Liderlerin Ortak Özellikleri

Liderlerin ortak özellikleri nelerdir? Lider olan kişiler hangi vasıfları bulundurmalı? Sizler için araştırdık.

Liderlerin ortak özellikleri nelerdir? Lider olan kişiler hangi vasıfları bulundurmalı? Sizler için araştırdık.

Bir şirketi yöneten tepedeki kişi olmak ve bütün kararları alabilmek eminiz ki tahmin edilenden daha zordur. Beklenmedik sürprizler, ani kararlar ve şirketin geleceğini belirleyecek imzaları atan, şirketin ve personelin tüm yönetiminden sorumlu olan kısaca şirketin rotasını çizerek her geçen gün daha üst noktaya ulaştırılmasını sağlayan liderler sırtlarında büyük bir sorumluluk taşımaktadır. Peki liderler hangi vasıflara sahip olmalı merak ediyorsanız aşağıdaki maddelere göz atmanızı tavsiye ederiz.

İyi İletişim  Bir liderin en önemli özelliklerinden biri iyi bir dinleyici olmasıdır. Gerektiğinde personeli dinleyip yeni fikirlerin ve buluşların kapılarını açabilir. Gerektiğinde iş ortaklarını dinleyerek şirketin geleceğine dair alınacak kararlarda iyi bir yol haritası çıkarabilir. Gerektiğinde ise müşterilerini dinleyerek istek ve beklentilerine dair fikir sahibi olabilir. İyi dinleyici olmanın artılarının yanı sıra bir lider iletişim konusunda ulaşılabilir olmalıdır. Günümüzde dünya devi bir çok şirketin Ceo koltuğunda oturan isimlerin kendilerine özgü blog sayfaları mevcuttur ve buradan kendilerine ulaşmak isteyen kişilere doğrudan yanıt vermektedir. Ek olarak fikirlerini paylaşarak etkili iletişim içerisinde bulunarak ilham kaynağı olmaktadırlar.

Etkili ve Hızlı Karar Alabilme Liderler karar mekanizması oldukları için verdikleri bu kararlar etkili ve doğru olmalıdır. Nitekim sonucun sorumluluğunu üstlenecek kişi yine lider olduğundan karar verirken hem zamanı iyi kullanmalı hem de verilen karar konusunda ileriyi görebilen bir karaktere sahip olmalıdırlar.

Doğru Analiz Edebilme  Yeteneği Özellikle şirketi ilgilendirecek kritik kararlar alırken ve ya bir pozisyon için karar verirken gerekli olan yeteneklerden biridir. İyi bir lider işi analiz edebildiği gibi insanları da analiz etme yeteneğine sahip olmalıdır. Şirkette yüksek sorumluluk gerektiren  bir pozisyona hangi personel getirilecek bunun şirket açısından avantajı ve dezavantajı ne olabilir gibi bir çok konuyu düşünmesi gerekmektedir. İnsan kaynakları alanını ilgilendirse de lider bu konular hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Kendine Güven ve Personel Yetiştirebilme Yeteneği Başarılı liderleri gözlemlediğinizde kendilerine güvenleri yüksektir. Alttan gelen elemanlarını kıskanmak ve örselemek yerine yükselmeleri için eğitilmeleri konusunda ellerinden gelen çabayı göstermekten çekinmezler. Eğitime önem verirler ve personellerinin hem eğitim anlamında hem de kişisel anlamda gelişmesi için çaba gösterirler.