Firma Üyelik

İŞ İLANI VER:0216 572 25 25
İŞ İLANI VER:0216 572 25 25
  • Ankara:0216 572 25 25
  • İzmir:0232 441 71 44
  • Antalya:0216 572 25 25
  • Bursa:0216 572 25 25
Firma Girişi

Erikli Su ve Meşrubat San. ve Tic. A.Ş.

Gıda  

www.erikli.com.tr/

Erikli Su ve Meşrubat San. ve Tic. A.Ş. hakkında:

Bize Dair

Erikli'nin temelleri 1965 yılında Nihat Aslanoba tarafından atılmıştır. Şirket, ilk yıllarında 0,30 lt. dönüşümlü cam şişe ve 12 lt. galvanizli damacana dolumu gerçekleştirmiştir. Takip eden yıllarda ise fabrikalara dökme su ve evlere galon cam satışı yapılmıştır. Erikli, 1985 yılında bir ilki gerçekleştirerek marka için özel olarak yaptırılan cam şişeye doluma başlamış ve yine markaya özel plastik kasa kullanımına geçmiştir.

1980'li yılların sonlarında ulusal su pazarında tüketim trendleri değişmeye başlamış ve dönüşümsüz pvc/pet ambalajlar tercih edilmeye başlanmıştır. 1,5 lt. Ürünler, otobüs ve restaurantlarda, 5 lt. ürünler evlerde kullanılırken, 0,5 lt. ambalajlar yaz dönemlerinin aranılan ürünleri haline gelmiştir.

Şirket bu dönemde, dönüşümsüz ürünler alanında yatırım yapmak üzere, Erikli Su ve Meşrubat San. ve Tic. A.Ş.'yi kurmuştur. (0,5 lt- 1,5 lt - 5 lt pvc-pet şişeler, bardak su) Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığına Hasan Aslanoba getirilmiştir.

1993 yılında üretime başlanmış ve 5 yıllık yatırım hamlesi sonucunda Erikli, 1998 yılında ulusal su pazarının en büyük üç şirketinden biri konumuna yükselmiştir. 2000 yılıyla birlikte şirkete büyük kapasite artışı sağlayan, pet ambalajların dolumuna geçilmiştir.

1994 yılında İstanbul'da yaşanan su sıkıntısı, su istasyonlarının kurulmasına neden olmuş, Erikli, tankerlerle istasyonlara su sevkıyatına başlamıştır. Şirket su debisinin yüksek, su kalitesinin üstün olması avantajını kullanarak 1995-98 yılları arasında pazarın liderliğini elinde tutmuştur.

1999 yılında ise su istasyonlarının yerini 19 lt. polikarbonat damacana ürünü almıştır. Bu dönemde İstanbul'da, Erikli Su İstanbul Dağıtım A.Ş. şirketi kurulmuş ve Şirketin Genel Müdürlüğüne Gökay Gecebeği getirilmiştir. Yeni şirket, istikrarlı bir büyüme dönemi sonucunda, İstanbul 19 lt. su pazarının liderliğine yükselmiştir.

2000'li yılların başında, dünya meşrubat devlerinin ulusal su pazarına ilgilerinin artması ve yatırımlarının başlaması, pet ürün grubunda yoğun olarak kullanılan, meşrubatçı bayi kanallarının tıkanması riskini ortaya çıkarmıştır. Erikli, bu riske karşı yeni bir yapılanma başlatarak Erikli Dağıtım ve Pazarlama A.Ş. adıyla yeni bir şirket kurmuştur. Şirketin Genel Müdürlüğüne Ercan Bayraktar getirilmiştir.

Yeni şirket, başlangıçta Bursa, Antalya, İstanbul Anadolu Yakası ve Kocaeli'nde pet ürün grubunun satış ve dağıtımını gerçekleştirirken, daha sonra Bursa, Antalya ve Kocaeli bölgelerinde, 19 lt. ürün grubu ana bayiliğini görevini de üstlenmiştir. Erikli Dağıtım ve Pazarlama A.Ş. 2005 yılı itibariyle, başta su olmak üzere; soda, meyve suyu ve benzeri ürünlerin dağıtımında, ulusal pazarın en güçlü satış ve dağıtım organizasyonu durumuna ulaşmıştır.

2006 : Nestlé Waters ve Erikli güçlerini birleştirdi...
Nestlé Waters ve Erikli, Nestlé Waters’ın kontrolünde olacak ortak bir şirketin çatısı altında güçlerini birleştirerek şişelenmiş su pazarındaki liderliklerini sağlamlaştırdı. Bu ortaklık sayesinde Nestlé Waters,pazarın premium markasını devraldı ve yüksek büyüme potansiyeline sahip Türkiye’de liderliğini güçlendirdi.
Nestlé Waters, 2005 yılında 55 milyon dolar satış cirosu ile şişelenmiş su pazarında liderliği elinde bulunduran Erikli ile birleşti. Erikli, 60’ların ortasında Aslanoba Ailesi tarafından Bursa’da kurulmuş olan ve halen üç üretim tesisiyle hizmet veren bir şirket. Kendi dağıtım ağına sahip olan Erikli önemli iki dağıtım kanalında; perakende ve ev, ofis dağıtımı kanallarında tüm ürünlerinin dağıtımını yapmakta. Üçte ikisi üretimde,üçte biri dağıtımda olmak üzere toplam 600 çalışanı bulunan Erikli, doğal kaynak suyu pazarında ve aynı zamanda her iki dağıtım ağında da Türkiye’de lider konumda bulunuyor. Türkiye’deki şişelenmiş su pazarı 7 milyar litre olup,yıllık kişi başı 90 litrenin üstünde bir tüketime sahip. Sürekli olarak iki haneli dinamik büyüme gösteren pazarda tüketimin beş yılı içinde 10 milyar litreye ulaşması bekleniyor. Pazarın dinamizmi, ortalama hayat standartlarındaki gelişme,yaşam tarzındaki ve tüketici beklentilerindeki değişiklikler ile açıklanmakta. Ev ve ofis dağıtımı, pazarın %80’ini, parakende dağıtımı ise kalan %20’yi oluşturmaktadır.

Erikli Su ve Meşrubat San. ve Tic. A.Ş. İş İlanları

Erikli Su ve Meşrubat San. ve Tic. A.Ş. firmasının şu an için yayında ilanı bulunmamaktadır!