Atilla Akıncı: Kariyerde Başarı İşe Girmeden Başlar

Kariyer Rehberi

Atilla Akıncı: Kariyerde Başarı İşe Girmeden Başlar
Yapılan araştırmalara göre, kariyer yaşamındaki hayal kırıklıklarının yarıdan fazlası, kariyerin ilk bir yılında yaşanmaktadır. Bu sorunun kökeninde de, başarılı bir; PSİKOLOJİK HAZIRLANMA VE GERÇEKÇİ BİR BEKLENTİ ANALİZİ süreci geçirmeksizin iş hayatına atılmak yatmaktadır.

PSİKOLOJİK HAZIRLANMA

Psikolojik hazırlanmada ilk aşama, çalışma yaşamının gerçek değerini algılamak olmalıdır. Çalışma hayatımız, ömrümüzün, en güzel 30-35 yılını ve en aktif saatlerini geçirdiğimiz dönemdir. Ancak biz bu süreci ısrarla, bizi özel yaşamımızda mutluluğa taşıyan bir araç olarak görmeyi sürdürürüz. Oysa çalışma hayatımız, yaşamın destekleyicisi değil , KENDİSİ, seçtiğimiz de kariyer değil GERÇEK YAŞAMDIR. Kariyer seçimimizi bu bilinçle yaparsak, kariyerde mutluluğu, mutlu bir kariyer ile de başarıyı yakalayabiliriz. Aksi takdirde işe başladığımız ilk günden itibaren emekli olup, Bodrum’a yerleşme hayalleri kurmaya başlar ve 30-35 yılımızı bir bakıma ‘Bitse de kurtulsam’ dönemi olarak görürüz. Ülkemizde, 20-30 yaş gurubundaki çalışanlar arasında emeklilik planlarının bu kadar cazip olmasının nedeni budur. Oysa Batı ülkelerinde çalışanlar emeklilik planlarıyla ilgilenmeye, genellikle 40’lı yaşlardan sonra başlarlar.

PSİKOLOJİK HAZIRLIĞIN diğer önemli aşaması ise, kendimizi iyi tanımaktır. Yani, cesur ve eleştirel bir yaklaşımla, zayıf yönlerimizi saptamak ve bunları dile getirmekten çekinmemektir. Aksi takdirde, kariyer rekabetinin dolu dizgin yaşandığı organizasyonlarda, sizin görmek istemediğiniz zayıf yönleriniz, başkaları tarafından fark edilecek ve aleyhinizde kullanılabilecektir. Oysa, siz bunları dile getirmekten çekinmediğiniz takdirde, başkalarının yapamadığını yapan bu cesaretinizin ardındaki gizem sizi ilginç kılacak ve cesur kişiliğinizle öne çıktığınızı göreceksiniz. Bu nedenle, zayıf yönlerinizi saptarken, kabul edilmesi zor olan alanlarda bile kendinizi eleştirmekten kaçmamanızı ve bu özelliklerinizle kabul edip değiştirmeye çalışmanızı öneririm. Kendinize ilişkin gerçekçi bir saptama, zayıf yönlerinizi düzeltebilmeniz için de, çok iyi bir başlangıç ve fırsat olacaktır.

Ayrıca, zayıf yönlerinizi saptarken, düşüncelerine güvendiğiniz insanlara danışmalı ve günün moda tabiriyle, kendi AKİL İNSANLAR’ınızı yaratmalısınız...

BEKLENTİ ANALİZİ

Kendilerini iyi tanıyanlar , mutlu ve başarılı olabilecekleri bir kariyer arayışı için hazır hale gelirler. Bu aşamada sıra, mutluluk ve başarıyı birlikte sağlayabilecek çalışma ortamının seçimine gelmiştir. KARİYER BELİRLEME ANALİZİ olarak isimlendirilebilecek bu uygulama, sektörel özelliklerin, kariyer yapılabilecek farklı birimlerin ve kişisel özelliklerin bir tabloya dökülerek puanlanması ve kişisel özelliklerimizle en iyi örtüşen kariyer alanının belirlenmesi olarak özetlenebilir.

Yapacağınız bu ön çalışma, mutlu ve başarılı kariyerinizin anahtarı olacaktır. Böylece ,iş görüşmeleri süreciniz ve girdiğiniz iş yerindeki oryantasyon döneminiz çok daha başarılı olacak ve genel müdürlüğe kadar uzanan fırsat kapısı, önünüzde ardına kadar açılacaktır.

Atilla Akıncı
Organizasyon ve Yönetim Danışmanı
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim