2025 YDS Başvuruları Ne Zaman?

2025 YDS Başvuruları Ne Zaman?
2025 YDS Başvuruları Ne Zaman?
2024 için Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) başvuru ve sınav tarihleri belirlendi. 2025 YDS ne zaman olacak?

2024 yılının başında Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi takvimini duyurmuştu. Takvim üzerinde yer alan bilgilere göre öğrenciler sınavlara hazırlanmaya başladı. Bu sınavlardan biri de Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS). ÖSYM tarafından duyurulan takvim YDS başvuru ve sınav tarihleri de yer aldı. Peki YDS nedir ve nasıl başvurulur?

YDS Nedir?

ÜDS, KPDS, ve KPSS Yabancı Dil sınavlarının kaldırılması sonrasında gerçekleştirilen yeni sınava YDS denmektedir. Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı ise YDS'nin açılımıdır. YDS, YÖK'ün talimatı ile ÖSYM tarafından gerçekleştirilen merkezi bir sınavdır.

Her YDS'de gramer, okuma, anlama ve kelime bilgisini ölçen sınavlar yapılmaktadır. YDS yılda 3 kere gerçekleştirilmektedir.  İlk sınav “İlkbahar YDS Sınavı” (YDS/1), ikinci sınav ise “Sonbahar YDS Sınavı” (YDS/2), üçüncü sınav “Kış YDS Sınavı” (YDS/3) olarak geçmektedir. Sınavlar tek oturumdan oluşmaktadır. 80 soru için verilen süre ise 150 dakikadır.

YDS İlkbahar Dönemi sınavı; Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinden yapılırken Sonbahar dönemi sınavı Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılmaktadır.

2024 YDS Tarihleri

ÖSYM'nin yaptığı açıklamaya göre; 2024 YDS/1 ve YDS/2 için başvuru ve sınav tarihleri şu şekilde:

 • YDS/1 Başvuru Tarihi: 7-15 Şubat 2024 arası
 • Geç Başvuru Günü: 02.10.2024 23.59
 • YDS/1 Sınav Tarihi: 24 Mart 2024
 • YDS/2 Başvuru Tarihi: 17-25 Eylül 2024 arası
 • Geç Başvuru Günü: 02.10.2024 23.59
 • YDS/2 Sınav Tarihi: 3 Kasım 2024

YDS'ye Nasıl Başvurulur?

YDS'ye başvuru yapacak kişilerin ÖSYM'nin belirlediği adımları izlemesi gerekir:

 1. Başvurunuzu ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla yapmak isterseniz, size en yakın ÖSYM Başvuru Merkezi'ne giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 2. Başvurunuzu bireysel olarak yapmayı tercih ederseniz, ÖSYM'nin resmi web sitesi olan https://ais.osym.gov.tr adresine veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasına e-Devlet aracılığı ile giriş yapınız. Bu platformlar üzerinden başvuru işleminizi elektronik olarak tamamlayabilirsiniz.
 3. Başvuru ücretinizi ödemek için ÖSYM tarafından belirlenen bankalara gitmeniz gerekecektir. Başvuru ücreti ödeme bilgileri ve detayları ÖSYM'nin internet sitesinde yer alacaktır. Ücreti belirtilen bankalara yatırarak ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

YDS Başvuru Ücreti Ne Kadar?

YDS ücreti 2024 yılı için 490 TL olarak belirlenmiştir. ÖSYM'nin websitesi üzerinden bu ücreti yatırabilirsiniz.Ek olarak anlaşmalı bankaların ATM'lerinden ve şubelerinden de YDS ücreti yatırılabilir.

 • Ödeme yaparken aday numaranızı ve sınav türünü doğru girdiğinizden emin  olun.
 • Son başvuru tarihine kadar ödeme yapmayan adaylar sınava giremez.
 • Geç başvuru döneminde yapılan ödemelerde ücret %50 artırımlı olacaktır.
 • Ödeme ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız ÖSYM'nin iletişim bilgilerini kullanarak yardım alabilirsiniz.

YDS'ye Kimler Başvurabilir?

Aşağıdaki listede belirtilen şartları karşılayan kişiler sınava girebilir.

 • Doçent, doktora ve sanatta yeterlik adayları.
 • Yüksek lisans programlarına başvuracak lisans programı mezunları.
 • Lisans programlarının son sınıfında veya son sınıftan bir önceki sınıfta okuyan öğrencilerden, yüksek lisans ya da doktora öğrenimi yapmayı planlayanlar.
 • Kamu kurumlarında çalışanlar, dil tazminatı veya yurtdışı görev gibi nedenlerle yabancı dil bilgisini belirlemek isteyenler.
 • Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) veya Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına (DUS) girecek adaylar.
 • Kamu personeli olmak amacıyla Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) girecek adaylar arasından, kamu kurumlarının talebi doğrultusunda yabancı dil bilgisini belirlemek isteyenler.
 • Kamu kurumlarında çalışmayı düşünmeyen, ancak yabancı dil bilgisini ölçmek isteyen üniversite veya yüksekokul mezunları.

2025 YDS Tarihleri Açıklandı mı?

2025 yılı için ÖSYM henüz takvimini duyurmadı. ÖSYM 2025 takvimini duyurduğunda 2025 YDS tarihleri de belli olacak. Herhangi bir açıklama yapıldığında içeriğimiz güncellenecektir.

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver