Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?
Sosyal Medya Uzmanı Nedir?
Sosyal medya uzmanı; markaların veya şirketlerin sosyal medya platformlarındaki varlıklarını yöneten ve geliştiren kişilere denir.

Sosyal medya uzmanı; son yılların en popüler ve yükselmekte olan mesleklerinden birisi haline gelmiştir. Sosyal medya platformlarının herkes tarafından kullanılıyor olması ve alışveriş hizmetinin sosyal medya platformlarında yapılması ile beraber bu alana duyulan uzman ihtiyacı artış göstermiştir. Peki, Sosyal Medya Uzmanı Nedir?, Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur? gibi soruların yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, insanların çeşitli programlar aracılığı ile internet üzerinden etkileşimde bulunabildiği ve iletişim kurabildiği online bir platformdur. Sosyal medyada; fotoğraf, video, yazı gibi farklı medya çeşitleri ile paylaşım yaparak etkileşim sağlanır. İnsanlar arkadaşları ile bağlantı kurabilir, başka insanlarla tanışabilir ve hobilerine göre içerikleri takip edebilirler. 

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanı; markaların, şirketlerin ya da kişilerin sosyal medya platformundaki varlıklarını başarılı bir şekilde yöneten, stratejiler geliştiren ve bu stratejileri hayata geçiren kişidir. Sosyal medya uzmanı, sosyal medya platformunda etkili bir şekilde var olmanın yollarını arayarak uygulanabilir çözümler üretir. Günümüzde sosyal medya, dijital pazarlamanın en önemli araçlarından biri haline gelmiştir. 

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanlarının, sadece sosyal medya platformlarında gönderi paylaştığı düşüncesi çok yaygındır fakat yanlıştır. Sosyal medya uzmanı; marka ve isim bilinirliğini artırmaya yönelik stratejiler geliştirir, hedef kitle analizi yapar, içerik takvimini planlayarak uygular. Sosyal medya uzmanının iyi bir iletişim becerisine sahip olması, analiz ve gözlem yapabilme yeteneğine sahip olması, değişime ayak uydurabilmesi ve pazarlama bilgisine sahip olması gerekmektedir. 

Sosyal Medya Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Sosyal medya uzmanının görevleri şunlardır:

 • Sosyal medya uzmanları çalıştığı markaların sosyal medya platformlarındaki hesaplarını oluşturur ve düzenler,

 • Sosyal medya hesapları için özgün, ilgi çekici ve hedef kitleye uygun içerikler üretmek,

 • Ramazan ve Kurban Bayramı, Anneler Günü gibi özel günler için post planlaması yapar,

 • Sosyal medya hedeflerini belirleme ve bu hedeflere ulaşmak için uzun vadeli stratejiler geliştirmek,

 • Sosyal medya platformlarından gelen yorum ve mesajlara yanıt vermek ve müşteri ilişkilerini güçlendirmek,

 • Facebook, Instagram, X, LinkedIn gibi platformlarda ücretli reklam kampanyaları planlamak,

 • Sosyal medya aktivitelerinin performansını ölçmek için analitik araçları kullanmak ve bu verileri raporlamak,

 • Markanın etkileşim ve takipçi sayılarını artırmak ve organik takipçi elde etmesini sağlamak.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Sosyal medya uzmanı olarak çalışmak isteyen kişilerin belirli programları, araçları kullanmayı bilmesi gerekmektedir. Genellikle sosyal medya uzmanı olarak çalışan kişilerin mezun olduğu üniversite bölümleri; reklamcılık, halkla ilişkiler, yeni medya gibi bölümlerdir. Sosyal medya uzmanı olmak isteyenler için, Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde “Sosyal Medya Yöneticiliği” bölümü bulunmaktadır. Bu bölümlerin haricinde sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişiler, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen kurslara ya da sertifika programlarına katılarak da eğitim alabilir ve sosyal medya uzmanı olarak iş bulabilirler.

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimleri Nelerdir?

Üniversitenin ilgili bölümlerinin haricinde başka bir bölümden de mezun olmuş olan kişiler çeşitli eğitimler alarak sosyal medya uzmanı olabilmektedir. Sosyal medya uzmanlarının bilmesi gereken eğitim içeriklerinin arasında; dijital pazarlama, Facebook Insights, Google Ads, SEO, Google Analytics, Canva, Adobe Photoshop, Buffer gibi eğitimler yer alır. 

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gereken Nitelikler Nelerdir?

Başarılı bir sosyal medya uzmanı olmak için bazı niteliklere sahip olması gerekmektedir. Bunlar:

 • İlgi çekici ve özgün içerikler oluşturabilmek, yaratıcılık,

 • Mevcut verileri analiz ederek yeni stratejiler, çözümler üretebilme yeteneği, analitik düşünme,

 • İnsanlar ile etkili iletişim kurabilme becerisi,

 • Sosyal medya trendlerini sürekli olarak takip etme ve güncel kalma,

 • Türkçe dil bilgisi kurallarına hakim olması gerekmektedir.

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver