Home Office Çalışmanın Avantajları Dezavantajları Nelerdir?

Home office çalışmanın olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Home office çalışmanın olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

İş hayatının yoğun temposu, sabah işe yetişme mücadelesi akşam ise eve dönme mücadelesi, gün içerisindeki sorumluluklar, trafik derken  iş hayatının yoğunluğuna yaşamın genel yoğunluğu eklenince home office çalışmak cazip alternatiflerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki home office çalışmanın avantajları, dezavantajları nelerdir?

Home office çalışırken öncelikle ofiste çalışıyor gibi planlı ve programlı olmalısınız, aksi takdirde işleriniz aksayabilir ve çalışmalarınız başarısızlıkla sonuçlanabilir. Home office çalışırken sabah ve akşamları trafikte olmaktan kurtulabilirsiniz. Yol, yemek ve diğer masraflarınız düşecektir ve zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda eğer çocuk sahibi bir bireyseniz çocuğunuzla ilgilenecek daha fazla zamana sahip olabilirsiniz. Sosyal hayatınıza daha fazla vakit ayırabilir ve istediğiniz zaman çalışmanıza ara vererek sonrasında kaldığınız yerden devam etme inisiyatifine sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda home office çalışırken sabahları yolda geçireceğiniz süreyi geç uyanarak kendinize kazandırabilirsiniz.

Fakat home office çalışmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Home office çalışırken tamamiyle yalnız olduğunuzu ve yönettiğiniz işin sorumluluğunun sizde olduğunu unutmamalısınız. Ofis ortamında ise yaşanan bir olumsuzluk halinde bunu ekip olarak çözmeniz mümkün olabilir. Home office çalışmanın dezavantajlarından biri de her ne kadar evden çalışsanız dahi çalışma saatinizin olmamasıdır. Evden çalışırken iş ile ilgili bir probleme her an müdahale edebilir durumda olmalısınız.

Home office çalışırken her sabah işe gitmek için yola çıkmanız gerekmese de ofis ortamında çalışmak bir düzen ve disiplin oluşturmanıza imkan sağlayabilir. Ortak çalıştığınız kişilere ulaşmak konusunda ofiste çalışmaya oranla zorlanabilirsiniz. Ekip çalışmasından uzaklaşarak daha bireysel hareket etmeye başlayabilirsiniz.

Avantajları kadar dezavantajları da olan home office çalışmayı sürdürebilmeniz için evden çalışsanız dahi birkaç noktaya dikkat ederek çalışmalarınızı evden gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunlar; erken kalkmak, disiplinli olmak ve gün içerisinde sizi oyalayarak işten uzaklaştıracak şeylerden sakınmak, zaman yönetimini doğru yapmak ve günlük iş planınızı belirlemek home office çalışmanızı kolay ve düzenli hale getirebilir.