Her İş Görüşmesinde Mutlaka Karşılaşacağınız Mülakat Soruları

Mülakatlarda ne tür sorular sorulur? Her iş mülakatında mutlaka karşılaşılabilecek sorular nelerdir? Mülakat soruları nasıl cevaplanmalı? Sizler için araştırdık.

Mülakatlarda ne tür sorular sorulur? Her iş mülakatında mutlaka karşılaşılabilecek sorular nelerdir? Mülakat soruları nasıl cevaplanmalı? Sizler için araştırdık.

İş görüşmeleri iş arayışında olan adaylar için oldukça önemli görüşmelerdir. Ne kadar fazla sayıda olumlu görüşme geçirilirse işe yerleşme olasılığı da o denli artacağından iş görüşmelerinde mülakat tekniklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Her iş mülakatında sorulan belirli klasik mülakat soruları vardır. Bou sorular sizin kişilik özelliklerinizi, geçmiş deneyimlerinizi anlamak adına hazırlanan sorular olup yanıtlama şekliniz görüşmenizin olumlu ya da olumsuz sonuçlanma olasılığını belirleyen etken olacaktır. Peki nedir bu sorular nasıl cevaplanmalıdır göz atalım.

1-Bu Sektörde Çalışmak İsteme Sebebinizi Öğrenebilir Miyiz? En fazla karşılaşılan ve neredeyse iş görüşmelerinin olmazsa olmazı haline gelen sorulardan biri olmakla beraber cevaplanması bir o kadar zordur. Bu kısımda özel hayatınızdan örneklendirmelerde bulunmamaya özen gösterin. Sevdiğiniz için bu işi yapmak istediğinizi kesinlikle belirtmeyin ilgili alan hakkında bir başarı hikayeniz , önceki iş tecrübenizde yaşadığınız pozitif durumlar ve işin sizi motive eden yönlerinden bahsedebilirsiniz.

2-Şuan Çalıştığınız İşinizden Ayrılma Sebebiniz Nedir? Bu soruyu cevaplarken kesinlikle patronunuz veya iş arkadaşlarınızla yaşadığınız tatsızlıklardan, başarısız projelerinizden, yaptığınız işte mutsuz olduğunuz gibi konulardan bahsetmeyin. Kesinlikle ayrılmak istediğiniz iş yerinize ilişkin olumlu olumsuz hiçbir bilgiyi karşı tarafa aktarmayınız. Bu soruyu yanıtlarken mevcut işinizde mesleğiniz hakkında iyi bir deneyim elde ettiğinizi ve kendinizi daha da geliştirmek adına yeni bir iş arayışında olduğunuzu belirtebilirsiniz.

3- Önümüzdeki 5 Yıl İçerisinde Kendinizi Hangi Pozisyonda Görüyorsunuz? En kritik mülakat sorularından biri olarak karşımıza çıkan bu soruyu yanıtlarken şahsınıza münhasır 5 yıl sonraki kişisel hayallerinizden bahsetmek yerine iş ve mesleğinizle ilgili 5 yıl sonra olmayı hedeflediğiniz yeri,   süreç içerisinde mesleğinizde ne şekilde donanımlı hale geleceğinizi ve daha başarılı olacağınızı, 5 yıl sonra mesleğinizde uzman bir yönetici olmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

4-Sizi Neden İşe Almalıyız?

Cevaplanması zor olan mülakat sorularından biridir. Kesinlikle verilmemesi gereken cevap ise; "Bu iş için uygun aday benimdir." Burada verebileceğiniz en doğru yanıt eski iş tecrübelerinizde müdürünüz ya da patronunuzun olumlu görüşleri ve bu görüşler doğrultusunda başvuru yaptığınız pozisyonda neleri başarabileceğiniz konusunda bilgi vermenizdir.

5-İşinizin Sevmediğiniz Yanları Nelerdir? Bu soruyu cevaplarken eski işinizden , patron veya iş arkadaşlarınızdan kesinlikle şikayet etmeyin. Çünkü karşı taraf ofisteki birçok işin size yıkıldığıyla ya da diğer çalışanların işini hakkı ile yapıp yapmadığıyla ilgilenmez. Verebileceğiniz en güzel cevap ise işiniz veya mesleğinizin sevmediğiniz bir yönünün bulunmadığı ve keyif alıp sevdiğiniz için bu mesleği yaptığınızı belirtmeniz olabilir.

6- Maaş Beklentiniz Nedir? İşte can alıcı soruya geldik. Öncelikle görüşmelerde de belirttiğimiz üzere bu konuyu asla siz açmayın . Size sorulduğu takdirde de objektif cevaplar vermeye çalışın . Örnek olarak eski iş yerimde şu kadar maaş alıyordum şuan bu kadar istiyorum şeklinde bir cevap asla doğru olmayacağı gibi o görüşmenin de olumsuz sonuçlanmasına sebebiyet verecektik. Bu sebeple yaşadığınız şehrin zor şartlarından ve çalışma sürenizden bahsederek bu doğrultuda konum ve tecrübenize uygun bir maaş beklentiniz olduğunu belirtebilirsiniz.Burada önemli ayrıntılardan biri de maaş konusunda pazarlık yapmamaktan geçiyor.