Yeni Bir İşe Başlamadan Düşünmeniz Gerekenler

Yeni bir işe başlamadan hangi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır? Sizler için araştırdık.

Yeni bir işe başlamadan hangi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır? Sizler için araştırdık.

Bir çok iş başvurusu yaptınız ve pek çok olumlu görüşme geçirdiniz. Şuan ise hayalinizdeki işi bulduğunuzu varsayalım. Peki işi kabul edip etmeme noktasında değerlendirdiğiniz faktörler nelerdir? Hangi sebepler yeni bir işi kabul etmenize engel oluşturur? Gelin beraber bir göz atalım.

Ücret Faktörü  Her ne kadar öncelikle kurum kültürü, çalışma ortamı gibi faktörlerden bahsedilse de adaylar için maaş faktörü yeni bir işi kabul edip etmeme noktasında büyük önem teşkil ediyor. Burada bir şirketi değerlendirirken dikkat edilmesi gereken ilk noktalardan biri şirketteki maaş düzeyi, ücretin düzenli ödenip ödenmediği, maaş dengesinde uyumsuzluk olup olmadığı ve zam durumudur. Ücret ve tüm bu diğer faktörler işi kabul etmeniz konusunda kararınızı etkileyeceğinde mümkün olduğunca bu konuları araştırmanızda fayda vardır.

Çalışma Ortamı  İş hayatının en önemli noktalarından bir diğeri de çalışma ortamı faktörüdür. Çalışma ortamınız ne derece pozitif ise o başarılı olmanız ve motivasyonunuz o derece artabilir. Bu sebeple işe başlamayı düşündüğünüz şirketin çalışma ortamını henüz başlamadan görmeye çalışın.

Şirket Yapısı Her şirketin kendine özgü bir kurum kültürü ve değerleri bulunmaktadır. Çalışmayı düşündüğünüz şirket hakkında araştırma yapmak ve gerek  görüşme sırasında şirket hakkında bahsedilenleri iyi dinlemek gerekse şirket kültürü hakkında sorular sormak sizin şirketi daha iyi tanımanıza ve yeni bir işe orada başlayıp başlamayacağınıza karar vermenizde rehberlik edebilir. Eğer şirket kültüründe size uygun olmayan değerler mevcutsa sonradan pişmanlık yaşamadan işi kabul etmeyebilirsiniz.

Ulaşım Faktörü Ulaşım elbetteki tüm çalışanlar için en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Gün boyu çalışacağınız ve yorulacağınız bir yere ulaşım sağlayabilmeniz için yol mesafesinin kısa olması oldukça önemlidir. Ek olarak yeni bir işe başlamadan önce görüşme sağladığınız şirketin sunduğu imkanları öğrenmekte de büyük fayda vardır. Ulaşım için bahsedersek çalışmayı düşündüğünüz şirketin servis imkanının olup olmaması ya da yol ücreti verip vermemesi bu noktada önemli bir kıstas olabilir.

Şirket İçi İlişkiler Bir diğer önemli nokta ise çalışmayı düşündüğünüz şirketin içerisindeki işleyiştir. Şirkette yöneticiler ile personel arasındaki ilişkiyi bilmek size orada çalışırsanız neler ile karşılaşabileceğiniz konusunda oldukça fikir verecektir. Bu nasıl öğrenebileceğinizden bahsedersek çalışmayı düşündüğünüz bir şirkette bir arkadaşınız aracılığı ile olabilir ya da daha önce o görev yapmış kişilerden de bu konularda fikir alabilirsiniz.