Röportajlar

Bimeks / Nisa Dizdar: 11 Down Sendromlu Genç, Bimeks Personeli Olarak Görev Yapıyor
Bimeks / Nisa Dizdar: 11 Down Sendromlu Genç, Bimeks Personeli Olarak Görev Yapıyor
Down sendromlu gençleri topluma kazandırmak için başlattığınız sosyal sorumluluk projenizden bahseder misiniz?
"+Bi Down Projesi” olarak adlandırdığımız ve bizim için çok anlamlı olan bu sosyal sorumluluk projesi 2012 yılının ilk aylarında şekillendi. 2012’nin Eylül ayında ise ilk Down Sendromlu gencimizi Ümraniye Buyaka mağazamızda göreve başladı. Bimeks’in dört temel değeri olan; memnuniyet, samimiyet, deneyim ve aile’yi projemizin çıkış noktası olarak belirledik. Bimeks’in +Bi Down Projesi ile amacı; Down Sendromlu gençlerin evlerinden çıkıp, mağazalarımızda çalışma imkanı sağlayarak , aldıkları eğitimleri katma değere çevirebilmelerine yardımcı olmak. Ayrıca genç bireyler olarak kendilerine yeter hale gelmelerine, kendilerini daha çok ifade edebilmelerine, mesleki bilgi ve beceri kazanıp, hem kendi hem de ailelerinin bütçelerine katkı sağlamalarına kısaca hayata karşı kazanmalarına aracılık yapmaktır. Her ailenin deneyimleyebileceği, toplumun bu farklı gençlerini çalışma yaşamına, Bimeks ailesine katmayı hedefledik. Dünyada, Down sendormlu gençler daha çok hayatın içindeler ve kendi ayakları üzerinde durup daha çok katma değer üretebiliyorlar. Türkiye’nin henüz bu aşamaya gelemediğini düşünüyoruz. Projenin diğer bir amacı da önce kapımızın önünden, Bimeks çalışanlarından başlayarak Bimeks çalışanlarının farklılıklara karşı "önyargısız bir bakış açısı” geliştirmelerine aracılık yapmak, önyargısız bakış açısının çoğalarak, yan komşuya, yani diğer mağazaların çalışanlarına, tüm alışveriş merkezlerine ve Bimeks’ten alışveriş yapan tüm müşterilere yansımasını sağlamak ve diğer markalara da farklılıkları görebilmek ve kabul edebilmek konusunda örnek olup öncülük yapmaktır. Bu kapsamda ilk Down Sendromlu personelimiz Eylül 2012’de Ümraniye Buyaka Bimeks mağazasında göreve başladı. Bugün itibari ile 11 Bimeks Teknoport mağazasında, 11 Down sendromlu genç, Bimeks personeli olarak görev yapıyor.

Bu gençleri daha çok hangi pozisyonlarda istihdam ediyorsunuz? İş hayatında başarılı olabilmeleri için verdiğiniz eğitimler var mı?
Özellikle, Down sendromlu gençlerin yetenekli olduklarını bildiğimiz; güleryüzlü olma, insancıl olma, titiz ve düzene önem vermeleri gibi özelliklerini kullanabilecekleri, müşteri karşılama, uğurlama, ilgili reyona yönlendirme, reyon düzenleme, broşür dağıtma gibi alanlarda görev almalarını sağlıyoruz. Proje kapsamında özellikle Down Sendromu Derneği’nden destek alıyoruz. Down Sendromu Derneği yöneticileri ve psikologları tarafından Down’lu gençlere iş koçluğu yapılıyor ve kendileri ile süreç içindeki sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz. Down’lu gençlerin çalıştığı Teknoport mağazalarının personellerine de yine Down Sendromu Derneği tarafından bilgilendirme eğitimleri veriliyor. Down’lu gençlerle çalışan personellerin de ayrıca süreç içinde kişisel gelişimleri ile ilgili olarak önyargısız bakış açısı geliştirme, empati kurabilme, dinleme ve hoşgörülü olma konusunda geliştiklerini gözlemliyoruz. Teknoport mağazalarımızı ziyarete gelen müşterilerin de, gençlerin sosyalleşmesi, hayata katılması ve kazanması için yapılan bu projeyi destekledikleri, her fırsatta yazılı ve sözlü olarak memnuniyetlerini ilettiklerini belirtebiliriz. 2012’de başladığımız bu Sosyal Sorumluluk Projesi, adım adım gelişerek devam ediyor. İlk başladığımızda, Down Sendromlu personellerimiz, sadece kendi reyonlarını düzenleyebiliyorlardı. Şimdi, müşteriyi ilgili reyona yönlendirebiliyorlar. Bundan sonraki aşamada ise, müşterilere ürün tanıtımı ve satış yapabilmelerini hedefliyoruz.

Çalışanlarınızdan projeyle ilgili nasıl geri dönüşler alıyorsunuz?
İşveren markamıza yaptığımız en önemli yatırımlardan biri olan, +Bi Down projesinde Bursa-Nilüfer Mağaza Yöneticimiz Aydın Ayan’ın mağazasındaki Down Sendromlu personeli Burcu Doğan ile ilgili anlattıklarını paylaşmak isterim. "Burcu mağazamıza gelen müşterileri, hoş geldiniz diyerek karşılıyor. Ürünlerin etiketlerine bakarak anlatmaya çalışıyor, alışveriş yapıldıktan sonra hayırlı olsun diyerek müşteriyi uğurluyor. Dans etmeyi, yemek yemeyi, şarkı söylemeyi, Justin Bieber'ı, Sarp Apak'ı çok seviyor. Her genç kız gibi makyaj yapmayı, saçıyla ilgilenmeyi, giyinmeyi seviyor… Biz Burcu ile mutluyuz onun da bizimle mutlu olduğu gözlerinden ve muhteşem kahkahasından anlıyoruz.” Bimeks olarak Down Sendromlu gençlerimizle, işe yansıyan pozitif enerjilerinden şevk alarak uzun yıllar çalışmaya devam edeceğiz.

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver