Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı

İnşaat  

www.ayasofyahamami.com

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı hakkında:

İstanbul' da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer alan Türk hamamı; Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi Hürrem Sultan tarafından, Mimar Sinan'a 16. yüzyılda (1556 – 1557) Ayasofya'nın karşısına, 532 yılında tamamen yıkılan tarihi Zeuksippos Banyoları'nın bulunduğu yere inşa ettirilmiştir.

1910 yılına kadar aktif olarak kullanılan hamam, uzun yıllar kapalı kalmıştır. Sultan Ahmet cezaevinin dolu olduğu zamanlarda mahkumların da tutulduğu hamam, dönem dönem kağıt ve benzin deposu olarak da kullanılmıştır. İstanbul’un abidevi eserlerinden olan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı 1957–1958 yıllarında onarılmış ve 2008 yılına kadar kamuya ait halı satış mağazası olarak kullanılmıştır.

2008 yılı itibariyle yap – işlet – devret modeliyle işletmeye alınan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, dev bir yatırımla aslına uygun olarak restore edilmiştir.

Özgün yapısını 460 yıldır koruyan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, Türk hamam mimarisinde bir çığır açarak kadınlar ve erkekler kısmının aynı eksen üzerinde yer aldığı ilk yapı olma özelliğini taşıyor. 1556 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan hamam; çifte hamam şekli ve 75 metre uzunluğuyla klasik dönem Osmanlı hamam mimarisinden ayrılıyor. Erkeklerin soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinin, kadınlar kısmının sıcaklık, ılıklık ve soğukluk bölümlerinin takip ettiği hamamın tüm kubbeleri kurşun ile kaplıdır.

Mihri Restoran' ımız Ayasofya’nın gizemli havasında Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’nın bahçesinde misafirlerini ağırlıyor.

Bir zamanlar Hamam’ın ateşinin yandığı Külhan bölümüne konumlandırılmış mutfağından hayat bulan Mihri Restoran, Türk ve Akdeniz Mutfağının en seçkin örneklerini tarihle iç içe, yüzyıllık ağaçların gölgesinde muhteşem Ayasofya’ya bakarak tatma fırsatı sunuyor. Aslına sadık kalınarak büyük bir restorasyon sürecinin ardından kapılarını Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’nın bahçesinde açan Mihri Restoran sadece yemekleri ile değil tarihi manzaranın yanı başında kafe olarak da hizmet veren restoran, o atmosferden çıkmadan yorgunluk çayınızı yudumlamak için harika bir tercih.

Yemeklere kendine özgü dokunuşları ve sunumlarıyla ayrı bir lezzet katma konusunda gayet başarılı olan Mihri Restoran “sultanlara layık bir sofra” sloganı ile damak tadına önem verenleri Sultanahmet’e bekliyor.

Mihri Restoran münferit müşterilerden 300 kişilik gruplara kadar ağırlama kapasitesi ile A La Carte Restoran ve kafe olarak hizmet vermektedir.

Firma Bilgileri

 • Çalışan Sayısı
  • 15 Beyaz Yaka
  • 60 Mavi Yaka
 • Çalışma Saatleri
  • Haftaiçi: 08:00-10:00
  • Cumartesi: 08:00-10:00
  • Pazar: 08:00-10:00

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı İş İlanları

Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı firmasının şu an için yayında ilanı bulunmamaktadır!