Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

Beste Şirin Petekçi: 24 Haftayı Tetikte Beklerken Kalbim ve Beynim Farklı Dillerde

Kariyer Rehberi

Beste Şirin Petekçi: 24 Haftayı Tetikte Beklerken Kalbim ve Beynim Farklı Dillerde
Doğum izni yasasında oluşacak muhtemel değişiklikleri insan kaynakları açısından yorumlamam ve yönetime sunmam gerekti, belki 5 kez okuduğum tasarı önümde, bir de baktım ki kendim de tam bu konunun orta yerindeyim, hem de 45 günlük bir anne olarak...

Bir yandan oh ne harika, 6 aylık bebek deyim yerindeyse bayağı ele gelir diye düşünüyorum, tecrübeyle sabit, şu an 3.5 yaşında olan oğlumu henüz 3 aylıkken bırakırken gözüme çok küçük gelmiş ve keşke 6 ay olsaydı diye dilemiştim, diğer yandan bir çalışanın 6 ay görevinden uzak olmasının hem işe vereceği aksama hem de dönüşündeki adaptasyon süreci ile birlikte 8 aylık ayrılık sürecini nasıl yöneteceğimiz konusu...

Bebeğine baktıracak desteği olmayan anne için büyük bir şans olabilecek olan 24 hafta ücretli, 2 yıl ücretsiz izin, işe alırken İK’yı zorlayacak olan bir kriter mi olacak peki? Yeni evlenen veya evli olup çocuksuz olan potansiyel adaylara ne olacak? Nasıl iş bulacaklar? Secretcv'den aday aratırken kriterde bekarı mı seçeceğiz şimdi yoksa kriter mi genişleyecek, bekar, evli, çocuklu? Hangi yönetim 'olsun alalım, bekleriz' diyecek, nasıl ikna olacaklar bu sürecin en iyi şekilde yönetileceğinden?

Perakende de durum biraz daha rahat, zaten yüksek olan personel devir hızı belki ilk kez işe yarayacak, izne çıkanın yerini doldursak da dönüş zamanı geldiğinde illaki bir açık olacak, peki ya üretimde çalışanlarda durum nasıl olacak, bir makinede bir kişinin görev yaptığı işte hat mı duracak? Elbette hayır, yeri doldurulan endişeli, yerini dolduran endişeli, kim rahatlatacak zihinleri, akışına mı bırakacaklar hayatı?

Öyle veya böyle tüm gelişmiş ülkelerde Doğum yapan kadın çalışanın hayatını kolaylaştıran yasalar var, bu yasalar kadınları iş dünyasından uzaklaştırmazken bu yasa neden bende aynı hissiyatı yaratmıyor, bilemiyorum... Bir yanım derki her iş yerine bir kreş, her çocuğa ek yardım, her anneye 6 ay ücretli izin, özel sağlık sigortası, yuva parası vs vs... Diğer yanım derki olmaz öyle otomatik pilotla gider mi bu şirket, bu görev, kim yapacak bu işleri, hadi yapacak biri bulunur elbet bulunmasına da sonra ne olacak, ya dönmezse boşa mı beklemiş olacağız, iş görüşmesinde adayın medeni durumu ve çocuk sayısı İK’cının gizli kriteri mi olacak?

Yasa ne zaman meclisten geçer bilemem ama ilk etapta ne patronun içi rahat olacak, ne çalışanın, ne iş başvurusu yapanın, bu değişiklik epey büyük bir değişiklik zaman gerekecek sonuçlarını görmek için. Elbette çıksın bu yasa, tabi ki iş hayatında bizlerin bu desteğe ihtiyacımız var, zaten olması gereken bu ama nasıl?  Ben, kalbim ve beynimi ben henüz buluşturamadım, dilerim kaş yapalım derken göz çıkarmayız, dilerim kadın çalışanların ayağını iş dünyasından kesmez bu yasa.

Beste Şirin Petekçi 
C&A Türkiye İnsan Kaynakları Bölümü
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim