rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Soru Sorun

İlk gün her zaman olduğundan biraz daha çekingen olabiliyoruz evet, bunu yenmenin yolu soru sormaktan geçiyor. Soru sormaktan çekinmeyin, çünkü çekingenliğinizi atmanın en kolay yolu sorular sorarak aklınızdaki soru işaretlerini yok etmekten geçiyor. Ve böylece kendinizi daha rahat, daha iyi hissediyor olacaksınız. Bu da ilk iş günü veriminize ve motivasyonunuza yardımcı olacak tabii ki.

Dakik Olun

Dakik olun, işinize zamanında gitmeye özen gösterin. Tabii bu diğer günler dakik olmanın önemsiz olduğu anlamına gelmesin. Hayatta her zaman dakik olmak çok önemlidir fakat özellikle ilk iş gününde ayrı bir önem kazanıyor diye düşünüyorum. Bu gün sizin için önemli olduğu kadar, yöneticiniz için de sizi tanıma aşamasında önemli bir gündür. Hatta yapabiliyorsanız 15 dakika kadar erken gitmeniz daha iyi olacaktır.  Bir gün önceden, işe gideceğiniz günün maksimum koşullarını öğrenmenizi tavsiye ederim. Ulaşım nasıl, kullanacağınız aracın geçme sıklığı nedir? Trafiğin olduğu bir bölgede misiniz? Şayet İstanbul'da yaşıyorsanız trafiği benim söylememe gerek yok diye düşünüyorum, önleminizi almanızı öneririm :)

Yukarıda verilen önerilerimizi uyguladığınızda biraz daha rahatlayacağınızdan ve kendinizi daha iyi hissedeceğinizden şüpheniz olmasın. Yöneticiniz ve çalışma arkadaşlarınıza karşı da iyi bir izlenim bırakacak ve kendinizi daha iyi ifade edeceksiniz.