Ön Yazı Nedir? Nasıl Yazılmalıdır?

Ön yazı nasıl yazılır? Ön yazı yazarken nelere dikkat edilmelidir? Başarılı bir ön yazı yazmak için olmazsa olmaz kıstaslar nelerdir?

Ön yazı nasıl yazılır? Ön yazı yazarken nelere dikkat edilmelidir? Başarılı bir ön yazı yazmak için olmazsa olmaz kıstaslar nelerdir?

Ön yazı iş başvurusu sırasında başvuru yaptığınız firmaya iyi bir ilk intiba oluşturmanızı sağlayan araçlardan biridir. Öyle ki başarılı bir şekilde kurallara uygun olarak hazırlanmış bir ön yazı sizin o işe alınıp alınmayacağınızı dahi belirleyebilir niteliktedir. Burada en çok önemsenmesi gereken nokta sizi işe alacak kişinin elinde öz geçmişinizden başka bir veri olmadığıdır. Bu sebeple sizin ağzınızdan sizin kelimeleriniz ile yazılmış bir ön yazı bu noktada büyük önem teşkil etmektedir.

Ön yazıda belirtmeniz gereken konuların başında işi neden istediğiniz, bu işe alınırsanız ilgili pozisyonda gerçekleştirebilecekleriniz, pozisyonda görev aldığınız süre içerisinde şirketi nasıl bir noktaya taşıyabileceğiniz gibi bilgilerdir. Tabi bunları anlatırken aşırıya kaçmamalısınız.

Teknik anlamda bakıldığında ise ön yazınız özet niteliğinde bir yazı olduğundan çok uzun olmamalıdır.Öz geçmiş içerisindeki bilgilerin tekrarı niteliğinde olmamalıdır. Yazarken şık bir font seçilmeli ve fazla büyük ve küçük yazılmamalıdır. Ön yazınız paragraflardan oluşmalıdır. Tek düze ard arda yazdığınız bilgiler hem karmaşıklık oluşturacağından hem de okuma isteğini azaltabileceğinden ön yazınız başlangıç, orta paragraf ve son paragraf olarak bölümlerden oluşmalıdır.

Başlangıç paragrafında kısaca kendinizi özetlemenizin ardından iş ilanını nerede gördüğünüzü, firmaya hangi kanal  aracılığı ile başvuru gerçekleştirdiğinizi, pozisyonun gereklilikleri ile sizin kriterlerinizin ne kadarının uyum gösterdiği gibi bilgilere yer verebilirsiniz. Orta paragraf bölümünde işe alınırsanız neler yapabileceğinizi, iş ile ilgili önerileri ve alanınızda iyi olduğunuz konuları anlatmaya çalışın ve son paragrafta ise başvurunuz ile ilgili değerlendirmeye yapan yetkiliye teşekkürünüzü belirterek işe alım süreci hakkında olumlu veya olumsuz bir geri dönüş beklediğinizi belirtebilirsiniz.

Görüldüğü gibi ön yazı yazmak oldukça kolay dikkatli ve özenli yazılmış aynı zamanda doğru bilgileri içeren bir ön yazı ile işe alım uzmanlarını etkilememeniz mümkün değil. Öz geçmişinizde ön yazı bulunmasının faydasına değinirsek işe alım uzmanlarının  öz geçmişinde ön yazı yer alan adayların öz geçmişini inceleme olasılığının daha fazla olduğu belirtilmekte. Buna ek olarak ön yazı sizin o işe olan isteğinizi ve gösterdiğiniz özeni belirttiğinden dolayı dikkat çekecektir.