Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

Ahmet Cezmi Göbüt: Hazır Olmak

Kariyer Rehberi

Ahmet Cezmi Göbüt: Hazır Olmak
Yıllar önce bir iş görüşmesi sırasında Evyap firmasının yöneticisi Ahmet Bey ile konuşuyorduk ve bana bir kitap gösterdi. Kitap Amerika Birleşik Devletlerinde çok satanlar listesinde bir numara olmuştu ve milyonlarca satmıştı. "Who Moved My Cheese”. Dışarı çıktığımda aklımdaki tek konu bu kitabı bulup almaktı. "Peynirimi Kim Kaptı” isimli kitap değişime ayak uyduramayanları anlatıyordu. Geçmişe takılıp kalmak yerine yeni duruma uyum sağlayarak harekete geçmeyi.

Bu kitap hemen bir ay sonra Epsilon Yayınevinin Sahibi Ömer Yenice beyefendi tarafından ülkemizde de yayınlandı. Tahmin ediyorum ülkemizde de on binlerce satmıştır. 1999 yılında ve sonrasında ülkemizde bir iş yöneten veya bir işte çalışan herkes bilir ki o yıllar krizin ve işten çıkarmaların çok olduğu yıllardı. Ben ve benim gibi birçok arkadaşım bu kitaptan o yıllarda çok faydalandık. Geçmişteki güzel günler ile yaşamak yerine o güne uyum sağlayıp hayatımıza devam ettik. 

Geçtiğimiz son 15 yıl içinde işim gereği pek çok iş insanı ile birlikte çalışma imkânı buldum. Her seviyede görev yapan birçok çalışan bu yıllarda benim hem öğrencim, hem danışanım, hem öğretmenim ve hem de danışmanım oldular. Koçluklarını yaptığım iş insanları bana ve kendilerine zor sorular sorup durdular. Hepsinin problemlerini birkaç maddede toplamak neredeyse mümkün gibi duruyordu. Hatta biraz daha zorlasak hepsini tek başlık altında bile toplayabilirdik. HAZIR DEĞİLLERDİ. Benim katkım onları hazırlama yönünde olabiliyordu. 

Büyük devrimleri yaratan ve liderliklerini kabul ettiren insanların en önemli becerileri kendilerini adayacak bir amaç belirlemeleridir. Bu amacı belirledikten sonra hayat onları hazır hale getirmek için eğitmeye başlar. Bazıları bu eğitimde zorluklarla karşılaştıklarında mırın kırın ederler. Bazıları da engelleri aşmalarının ne kadar önemli olduğunu düşünüp bunu aşmak için harekete geçerler. Mırın kırın edenlerle harekete geçenler arasında ki terk fark kişinin kendini amacına ne kadar adamış olduğudur. Ya da inancının gücüdür.

Adanmışlık konusundaki eksiklik bugünün en büyük işletme problemidir. Firmanın amacını gerçekleştirmeye yönelik adanmış insanlarının olmaması hedefe doğru gidişte, zaman ve kaynak israfına yol açmakta ve çalışanların birbirleriyle kenetlenmelerini engellemektedir. Oysa tüm zamanların en etkili liderleri sıralamasında yer alan 100 liderin ortak yanı hedefleri için kendilerini adamaları ve bu hedefleri gerçekleştirmek için gereken her şeyi yapmalarıdır. Ya da amaçlarının gerçekleşeceğine olan inançlarıdır.

Hazırlık bir amacı gerçekleştirebilmek için gereken şeylerin zamanında ve gerektiği yerde bulunur olmasını sağlamaktır. Hazır olabilmek için gerekenleri yapmak vakit kaybı değildir. Gerekliliktir. Amacı konusunda kendisini adamış her insan bu gereklilikleri yerine getirir. Ancak, bazen tam olarak hazır olmadan adımlar atmak zorunda da kalırız. Bu, o anki duruma göre yanlış olmayabilir. Zamanında yapılmayan bir eylem, hazırlık için harcanan zaman sırasında artık önemsiz hale gelebilir. Eylemsizlik en büyük tehlikedir ve ne yazık ki birçok kişi eylemsizlik yasasını anlamadığı için kaybeder. 

Tutumluluk, biriktirmek hazırlığın ilk adımıdır. Hazır olmak için kaynakları boşa harcamamalısınız. Gelişmiş ülkeler veya başarılı şirketler kaynaklarını doğru değerlendiren şirketler veya ülkelerdir. Zaman, enerji, bilgi, kapital gibi kaynaklar doğru ve gerektiğinde harcanmalıdır. Bir harcama yaparken bu şimdi gerçekten gerekli mi sorusunu sormayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Alışkanlıklarınız sizin en acımasız efendiniz olduğunda başarının size çok yakın olduğunu bilin. Siz hazır olduğunuzda bütün sorunlar kolayca çözülür engeller aşılır. 

Hayat size fırsatlar çıkarır ve siz hazır değilseniz bu fırsatları değerlendiremezsiniz. Bir gün hazır olmadığınız için bir fırsatı değerlendiremediğinizi görürseniz pişman olun. Ders alın. Kendinizi affedin ve bir sonraki fırsat için hazırlığa başlayın.  Hayatınızın bitmediğine göre fırsatınız da bitmemiştir. 

Ahmet Cezmi Göbüt   
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim