Dr. Fatih Mehmet Gül: Sosyal Sorumluluk Faaliyetleri ile Çalışan Memnuniyetini Artırın!

Kariyer Rehberi

Dr. Fatih Mehmet Gül: Sosyal Sorumluluk Faaliyetleri ile Çalışan Memnuniyetini Artırın!
Günümüzde üzerinde sıkça araştırmalar yapılan çalışan memnuniyeti konusuna her gün yeni bir çözüm önerilmekte. Sosyal Sorumluluk çalışmaları da bunlardan birisi.

Sosyal Sorumluluk hususunda aktif şekilde çalışan şirketlerin büyük kısmında çalışanların daha motive, daha üretken şekilde çalışdıklarını hepimiz görüyoruz. Bu faaliyetlerin aynı zamanda çalışan memnuniyetini pozitif etkilemesi için nasıl bir yöntem kurmalıyız;

1. Sosyal Sorumluluk faaliyetlerindeki dış pazarlamanızın yanında iç pazarlamanızı ihmal etmeyin. Pazarlama departmanlarının en çok ihmal ettiği konuya sizde düşmeyin. Çalışanlarınız sosyal sorumluluk faaliyetlerinizi müşterilerinizden ya da TV reklamlarından duymasın. Bu şekil bir haberleşme kanalı ile, malesef yaptığınız faaliyetler çalışanlarınız tarafından sahiplenilmeyecektir.

2. Çalışanlarınıza Sosyal Sorumluluk faaliyetlerinizde görev verin. Gündelik işlerin yanında çalışanlarınıza vereceğiniz farklı sorumluluk görevleri, onların verimliliğini artıracaktır. Bunun yanında farklı alanlardaki sosyal sorumluluk projelerinde edinilen tecrübeler ve de network ilerideki çalışmalarda pozitif etkiler sağlayacaktır.

3. Çalışanlarınızdan Sosyal Sorumluluk faaliyetlerini yönetmelerini isteyin. Yanlızca bir departmana verilmiş sosyal sorumluluk projeleri ilerleyen dönemlerde farklı sorunları yanında getirecektir. Ticari işlerle meşgul olan departmanlar ile sosyal çalışmalarla meşgul olan departmanlar arasındaki iletişimsizlik ve de iş farklılığı problemi birçok şirketin başını ağrıtan bir konu. Bunun en güzel reçetesi de sosyal sorumluluk faaliyetlerini yetkili çalışanlarla birlikte yönetmektir. Bu çözüm hem faaliyetlerde başarı, hem de şirket içinde daha verimli iletişim sağlayacaktır.

4. Şirketiniz içinde Sosyal Sorumluluk katılımları için rekabetçi bir ortam geliştirin. Zaman zaman ticari görev dağılımlarında bile sorun yaşanırken, sosyal faaliyet görev dağılımlarında da yaşayacağınız sorunları gayet doğal karşılamalısınız. Bu sorunları rekabetçi bir değerlendirme sistemi kurarak aşabilirsiniz. Sosyal faaliyetlerle ilgili basın bültenlerinde katılımcı isimlerine yer vererek buna başlayabilirsiniz.  

5. Faaliyet ve de proje sonucunu birlikte değerlendirin ve raporlamalarda çalışanlarınıza da yer verin. Dünya çapında, Sosyal Sorumluluk faaliyetleri raporlarındaki en çok tartışılan konulardan biri de rapordaki kişiler ve faaliyetlerin seçimidir. Global firmalar, sosyal faaliyetlerdeki sorumluluk verdikleri yöneticilerini raporlarda öne çıkarmaktalar. Yukarıdan aşağıya doğru gidecek sahiplenme duygusunu ancak bu şekilde elde edebilirsiniz.

6. Gönüllülük faaliyetleri için çalışanlarınıza zaman verin. Şirketin belirleyeceği kurumlar da ve yine şirketin belirleyeceği zaman ve periyodlardaki gönüllü çalışmaların, şirket çalışanları üzerinde pozitif etkileri görülmektedir. 

Şunu hiçbir zaman unutmamak gerek, şirketin en önemli pazarlama ve de iletişim aracı çalışanlarıdır. Şirketinizin en önemli paydaşı olan çalışanlarınız ile tüm paydaşlarınızı mutlu edecek sosyal sorumluluk faaliyetleri planlayabilir ve çalışan memnuniyetine katkıda bulunabilirsiniz.

Dr. Fatih Mehmet GÜL - Ülke Müdürü / ALJ Sosyal Sorumluluk
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim